Levi

Volvo 460 1.8i 1996

7 posts in this topic

Buna tuturor.

De curand (aproape 2 saptamani) am devenit fericitul proprietar al unui Volvo 460 1.8i din 1996 (in talon scrie ianuarie 1997). Am inceput sa schimb ce trebuie schimbat, si sa repar, ce trebuie reparat, dar se pare ca frana de mana, nu se lasa reparat usor. Inital am crezut, ca doar cablurile trebuiesc schimbate, dar odata ajuns in service, s-a descoperit ca si etrierul din partea stanga spate trebui schimbata, pentru ca maneta care misca frana de mana nu functioneaza. Am crezut ca am noroc, si toate o sa decurga bine, cand aici in Targu Mures am gasit piesa la dezmembrari. Insa si acest etrier are exact aceasi problema ca cea veche.

In afara de asta probleme mari nu are masina, numa mici retusuri aici, acolo, cum ar fi geamu fata stang, care pare sa nu intre la loc, cand coboara, sau un sunet ciudat, de la plasticurile din portbagaj care se misca in mers.

Daca stie cineva de unde pot sa fac rost de un etrier, (nu nou) care si sa functioneze :smile:, as fi foarte recunoscator.

In cateva zile o sa atasez si cateva poze cu masinuta.

O zi buna tuturor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare si felicitari pentru achizitie.

Cu frana de mana/etrierul spate am avut si eu o problema asemanatoare. Am cumparat un etrier SH si tot nu tinea frana de mana. Eram pe punctul sa cumpar alt etrier dar am descoperit, ca etrierul trebuie reinitializat.

Pe partea dinspre interior este un surub cu rol numai de capac, care se scote afara de tot iar in spatele lui este un alt surub de reglaj.

Unul este pentru cheie in stea, unul pentru cheie hexagon... nu mai tin minte, care cum. Daca gasesti o poza cu etrierul iti arat cum se procedeaza.

Strangi usor surubul din interior, in acelasi timp rotesti de roata, pana cand roata incepe sa opuna rezistenta, apoi dai un pic inapoi (slabesti).

...Poate aceeasi rezolvare se aplica si in cazul tau.

Te asteptam si cu poze cu masina. :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna Adi. Dimineata ma duc dupa masina (este in service), si atunci o sa pot face poze atat la masina cat si la etrier. Mersi pentru stat si pentru ajutor, poate o sa am si eu noroc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost dupa masinuta. Se pare ca etrierul pe care l-am luat de la dezmembrari nu e bun de nimic. Cred ca o sa-l duc inapoi. Acum ca a umblat mecanicul la vechiul etrier, spune ca nu mai poate invirti roata cu mana, daca este trasa frana de mana, insa nu trece testul.

Poze cu masinuta si cu etrierul din dezmembrari

post-3213-0-82381400-1316071525_thumb.jp

post-3213-0-74127600-1316071546_thumb.jp

post-3213-0-22889200-1316071562_thumb.jp

post-3213-0-36603200-1316072049_thumb.jp

post-3213-0-38667500-1316072063_thumb.jp

post-3213-0-27675300-1316072075_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda... arata rau etrierul asta. Nu inteleg mare lucru din el. :smile:

Uite aici, metoda de reinitializare a etrierului. daca tine ceva, sunt sanse sa isi revina.

Spor.

post-169-0-10701500-1316074890_thumb.jpg

post-169-0-64770800-1316074890_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi pentru poze. O sa incerc pe etrierul vechi, ca pe asta l-am dus inapoi la dezmembrari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate inchide. Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.