AdrianC

jante tabla cu et mai mic decat cel recomandat

43 posts in this topic

Nu am vazut sa se mai fi dicutat chestiunea asta asa ca intreb: ce se intampla daca pui jante cu et-ul mai mic decat cele specificat de constructor?

De ceva vreme caut niste jante de tabla pe care sa le fac roti de iarna pentru masina din semnatura. Am gasit cateva seturi, chiar de volvo, si pe 15 asa cum as vrea, dar toate pare-se ca provin de pe s60uri sau nu mai stiu ce si toate au et43 nu et46 cum se cere la s40/v50. Sunt ok si asa? Merita luate? Eu as vrea sa pun cauciucuri de 195/65 pe ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi un primul rand daca intra jante de 15'' pe masina ta.Daca sunt de pe S60 au gaura de centrare mai mare si e posibil sa iti trebuiasca inele de centrare.Cauciucurile le poti pune pentru ca astea sunt dimensiunile la jentile de 15'' pe S60.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ET-ul se exprimă în milimetri, deci vei avea o diferenţă de 6 mm în total, din acest punct de vedere, dar se ia în calcul şi diferenţa între lăţimile jantelor.

Nu trebuie să ţii cont numai de parametrii jantelor, depinde şi ce discuri de frână şi etriere ai. S-ar putea să nu încapă janta peste etrier. Ce diametru au discurile tale de frână, pe faţă (278, 300, 320 mm)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ET ul mai mic scoate janta spre exterior.3 mm putin probabil sa deranjeze cu ceva,totusi o proba pe masina nu strica in special pe fata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut jante din alea...4 bucati...scria Volvo pe ele.Le am pus cu anvelope de iarna alpin3 cred de 195 65 15.Cum le am pus asa le am si dat jos.Iti scoate destul de mult cauciucu in afara caroseriei si mi s o parut hidos.Mai vezi unele marci gen golf 2-3,bmw vechi cu genu de jante,dar mie nu mi plac. Le am dat toate 4 cu anvelope cu 5,5mil si in rate

Share this post


Link to post
Share on other sites

una peste alta, inteleg ca nu e o idee buna... bun, deci mai cautam. ar fi bine sa si gasin pana in 15 oct... :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce Et aveau ale mele.Doar atat:scria Volvo pe ele erau de 15.Deci nu pot sa zic daca si alea or sa arate la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai sigur trec pe jante de Ford Focus 2. Alea trebuie sa mearga perfect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am cumparat 4 jante de v70 pe 15. o sa am probleme pe v50?

am probat una pe spate si mergea perfect pe fata nu am probat, o fi diferenta de etrier sau disc si sa nu se potriveasca? aveti idee? acum ca v-am vazut ca discutati mi-am adus aminte:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti,stie cineva daca jantele de Ford mondeo 16 5x108 sunt compatibile cu cele de Volvo v50?Nu am rezerva la masina si am gasit ceva pe ocazii.ro...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu, trebuie sa fie de Focus, nu de Mondeo, caci altfel nu se pupa la inel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate ,sunt compatibile cu cele de la Focus,pe www.anvelope-janteauto.ro imi afiseaza cam acelas rezultat si pentru volvo si pentru focus,61/2Jx 16H 5/108/53/63.3

Share this post


Link to post
Share on other sites
;) 5x108/52,5/63.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti,stie cineva daca jantele de Ford mondeo 16 5x108 sunt compatibile cu cele de Volvo v50?Nu am rezerva la masina si am gasit ceva pe ocazii.ro...

I

Iti merg de Mondeo ,fii linistit.(si Mk3 si Mk4=new Mondeo) si Focus dupa 2007.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ff 2 si mondeo mk3 100% de mondeo mk4 nu stiu...dar f posibil..Din cate stiu eu et 52.5

eu la ex ff2 din 2005 aveam de 15 si era 52.5

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

ff 2 si mondeo mk3 100% de mondeo mk4 nu stiu...dar f posibil..Din cate stiu eu et 52.5

eu la ex ff2 din 2005 aveam de 15 si era 52.5

Nu vorbesc doar citind numai din carti. :smile: .Vreau sa il ajut practic ,nu sa fac posturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SI te am deranjat cu ceva?Ti se pare ca scriu doar pt posturi?Care ii faza?

TI am sustinut parerea pt ff2 (din 2005 pe care l am avut) tu ai zis doar dupa 2007 si pt mondeo mk3 pt ca am vrut sa mi iau eu pt mine si erau identice cu ale mele.De mk4 am zis ca nu stiu pt ca nu am citit prin carti.

Zi mi si mie unde l am indus in eroare?

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Thor....Stai linistit ca nu mi-ai facut nimic :smile: .Am fost mai categoric eu sa lamuresc clar ,nu relativ ,cu mk4 si faptul ca ai spus "dar f posibil" ,ma rog eu te-am citat.Eu "nu fac posturi" la mine ma refeream.Deci te rog stai linistit ca nu am nimic cu tine si imi pare rau ca am creat neclaritate. :smile:.Imi cer scuze daca te-a deranjat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prin quote si la cum ai scris mie mi s-a parut ca te ai referit la mine in legatura cu "a face posturi" si a "citi din carti".

Selectai si faceai quote doar pt mk4 :D.

Problem solved...spor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vin eu cu o corectie daca se poate! La jante de 15 inch, pentru s40/v50/c30 avem ET 43. La jante de 16/17/18 inch avem ET 52,5. Asta numai pentru OEM :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vin eu cu o corectie daca se poate! La jante de 15 inch, pentru s40/v50/c30 avem ET 43. La jante de 16/17/18 inch avem ET 52,5. Asta numai pentru OEM :smile:

Salutari conform configuratorului : http://www.anvelope-janteauto.ro/products/6jx15h2-5-108-46-63-3_6168_70765_12658.aspx zice ca trebuie ET 46, eu vreau sa cumpar de la Sig jante tabla originale Volvo 5 prezoane 6Jx15 ET43, sun bune sau nu pentru V50 motor 1,6D cu DPF cod motor D4164T, in carte la RAR au scris rotile de 16 , 17, 18 , eu acum am de aluminiu Zaurak de 17' , as vrea sa le cumpar dar sa stiu daca sunt ok, sa nu incurc nici omul si nici eu sa le iau degeaba, daca cineva are de 15' montate va rog un ajutor. Multumiri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce vrei sa cumperi originale si noi?nu gasesti sh? cu 3mil eu mi am luat de 16 de pe un mondeo mk3 in stare perfecta.Iarna ii sansa mare sa dai in ceva cu ele, apoi daca dai si 13mil pe ele ii cam nasol.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce vrei sa cumperi originale si noi?nu gasesti sh? cu 3mil eu mi am luat de 16 de pe un mondeo mk3 in stare perfecta.Iarna ii sansa mare sa dai in ceva cu ele, apoi daca dai si 13mil pe ele ii cam nasol.

Salut, cele de la celegul de forum ,, Sig '' le vreau, sunt OEM nu noi, dar de 15 cu et 43.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda..am crezut ca SIG era magazin.OEM...fomoco.deci ford focus mk2, mondeo mk2 mk 3 oricare ti se potrivesc.Daca ai deja anvelopele pe 15 merita.Daca nu 16 gasesti la 70-80 bucata lejer, normal...nu noi noute...dar nelovite/neruginite.4mil pt jenti de tabla mi se pare mult.am gasit pe ceva site tot pe 15 noi din magazin la vro 120lei parca.

Eu le am luat din lugoj cum vii dinspre buzias...cobori pasarela si inainte de semafor sa faci catre caransebes acolo este si gasesti tot ce vrei.

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, am Debica Navigator2 allseazon cumparate de noi de aia ma avantajeaza cele de 15'' ca nu mai dau alti bani, sambata chiar in Lugoj merg ca vrea sa vand Skoda mea acolo, multumesc de informatii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now