ramiro

sfaturi pt subwoofer v40/s40

9 posts in this topic

salutare....vroiam sa stiu daca mertita investitia sa ii pun subwoofer-ul original din fabrica pt un v40.nu sunt foarte pretentios cu basul doar ca fara el se aude super naspa in v-ul meu din 2000.am acum 2 boxe in bord (originale) + 2 in usi si 2 in spate in stalpi dar se aude slab.acum am un JBL GTO 1204BP dar a inceput sa mi se ia de el ca ocupa prea mult spatiu....vroiam sa mai stiu daca asta e mufa care merge la subwooferul original(atasez poza)...

post-206-0-60232000-1312452299_thumb.jpg

post-206-0-82732600-1312452315_thumb.jpg

post-206-0-41172200-1312452326_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.Nu prea se merita sa pui un sub original.Calitatea sunetului este putin mai slaba fata de alta marca(jbl).Un avantaj ar fi spatiul care il ocupa.

Mufa este cea din fabrica.Cel putin asa e si la mine:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am uitat sa va mai intreb ceva...subwooferul este activ nu?ca nu mai am cd-playerul original..si apropo..sti cumva daca are remote?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dom' Doctor astea nu s masini de ultima generatie pentru a trebui resoftare.

Sub ul am impresia ca i pasiv.Stiu ca are o statie incorporata sau ceva de genu(dar nu garantez).

ps: cand te apuci de treaba nu uita sa iti "cumperi o resoftare -beer,cola.."

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt si fire care duc la stopuri...

deci tot nu sunt lamurit.este activ subwooferul sau nu?mai vreu pareri de la cei care mai au montat pe masina..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am intrebat si eu cunostintele si bubuie de inteligenta. Unul mai prost ca altul. Mai rau m-am enervat.

Iti propun cateva variante.

1 - Ia o boxa de putere mare. 40+ W si vezi daca la volum mare iti da impresia ca nu poate playerul sau e torturata boxa.

2 - (nu sunt sigur cat de corect e) Ia un multimetru si masoara diferenta de voltaj dintre o boxa si mufa aia.... teoretic la boxa ar trebui sa fie voltaj mai mare. Fa testul fara muzica, doar volum ridicat.

3 - Daca ai drum la Pitesti testam cu subwooferul meu.

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

wooferul nu-l aveam in portbagaj nici twiterele de pe stalpuri

le-am cumparat

;le-am montat(nu ma stat sa vad ce si cum)

merg :plug and play

asta pe langa 2 clarionuri de 10" plus amp jbl +condensator;

acum pica oglinda din fata la volum mare :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut ,subwooferul este si pasiv ,model pina in 2000 si are doar acea mufa pe care ai pozat-o si este si activ cu amplificator incorporat la care pe linga acea mufa mai este o mufa cu 3 fire pentru alimentare in partea stinga cum te uiti la boxa ,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now