Guest Luus

Oglinzi retractabile electric

13 posts in this topic

Salut.Am si eu un s40 model 2007 si vreau sa montez un sistem electric de pliere a oglinzilor retravizoare.Cei de la Volvo Timisoara nu vor sa se bage in asa ceva si sunt curios daca e cineva care are o idee de cum se face asa ceva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca a existat ca dotare de fabrica sigur nu e mare inginerie. Iti trebuie oglinzile, butonul si programarea calculatorului ca sa stie si de doatarea asta. Cablajul mai mult ca sigur ca exista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mare inginerie nu o fii,dar eu nu ma pricep si in ciuda faptului ca dotarea exista din fabrica,cei de la volvo nu vor sa se bage.acum prostia mea e ca pur si simplu nu am fost atent cand am comandat masina si mi-a scapat optiunea asta.sistemul se activeaza la s40 in momentul cand iei contactul,asa ca nu vad necesitatea unui buton

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Vei remarca necesitatea unui buton cand vei dori sa treci printre doua masini parcate foarte aproape una de cealalta. Presupun ca nu vrei sa opresti motorul si sa impingi masina, nu ? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

interesanta teorie,nu m-am gandit la asta.oricum devine tot mai complicat,deoarece am luat service-urile din vestul tarii la rand si nimeni nu doreste sa efectueze operatiunea asta.probabil ca voi abandona ideea sau incerc alte piste gen ungaria sau austria

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Incearca cu cea mai mare incredere la Debrecen Ungaria. Daca nu stii maghiara, va intelegeti in engleza. Eu de cele mai multe ori, acolo ma duc daca am o problema. Pana acum n-am avut, dar am fost data la ei pt. ca eram in trecere si mi s-au parut ok! Am un prieten care si daca i se arde un bec merge acolo.

Vezi tu. In general cei de la serviceuri nu se baga la modificari. Nu stiu de ce, pt. ca si eu doresc sa-mi pun anumite optionale pe masina mea si n-am avut succes. Cred ca o sa-mi cumpar modulele si o sa merg la un shop de tuning. Aia se baga la orice.

Te salut cu respect!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult pentru sugestie Ateo,probabil solutia ta o voi aplica in curand.Va tin la curent cu "realizarile" aduse masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mare inginerie nu o fii,dar eu nu ma pricep si in ciuda faptului ca dotarea exista din fabrica,cei de la volvo nu vor sa se bage.acum prostia mea e ca pur si simplu nu am fost atent cand am comandat masina si mi-a scapat optiunea asta.sistemul se activeaza la s40 in momentul cand iei contactul,asa ca nu vad necesitatea unui buton

La S40 sistemul se activeaza cand tii apasate ambele butoane de reglaj ale oglinzilor (stanga si dreapta impreuna)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma mir ca nu vrea nimeni sa se bage.

cred ca nu ai nevoie decat de un set de oglinzi cu optiunea de pliere incorporata si de o resoftare care sa includa recunoasterea lor.

comanda se da dupa cum spune mai sus marioxxl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e evoie merg pana la debrece,dar as incerca la szeged pentru simplul motiv ca e mai aproape.oricum multumesc pentru info si cand se va monta sistemul (probabil pe la jumatatea lui aprilie)o sa va tin la curent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Luus, Timisoara ar fi trebuit sa-ti fi dat raspunsul pana acum...prietenii stiu de ce ;D

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce raspuns de la amaratii aia din tm.am comanda un covorash de plastic tip tava pentru portbagaj si te las pe tine sa chicesti daca se potriveste.in opinia volvo timisoara pe s40 se potriveste orice,oricum numa de s40 nu era

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce raspuns de la amaratii aia din tm.am comanda un covorash de plastic tip tava pentru portbagaj si te las pe tine sa chicesti daca se potriveste.in opinia volvo timisoara pe s40 se potriveste orice,oricum numa de s40 nu era

Fara sa intru in detalii...nu ai cum sa-ti adaptezi oglinzile asa cum vrei tu.

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now