zza

Prezon Rupt pe fata

52 posts in this topic

piulitem, prezoane, ce mai conteaza, important e ca au mers schimbate :hello2:

Mesaj repetitiv editat

Edited by Midnight Caller

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am nevoie de un prezon pentru spate. Problema e ca nici pe Ford nu gasesc pe original decat cu butuc cu tot. E cineva care a pus prezon nou ca sa ma ajute cu un cod ceva? Butuc vechi n-am.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate eu le am dat mai pe toate vro 8 din 10.Vorbeste cu larahau daca are cumva ca numai ce si a schimbat rulmentul

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar care ar fi problema, daca nu ai lua pe original. crezi ca nu o sa tina???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema e ca nu am gasit deloc doar prezon. Pe aftermarket nu a reusit nimeni sa-l gaseasca dupa marca/model, de asta intrebam de un cod.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cere prezon pentru ford focus 2 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am gasit. Nici Ford, nici Volvo, nici original, nici aftermarket :D

Probabil tine de experienta celui care vinde atunci cand e vorba de piese pe aftermarket.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu se poate, schimba service-ul atunci. costa 13 lei, prezonul si 7 lei piulita. mergi la un magazin de piese auto, e imposibil sa nu gasesti. :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate, problema era magazinul. Mai exact vanzatorul nu stia sa caute :D

Acum am gasit echivalenta si cu prezonul original de Ford. Pentru Focus 2 nu exista separat dar cel de Mondeo Mk3 este identic.

Il gasiti la orice magazin de piese dupa codurile de mai jos. Este la fel si pentru fata si pentru spate.

Cod original Ford: 1481984

Cod aftermarket SWAG: 50932307

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai si eu cum am cumparat pt ford focus 2 :))

pai si eu cum am cumparat pt ford focus 2 :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am precizat destul de clar. Nu exista prezon separat original pentru Focus 2. Exista pentru alte modele de Ford (identic cu cel de Focus) dar pentru Focus 2 nu apare separat in catalogul de piese originale.

Aftermarket il gasesti si pentru Focus 2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai aftermarket normal. Cand vine vorba de prezoane stim cu totii ( care ne-am lovit de astfel de probleme) ca trebuie sa ne luam adio de la prezoanele originale, asta daca nu suntem dispusi sa dam 12 mil la Primus sa ne schimbe butucul cu totul. :smile:)

Edited by HEIMÐALLR
Scriere neconformă

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai aftermarket normal. Cand vine vorba de prezoane stim cu totii ( care ne-am lovit de astfel de probleme) ca trebuie sa ne luam adio de la prezoanele originale, asta daca nu suntem dispusi sa dam 12 mil la Primus sa ne schimbe butucul cu totul. :smile:)

De banii aia iei 2 rulmenti skf cu fag in cutie, care sunt de fapt tot aceiasi din cutia cu sigla volvo, sau 2 fag cu fag in cutie si ti raman si bani de un plin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca si prezoanele originale sunt destul de proaste din moment ce se cam rup, sau poate din cauza sistemului asta cu piulita. Eu cel putin la alta masina n-am mai patit, si am fost la tot felul de vulcanizari. La Volvo o singura data am dat rotile jos si mi s-au rupt 2. Piulitele oricum sunt o aiureala, cu tabla aia de protectie peste ele. Ale mele oricum erau cam toate decalibrate de meseriasii de la vulcanizari si am cumparat 20 de la Ford, dar modelul ala fara protectie peste(si mai ieftine ~ 300 RON toate). Si de rupt cele 2 prezoane s-au rupt cand mi le-a desfacut unu sa-mi puna piulitele noi. S-a chinuit sa le desfaca vreo 40 min, asa tare erau stranse de un "meserias" la care n-am fost atent cand le-a strans, la o vulcanizare de pe calea vitan, undeva pe stanga, vis-a-vis de real. Imi venea sa i le bag pe gat, dar oricum m-am gandit ca trebuia sa schimb discurile si tot trebuiau date jos.

Oricum, ideea e ca nu trebuie lasati sa stranga rotile fara cheie dinamometrica. Din cauza unui idiot care "simte" el la mana cat trebuie stranse te trezesti pe marginea drumului cand faci pana ca nu poti da roata jos, sau mai rau sa rupa vreun prezon si sa se uite la tine si sa zica "creca era fisurat sau ceva...n-am mai patit" ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am nevoie de prezon volvo s40,unde sa caut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

s40 2003 deci prima versiune sau msII dupa 2004,actualul

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am dat omului si PM,si degeaba :)

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce sa caute la magazin? dupa prezonul din butucul de la roata?din cate stiu nu vine decat cu rulmentul cu tot.asta in caz ca este msII

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thor, MSII s-a fabricat DUPA 2004 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

da....dar omul a postat la zona dupa 2004.deci m am gandit ca are s40 din 2004, chiar daca la el scrie 2003

asta am scris si eu in postul din startul paginii

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

MERGE DE FOCUS 2

Edited by Catalin Leca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are cineva niste piulite bune in plus pentru s40 2004 - prezent si nu mai are ce face cu ele? :)

Pot fi din toata seria c30/s40/v50 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

piulite pt roti de aliaj sau tabla?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aliaj :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now