xcsgenius

Instalare BI-Xenon aftermarket

21 posts in this topic

Buna, sunt posesorul unui S40 T5 si as dori sa upgradez sistemul de iluminare cu xenon( aceasta fiind singura optiune cu care nu este prevazuta masina) si mi-as dori niste sfaturi despre cum pot sa fac asta si ce fel de kit xenon s-ar potrivi. Mentionez ca doresc ca integrarea sistemului sa se faca cat de bine, nu vreau fire peste fire si gauri si taieturi. Multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia legatura cu Bogdan G (il gasesti aici, pe forum). El te poate sfatui si ajuta cel mai bine pentru operatiunea pe care vrei s-o faci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La s40 dupa 2004 poti instala doar xenon pe faza scurta,pe lunga nefiind recomandat datorita timpului (de incarcare a becului).

Sa cumperi ceva de calitate ,altfel vei avea probleme cu erorile sau motorase arse :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pot pune direct faruri cu bixenon OEM. Le gasesti mai greu in US dar le gasesti .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil la un pret cat jumatate de masina. :) Sau dai 100 eur la Bogdan sa iti pui pe scurta si te linistesti. Diferenta e de la cer la pamant fata de halogen. Dupa ce m am incapatanat si am bagat cateva sute de lei bune in deverse marci de halogen, mi am luat inima in dinti si mi am pus xenoane. Acum merg noaptea linistit. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

si vine el din detroit in bucale pt 100e?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vin oameni din Dallas TX la Bucuresti asa ca primim si din Detroit MI . tongue.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca Roskat facuse un astfel de upgrade la masina lui,daca intra poate ne spune si noua in ce a constat si cat l-a ajuns.Stiu ca imi spusese mie ca farurile bi-xenon le luase SH de prin Germania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pentru reply-uri voi merge luni la volvo sa imi dea imi faca un pret pentru OEM(desi probabil o sa ma sperie din prima). Daca nu gasesc imi recomandati un kit pe care pot sa il cumpar sa il pot instala usor? Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorry! N am vazut ca e din Detroit. :)

Bogdane, sa inteleg ca in batrana Europa se gasesc mai usor bi xenon pentru model ca al meu? Baga un link sa se desfete si un ochi curios. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In SUA sunt niste legi ciudate din punctul nostru de vedere cand vine vb de iluminare auto, sunt putine masini care vin cu xenon de fabrica iar astea noi care au xenon de fabrica nu au toate functiile care le gasesti in EU (autoleveling, curatare, cornering) .

Uite aici faruri cu bixenon http://cgi.ebay.de/Xenon-Scheinwerfer-Volvo-V50-S40-/250860990127?pt=DE_Autoteile&hash=item3a687aeeaf#ht_3149wt_906 .

Pe Ebay US nu am gasit nici macar unul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

In SUA sunt niste legi ciudate din punctul nostru de vedere cand vine vb de iluminare auto, sunt putine masini care vin cu xenon de fabrica iar astea noi care au xenon de fabrica nu au toate functiile care le gasesti in EU (autoleveling, curatare, cornering) .

Uite aici faruri cu bixenon http://cgi.ebay.de/Xenon-Scheinwerfer-Volvo-V50-S40-/250860990127?pt=DE_Autoteile&hash=item3a687aeeaf#ht_3149wt_906 .

Pe Ebay US nu am gasit nici macar unul .

Nenea Bogdan, de ceva vreme ma tot tin sa te intreb; bi-xenonul la volvo este faptul ca pe faza scurta se ridica oglinda putin in acelasi timp cu becul de faza lunga?

La Bmw/Audi parca nu e asa, tot acelasi bec face faza lunga de xenon, pe cand la Volvo se mai aprinde si becul de langa care este galbui :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

care este diferenta si avantaju la farurile alea de pe ebay bixenon comparatie cu cele normale?adica daca pui xenon pe faza lunga pe farul normal comparatie cu cel din linkul de mai sus.cel OEM vine cu 2 balasturi sau unu singur pt ambele becuri?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diferenta intre cele originale xenon si cele normale halogen e ca faza scurta(lupa)la xenonul de fabrica face si faza lunga cum spune Dinoco mai sus si se aprinde si cel de faza lunga totodata.La cele halogen daca pui xenon pe lunga,pana se aprinde becul complet dureaza cateva secunde bune,la care adaugi si cativa zeci de metri pe secunda pe care ii faci la 100+ km/h si mai departe vezi tu rezultatul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dinoco nu e asa decat la modelele noi de AUDI, la alea vechi se aprindea si un halogen pe lunga exact ca la Volvo .

Procedeul este simplu, cand dai faza lunga se trage in jos o tablita metalica si trece mai multa lumina de la reflector spre lupa de focalizare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Bogdan! Cum spuneam pretul te linisteste imediat. Dar astea nu sunt cele cu dotare pentru xenon din fabrica? Se pot monta si la cele prevazute cu halogen? Sau e necesar si instalatia originala de xenon?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult Bogdan G si celorlalti useri. Am vazut kit-ul si arata bestial, cu siguranta il trec pe lista ca un must-have. Probabil as putea sa recuperez ceva din vanzarea celor vechi si atunci pretul nu ar mai fi asa exorbitant. O alta intrebare pentru instalarea de after-market in cazul in care nu am sa cumpar OEM este: Masina este prevazuta cu lumini de intalnire din fabrica ce nu se pot stinge adica sunt daytime running lights. Daca montez after-market raman fara acestea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ramai fara acestea dar trebuie sa ai grija ce instalatie de xenon montezi, o instalatie proasta va duce la probleme cu instalatia electrica a masinii, mai precis se va arde motorasul de la stergatoare iar un motor nou costa cam 400$ .

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci mai precis la bixenon de fabrica cand aprinzi scurta se aprinde si lunga si scurta dar in pozitie sa nu deranjeze?si cand dai lunga se ridica tablita sa proiecteze lumina mai sus?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se aprinde scurta(lupa)normal ca la cele cu halogen,iar cand dai lunga se ridica tablita si se aprinde si becul normal de faza lunga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@jrazvy sunt necesare numai farurile, daca sunt insa si echipate cu xenon si mai bine .

@thor nu se ridica nimic in sus, se coboara ceva in jos .........grin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now