mariusdaniel

De ce merg la intalnirea anuala nationala Volvo-Club ?

15 posts in this topic

Aud des in jurul meu in ultimele luni foarte multe motive, pentru care prieteni de-ai nostri de pe forum nu vin anul acesta la intalnirea nationala Volvo-Club. Nu am nicio problema cu faptul ca ei nu vin, indiferent de motiv. Sunt optiunile lor si le respect. Scriu acestea, doar pentru ca am observat ca nimeni nu a spus pana acum si de ce vrea sa vina. Avem, se pare, noi românii, un fel de de a savura negatia, de a scoate in evidenta mai degraba ce nu ne convine, decat ceea ce ne produce placere. Poate ca vine din anii in care nu aveam voie sa spunem ca ceva nu ne place, poate ca acum ne luam revansa pentru acele timpuri mizerabile, sau poate ca asa suntem noi, cine poate sti ?

De aceea m-am hotarat sa astern aici cateva motive, care pe mine unul, ma fac sa simt deja emotia acestei intalniri ce se apropie cu pasi repezi ( observati ca mai sunt doar doua saptamani si un strop ).

Imi doresc sa merg la intalnirea de la Lacul Cincis, pentru ca e un eveniment rar, pe care il astept inca de cand am revenit anul trecut de la prima mea Nationala. Acolo am vazut cat de mare si frumoasa este aceasta comunitate de oameni pe care îi leaga un singur lucru, pasiunea pentru masinile Volvo. Imi doresc sa-i vad in carne si oase pe cei alaturi de care sunt zilnic aproape ( din punct de vedere virtual ). Sa pot strange mâna care stiu ca mi-a scris raspunsuri la intrebarile pe care le am, ori sa ciocnesc un pahar cu cel cu care m-am contrat pe o vremelnica tema. Apoi, mai e placerea tainica a calatoriei in sine. Sa conduc sute de kilometri numai pentru a intalni oameni pe care nu i-am vazut poate niciodata, e o provocare. Sa fiu o particica din impresionanta coloana Volvo, pe care niciun trecator din zona nu o poate ignora. Sa cânt alaturi de toti, pana la ragusitul vocii, “In seara asta mare, cu totii vom canta / Va fi o sarbatoare ce n-o putem uita…”. Sa mai pot merge macar o data pe serpentine la “aspiratia” masinii lui Matrixxx. Sa-mi “uit” in spatele lunetei, diploma de la Let’s Do It Romania, de care sunt tare mandru, caci un prieten de pe forum m-a invatat sa gandesc altfel. Sa-i bat pe toti la tenis de masa. Sa tin si eu un coltisor din steagul Volvo-Club. Sa am cea mai curata masina. Sa fac si eu in viata mea o “liniuta” cu cineva, chiar daca pierd rusinos. Sa sper din nou ca anul asta va veni si ea… Sa ma scufund cu totul in inimile prietenilor mei de pe forum, care zilnic, ma invata sa traiesc frumos, simplu si tineresc.

Sa ne vedem sanatosi si voiosi dragii mei !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumos ai grait domnule Marius.

Sa ne vedem cu bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit si am ramas impresionat! Bravo!

Dar ce naiba sa fac man daca trec printr-o perioada cam neagra din punct de vedere financiar!

Cred ca ar fi fost frumos sa imi vad si eu masina aliniata in coloana, sa bem un vin sau o bere sau, sau, sau!

Chiar imi pare rau!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa stii, draga SeverCiprian, ca voi face o dedicatie muzicala ( de va fi posibil ) si voi inchina un pahar pentru toti prietenii nostri care nu vor fi acolo, indiferent de motiv. Sâmbata seara, pe 03 septembrie, la ora 22:00 sai aveti paharul plin si sa simtiti energia...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi-au placut oamenii cu care am stat de vorba, pe unii din pacate abia am reusit sa-i cunosc.Ai un sentiment aparte cand vezi ca si alte persoane au cam aceleasi gusturi ca si tine. Am putini prieteni, dar la "Nationala" nu am simtit acest lucru. Chiar si doua vorbe cu cate un coleg, la o cafea, sau asa din mers, te fac sa zambesti, si sa te incarci cu energie...Ce regret, e ca nu ai timp fizic sa stai de vorba cu mai multa lume; cateodata se fac "bisericute" :mellow: ; si la plecare realizezi ca, cu "x" sau "y" n-ai reusit sa stai de vorba.Atat eu cat si familia ne-am simtit bine, indiferent de micile probleme inerente aparute. AM considerat ca e prea frumos sa ne cramponam de ele. Din pacate anul asta nu v-om participa,insa sper sa va simtiti la fel de bine ca si noi in celelalte "Nationale". :salut:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar si pentru a savura micile imperfectiuni ce apar in mod inerent, vreau sa merg. Viata noastra e facuta din bune si rele, mereu e loc de mai bine si depinde de noi sa progresam. Nu va exista niciodata Nationala perfecta, ci doar una mai buna decat cealalta. Si mai am un mic motiv sa vin : sa port cu mândrie tricoul meu cu "Spiritul Volvo", din care ne hranim cu totii in acest club. Pe curand !

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as fi venit cu draga inima, cum am fost la intermediara de anul trecut de la Paltinis, dar, dupa cum am mai spus, sunt plecat din tara. Probabil asa va fi an de an, in aceasta perioada avem o intalnire in cadrul firmei de la care nu pot lipsi. Daca ne vom decide pentru o intremediara, lucrurile ar sta altfel...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vin pentru ca mi-am dorit mult sa va cunosc ,pentru ca m-am simtit bine impreuna cu toti ! La Paltinis mi-a placut la nebunie sa conduc in coloana !Exista ceva ce ma atrage !Abia astept sa ne vedem !Si poate la vreo nationala va apare si EL........!Pana ne revedem ,numai ganduri bune si frumoase !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nationala 2011 a trecut... Au ramas doar amintirile frumoase, coborarea aceea fabuloasa in coloana pana in Hunedoara, clipele de relaxare in compania prietenilor ce impartasesc aceeasi pasiune. Natională 2012, te astept cu nerabdare, oriunde vei fi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce mi-ar place o Nationala la Cheile Nerei , ....daca s-ar putea si exclusiv la cort , .....ar fi extraordinar :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si pana la urma anul acesta se va face vreo intalnire a membrilo volvo-club?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si pana la urma anul acesta se va face vreo intalnire a membrilo volvo-club?

Normal ca se face, ai rabdare!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata nu mai zic nimic, rabdare am, doar ca am vazut ca de ceva vreme nu se mai zice nimic si am zis ca poate asa starnesc putin lumea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De facut se va face.Urmeaza sa vedem cine va ''lua fraiele in maini'' :)

Ramai aproape de noi si cu siguranta,daca doresti,vei reusi sa ne CUNOSTI cu adevart! :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now