AdiBurlacescu

ce motor am?are cineva idee cum pot afla?

17 posts in this topic

Salut tuturor,am tot auzit diverse speculatii sa zic asa in legatura cu motoarele de pe volvo ba ca ar de audi,ba renault,ba mitsubishi.Are cineva o lista cu ele?Motorul meu e 2.0i s40 din 98 103 kw.cod motor B4204 S 16v. Stima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E de Volvo... De fapt e derivat din cel de 5 cilindri "castrat"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e de volvo complet,sa zic asa,e ceva "castrat" cum spunea Midnight Caller,dar oricum ma bucur ca nu a scris nicaieri ca e Renault,nu ca ar fi rele...dar stiu ca motoare diesel de pe s40 de 102cp respectiv 116cp sunt hdi sunt frantuzesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum ai ajuns la concluzia ca nu e de Volvo complet? Poate fii de Volvo incomplet ?

Motoarele diesel de S40 vechi nu pot fii HDI, cel mult pot fii dCI .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Castrat .. adica este motorul de 5 cilindrii in linie de pe 850 , S/V70 etc .. fara un cilindru . Volvo a avut motoare de Reno pe 440 , 460 etc iar diesele ( 1.9 D si dCi ) pe s/v40 ... la randul lui Reno a avut motoare volvo de 2.5L pe safrane si inca ceva .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze daca sunt putin inafara in ceea ce priveste motoarele Volvo,dar e primul Volvo pe care il am,de 7 luni si ceva.Deci stiu cam putin,dar am habar. :confused1:

Mai multa atentie la scris,te rog!

Edited by Vita_Fresh
Scriere neadecvata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o chestie normala sa-ti spuna lumea ca ai motor de reno, evident din rautate pt ca exista o idee preconceputa ca motoarele Renault sunt proaste, ei bine cand Renault castiga campionatul de F1 (LOCUL 1 din 1992 pana in 1997 ca furnizor de motoare) Volvo se incalta cu fesul.

In afara de motorul de 2.5L a mai fost pus pe Renault Laguna si motorul de 2L 16V @140 CP .

Rog profesorul care tot modifica mesajele sa aiba bunul simt sa-si scrie numele si motivul editarii, evident conform regulamentului nu degeaba .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum ai ajuns la concluzia ca nu e de Volvo complet? Poate fii de Volvo incomplet ?

Motoarele diesel de S40 vechi nu pot fii HDI, cel mult pot fii dCI .

Cu scuzele de rigoare pt offtopic, tin sa atrag atentia domnilor moderatori care confunda forumul Volvo cu cel al Academiei Romane, ca Bogdan scrisese corect. Poate ar FI cazul s-o lasati ceva mai moale. ;)

"Fii" se scrie cu doi i numai in doua situatii:

- imperativ afirmativ: Fii cuminte!

- conjunctiv prezent, afirmativ si negativ: Sa fii cuminte. Sa nu fii obraznic.

In rest e FI, cu un singur i:

- imperativ negativ: Nu fi obraznic!

- conditional prezent: as fi, ai fi

- conditional perfect: as fi fost, ai fi fost, ai fi spus, ai fi facut

- conjunctiv perfect: sa fi stiut, sa fi fost, sa fi avut

- viitor: voi fi, vei fi

- verb + FI: pot fi, poti fi, sa poata fi, sa poti fi, vei putea fi.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sergiule nu ai înțeles nimic, nu am spus ca am scris corect, "pot fi" se scrie cu un singur "I", nu sunt retard cum vrei tu sa subliniezi DAR asta nu înseamnă sa-mi editezi postul fără sa te semnezi .

A si sa nu uit, chiar nu suntem la Academia Romana dar putem face un concurs de gramatica daca vrei .

Scuze de offtopic dar .......

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acei "i" în plus erau acolo, când i-am făcut roşii. Bogdan a scris mesajul iniţial cu cei trei "i" în plus, după cum declară mai sus şi, după cum toată lumea ştie, este una dintre foarte puţinele greşeli pe care le face, dar foarte frecventă.

Eu i-am făcut roşii şi atât. Am vrut să fie o atenţionare discretă, să nu apară încă un tămbălău. N-am crezut că are relevanţă cine a modificat. Nu am motive să mă ascund. Eu am modificat.

Îmi cer şi scuze, dacă cineva s-a simţit ofensat, dar nu eu am inventat limba română.

NFS, îţi trebuie un warn pentru offtopic şi contestarea acţiunilor de moderare. (în mod repetat)

Te rog ca, în viitor, să te abţii de la astfel de activităţi de moderare şi mai ales de contestare a deciziilor care se iau. Ştiu moderatorii mai bine decât tine! De asemenea, te rog să-ţi modifici semnătura, astfel încât în ea să nu apară cuvinte neadecvate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca s-a dus dracu si topicul asta, doctore daca scriai editat de Heimdallr nu ma suparam deloc, oricum e bine sa-mi mai iau si eu bobarnace din cand in cand .

Semnatura lui NFS este aceiasi pe toate forumurile unde activeaza, asa ca......

Hai baga mare la sters ca e varza si topicul asta .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca s-a dus dracu si topicul asta, doctore daca scriai editat de Heimdallr nu ma suparam deloc, oricum e bine sa-mi mai iau si eu bobarnace din cand in cand .

Semnatura lui NFS este aceiasi pe toate forumurile unde activeaza, asa ca......

Hai baga mare la sters ca e varza si topicul asta .

Tu ştii că n-am vrut să te supăr... I love you and I want to have your babies... ;D

Nu-l şterg, ca să rămână de exemplu negativ... că aşa ceva n-aveam încă...

Legat de semnătura lui Nenea cu IMS-ul Negru, fie cum o fi, pe alte forumuri, tu n-ai auzit că posesorii de Volvo e diferiţi? ;D

PS: Vezi că tocmai ţi-am mai corectat unu', te las să-l găseşti tu...

PS la PS: Topicul era, oricum, varză, după postarea nr. 2... acolo erau toate detaliile necesare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu i-am făcut roşii şi atât. Am vrut să fie o atenţionare discretă

Pai, domnu' "moderator", care e scopul tau p-aicea? Sa-i "atragi atentia" lui Bogdan, sau sa fie scris corect pe forum?

Ştiu moderatorii mai bine decât tine!

Asta nu contest, dar tu faci oricum exceptie. Pentru cultura ta generala, n-am decat vreo 7 ani de moderare (si vreo 5 de administrare) in urma.

Tu, in schimb, nu esti decat intruchiparea zicalei "s-a suit scroafa in copac si se crede privighetoare"!

De asemenea, te rog să-ţi modifici semnătura, astfel încât în ea să nu apară cuvinte neadecvate.

Semnatura mea este un citat (d-aia am pus in paranteza sursa) din ziarul Academia Catavencu. Daca a aparut in ziar si nu s-a ofuscat nimeni, nu vad de ce-ar face unii ca virgina pe aici.

... tu n-ai auzit că posesorii de Volvo e diferiţi? ;D

Asa auzisem si eu... din pacate e doar legenda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@NFS: Poate ai sapte ani de moderare si 5 de administrare, nu-ti contesta nimeni abilitatile, dar ACOLO. Aici esti un simplu utilizator, cum poate si eu voi fi pe forumul tau. Asta nu inseamna ca iti voi trata acolo moderatorii asa cum tocmai ai facut tu aici. Nu conteaza ca este Heim, eu, Feraru, Matrixxx, sau altii, e vorba de lipsa de "respect digital" daca-i pot spune asa. Exista o ierarhie, nu conteaza cum, cine si cand a stabilit-o sau din ce motive. Nu este de datoria utilizatorilor s-o conteste. O pot accepta sau nu, sau s-o voteze in cazul in care mai multi reclama o problema (se vede ca exista un poll pentru asta). stii foarte bine acest lucru prin prisma experientei de care ai vorbit mai sus.

De la mine ai un warn care e mai mult moral pentru exprimarea cu purceaua, dat fiind faptul ca stiu ca a fost o scapare de moment.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now