sfantul

se poate pune pachetul lumini?

29 posts in this topic

Salut tuturor.

Am un S80 modelul nou, din 2007. M-ar interesa daca se poate pune pachetul lumini, ma exact acele becuri care lumineaza deschizatorul portierelor din interior si eventual lumini difuze sub scaunele din spate si sub bord, pentru locurile din fata.

Mentionez ca portierele sunt prevazute cu un capac transparent deasupra deschizatoarelor la portiere, locul unde ar trebui sa fie ledurile sau becurile ce lumineaza.

Stiti pe cineva in Bucuresti care s-ar pricepe la asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceiași problema am avut-o și eu, am întrebat la cei de la Cluj și răspunsul dânșilor a fost ca mașina nu a venit dotata cu sistemul de iluminare al portierelor din fabrica!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, se poate pune pachetul de lumini ambientale

La Vaslui, dupa 2-3 ore de munca la un baiat electrician foarte priceput am avut surpriza sa vad cum arata pachetul de lumini ambientale!

Acestea se pot regla si pe intensitatea luminilor din bord! Arata supeeer! M-a costat 2 milioane!

Bafta tuturor,...am sa incerc sa pun o poza!

Sper ca acum se poate vedea poza!

Share this post


Link to post
Share on other sites

arata foarte bine. In poza lumina este albastruie, dar banuiesc ca iti poti pune ce led vrei tu. Ai pus lumini si sub bord si sub scaunele din fata? pentru lumini la picioare?

Ma poti pune si pe mine in legatura cu electricianul?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

200 lei este pomana, acum buba este ce a facut pe acolo si de unde a luat curent pt leduri, nu de alta dar un PDM/DDM pt S80 costa niste sute de euro iar pt 50E sa strici module de 500E/buc nu este ceva nemaintanit .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan...nu merg trase fire de la becurile de iluminare a podelei...iar pe spate de la becurile de iluminare de pe usi (la s80)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu :D

E vorba de lumina ambientala, aia trebuie sa ramana aprinsa permanent pt a vedea de unde tragi ca sa deschizi usa si pt ambianta placuta pe care o ofera .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm...inteleg dar eu asa as face. Prea multe luminite in timpul mersului strica. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este lumina ambientala bre, nu deranjaza cu nimic, este foarte slaba ca intensitate .

Se poate face si cum zici tu dar nu prea te ajuta, adica trebuie sa deschizi usa pt a lumina clanta, cam aiurea, trebuie invers, adica sa vezi clanta intai dupa care sa tragi de ea .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai bine lipeşti un sticker fosforescent pe şi/sau sub clanţă? :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai doctore fix la asta nu m-am gandit cred ca o mana de vopsea pe baza de actinium sau polonium pt cine vrea o lumina verde exact ca cea de pe consola de bord . :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

(0745) 632 988 Catalin este numele electricianului care a pus luminile de Ambient

Este din Vaslui

Edited by Paliu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit pe net o poza cu lumina ambientala (ozn)pe baza de fir luminos .

post-4299-0-87709700-1363644301_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este lumina ambientala bre, nu deranjaza cu nimic, este foarte slaba ca intensitate .

Se poate face si cum zici tu dar nu prea te ajuta, adica trebuie sa deschizi usa pt a lumina clanta, cam aiurea, trebuie invers, adica sa vezi clanta intai dupa care sa tragi de ea .

Se poate trage curent de la fierele de bricheta , deoarele au curent permanent !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate trage curent de la fierele de bricheta , deoarele au curent permanent !

Ai tras tu fire prin usile de S60/ S80 sa vezi ce inseamna?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andrei, +12 pe contact ai in multe locuri nu numai la bricheta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am observat ca daca de pe usa soferului blochezi accesul la geamurile din spate, luminile ambientale din manerele usilor din spate se sting... se pare ca varianta originala e mult mai mult decat o simpla legatura la +12V...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai tras tu fire prin usile de S60/ S80 sa vezi ce inseamna?

Nu , am zis doar.... e greu de tras ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu , am zis doar.... e greu de tras ?

4-5 ore doar la usile din fata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai practic ce e asa greu , de bagat firele prin cauciucul culisant dintre usa si stalp ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fix practica !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai practic ce e asa greu , de bagat firele prin cauciucul culisant dintre usa si stalp ?

Practic ai 2 mufe mama si tata, care au pini mama pe o parte si pini tata pe o parte. Cum tu nu ai de unde sa faci rost de acei pini ca sa faci o treaba profi, va trebui sa gauresti mufele sa treci cu firele dintr-o parte in alta. Daca nu ai facut gaurile fix pe aceeasi directie, nu mai poti sa clipsezi mufele la loc. Si daca le faci pe aceeasi directie este greu sa le mufezi la loc, pentru ca in timp ce impingi mufa, cablul se strange intre cele doua parti ale mufei. In alta ordine de idei, nici de dat gaura in mufa nu este o placere, tinand cont de pozitie (intre stalp si usa). Cauciucul culisant este ultima si cea mai nesemnificativa problema.

Vorba lui Mariusb, fix practica este problema

PS: cand am tras firele pentru semnalizarea in oglinzi (a doua operatiune de tras fire in usi), le-am tras pe langa burdufe si pe langa mufe. Nu am mai avut rabdare sa o iau de la cap

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta zic , merg trase fire si pe langa mufe ? Sau obligatoriu prin mufe , deoarece ma cam bate gandu sa pun niste luminite in oglinzi , si vreau sa trag curent din lampa de la picoare sa se aprinda in aceelasi timp cu lumina din masina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now