asirys

amortizor spate xc70

7 posts in this topic

salut,

am o rugaminte mare. am un xc70 din 2000 si trebuie sa schimb amortizorul spate dar costa 2200 ron. stie cineva o varianta mai ieftina. se potriveste de la v70? mentionez ca masina nu e cu garda reglabila. as aprecia daca m-a-ti putea ajuta cu un sfat. daca se potriveste de la v70 il gasesc second hand.respect

Edited by asirys

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer nu cred ca se potrivesc.Una e facuta pentru sosea,iar cealalta e pentru teren accidentat,deci amortizoare concepute diferit.

Vorbeste cu Midnight Caller sau cu Roberto pentru piese noi,iar pentru SH cu Sandro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer nu cred ca se potrivesc.Una e facuta pentru sosea,iar cealalta e pentru teren accidentat,deci amortizoare concepute diferit.

Vorbeste cu Midnight Caller sau cu Roberto pentru piese noi,iar pentru SH cu Sandro.

Xc70 are tractiune integrala deci are planetare pe spate si difera amortizoarele(au flanse de sustinere a arcului).Sunt 3 tipuri de amortizoare:four-c Reglabile,nivomat sau normale

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai la 2200 sigur sunt simple.

Cele de 4C costa un pic peste 6000 bucata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar masina nu se numeste XC70 pt ca Volvo nu fabrica XC70 in anul 2000 .

Deci clar nu se stie despre ce masina vorbim, eu banuiesc ca este vorba de un V70 XC din prima generatie, adica 1998-2000 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar masina nu se numeste XC70 pt ca Volvo nu fabrica XC70 in anul 2000 .

Deci clar nu se stie despre ce masina vorbim, eu banuiesc ca este vorba de un V70 XC din prima generatie, adica 1998-2000 .

ai dreptate bogdan e vorba de v70 xc crosscountry din noiembrie 2000. amortizoarele pe care am oferta erau nivomat. singura chestie e ca nu stiu sigur daca am nevoie de amortizoare nivomat la masina asta. am nevoie de un sfat pentru ca numai peste mecanici nepriceputi am dat. multumesc mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite cum arata un amortizor normal(stanga) in comparatie cu unul NIVOMAT(dreapta) .

IM000421.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now