Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest ionica_s40

cumpar volvo S40

17 posts in this topic

salutare tuturor!

as vrea sa-mi schimb masina cu una mai noua si-am zis sa fie tot volvo...acu am o batranica din 85 de care sunt ffff multumit...

dupa cum spune si anuntul cumpar volvo s40:iroc:

ca dotari:

an fab min 99, motorina, motor max 2L, a/c, cd, jante aluminiu, geamuri electrice,...plusul de dotari este binevenit:)

ca pret sa nu fie mai mult de 9000 euroi...de buget de austeritate:)

astept oferte...

multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare tuturor!

as vrea sa-mi schimb masina cu una mai noua si-am zis sa fie tot volvo...acu am o batranica din 85 de care sunt ffff multumit...

dupa cum spune si anuntul cumpar volvo s40:iroc:

ca dotari:

an fab min 99, motorina, motor max 2L, a/c, cd, jante aluminiu, geamuri electrice,...plusul de dotari este binevenit:)

ca pret sa nu fie mai mult de 9000 euroi...de buget de austeritate:)

astept oferte...

multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

o poza face cat o mie de cuvinte...este diesel?

daca nu...nu ma intereseaza...

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut daca esti interesat uita-te pe forum ca am dat eu masina la vanzare iti garantez in scris pt ea  :-\si da un tel daca esti interesat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

NU vrei un Volvo din 200, Versiunea Sport cu RAR, ITP-u panain 11 / 2009 si Full " insertii piele si mahon " chit distributie nou, placute frane noi, ulei si filtre schimbate?

salutare tuturor!

as vrea sa-mi schimb masina cu una mai noua si-am zis sa fie tot volvo...acu am o batranica din 85 de care sunt ffff multumit...

dupa cum spune si anuntul cumpar volvo s40:iroc:

ca dotari:

an fab min 99, motorina, motor max 2L, a/c, cd, jante aluminiu, geamuri electrice,...plusul de dotari este binevenit:)

ca pret sa nu fie mai mult de 9000 euroi...de buget de austeritate:)

astept oferte...

multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Masina e 02 / 2002, 1.9TDI, 116CP si e OK masina.

Pretu este Negociabil, masina este Inscrisa.

salutare tuturor!

as vrea sa-mi schimb masina cu una mai noua si-am zis sa fie tot volvo...acu am o batranica din 85 de care sunt ffff multumit...

dupa cum spune si anuntul cumpar volvo s40:iroc:

ca dotari:

an fab min 99, motorina, motor max 2L, a/c, cd, jante aluminiu, geamuri electrice,...plusul de dotari este binevenit:)

ca pret sa nu fie mai mult de 9000 euroi...de buget de austeritate:)

astept oferte...

multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

acum ca tot se va schimba taxa...cred ca ma voi deplasa mai la vara catre germania...multumesc tuturor....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai grija  - se vor "maslui" multe kilometraje la masini - ei stiu ca vor veni romani multi :)

Bafta la cumparare !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai linistit ca in tara se masluiesc kilometrii... si mai inainte si acuma.

Pentru ca eu caut un V40T ieftin, indiferent de stare cunosc majoritatea masinilor de acest gen  de pe siteurile din strainatate.

Dupa craciun am vazut un V40 2.0T 165cp verde, din 2001 cu 198.700km la bord in anunt. Undeva langa Leipzig. Masina arata ~ok (nu avea jante de aliaj si nici incalzire in scaune, dar avea tempomat, bord computer, clima automata). In Germania cerea 4300 de euro pe masina.

Eu aveam deja o masina cumparata si mi-a fost si putina lene sa ma duc intre sarbatori pana acolo dupa ea. Plus ca as fi vrut ceva defect.. mai bine dotata... mai ieftina. Deh, cu pretetii :)) Prin 12-13 ianuarie ma duc cu o masina in piata la Cluj, ma invart pe acolo, si normal ma uit la Volvo V/S40. Erau mai multe, aduse de niste baieti care cu Volvo se ocupa. Intre ele il vad pe verzisorul de pe mobile. Avea niste autocolante mici, rotunde, galbene pe luneta, usor de recunoscut. Plus ca nu-s asa de multe V40 2.0T. Deci 100% a fost aceiasi masina. Dar in Cluj avea ~135.000 km (in mod normal, in tara trebuia sa aiba putin peste 200.000) si pretul de 6200 euro + taxa. Cam asa sunt multi dintre compatriotii nostri.

O masina la 130k km la dotarile alea nu o cumperi din Germania la 6000 de euro.

Normal, cu minima atentie poti sa-ti dai seama dupa uzura ca km. nu sunt reali. Dar se pare ca si clientilor le place sa fie inselati din moment ce nu se intereseaza.

Oricum , nu e corect sa modifici km. fata de cel care o cumpara. Este exact cum i-ai fura 2-3 ani din viata... cam atatia km se fura.

Apoi, nu e corect fata de cei care au aceiasi masina, dar cu date reale. Un S/V40 diesel, sub 150k km din 2003 ar avea pretul real undevapeste 10k euro in Ro. Si daca ai o asa masina, ai vrea sa si iei banii astia pe ea. Dar vine un talhar, cumpara unul cu 250.000 la pretul unei masini de 250.000, modifica kilometrii la 150.000 si apare pe piata cu un pret sub 10.000. Automat si tu trebuie sa lasi pretul , chiar daca masina ta e reala, din cauza trisorului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Cei care se ocupa din Cj de adus masini sunt LEXION de pe forum si cu inca un baiat... Din cate stiam nu se pot da km inapoi la Volvo dupa ce ai trecut de primii 100km. Cel putin asa scria in VADIS.

    Se pare ca "inginerii" se autodepasesc in fiecare zi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca sunt pe forum sau nu... pot sa fie si din jurul Clujului (Turda, Campia Turzii, Gherla etc.). Ideea era ca erau grupate 4-5 V/S40 phase1 si 2, de aia banuiesc ca se ocupau cu de astea.

Daca nu depaseste 100km, poti sa-i ajustezi cu VCT2000 o singura data. Cam la orice marca, tsterul dedicat permite operatiunea asta (la VAG-Com in mod cert, si cred ca si CLIP de la reno). Se face pentru masinile noi dupa testarea calitatii ca sa ajunga in show-room cu 5-10km. Oricum, aranjatul km. se face cu "scule dedicate" nu cu testerul oficial.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orice modificare de kilometraj se poate depista f. usor pe tester. Exista un cod care nu se poate reseta niciodata si care indica faptul ca s-a umblat la nr. de km. Nu se poate depista niciodata cam cati km s-au dat inainte sau inapoi ci doar faptul ca s-a intervenit acolo. Deci inainte de a cumpara masina faceti o vizita la un tester Bosch ceva mai profesional . Eu asa am procesat cu a mea si km erau reali ,doar 103.000  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pare totuÅŸi un tânăr onorabil, dar poate fi ÅŸi o mască reuÅŸită.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orice modificare de kilometraj se poate depista f. usor pe tester. Exista un cod care nu se poate reseta niciodata si care indica faptul ca s-a umblat la nr. de km. Nu se poate depista niciodata cam cati km s-au dat inainte sau inapoi ci doar faptul ca s-a intervenit acolo. Deci inainte de a cumpara masina faceti o vizita la un tester Bosch ceva mai profesional . Eu asa am procesat cu a mea si km erau reali ,doar 103.000  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites