Sign in to follow this  
Followers 0
razvangeo21

Blocaj centura de siguranta sofer

5 posts in this topic

Salutare tuturor!

Am un volvo 440 din 95 si astazi mi s-a blocat centura de siguranta din partea soferului,nu mai merge sa o scot de pe dispozitivul ala de pe stalp!!???

Aveti idee cum as putea rezolva problema???imi e mai mult de politie ca se ia de mine ca nu o port,si nu am chef de amanezi!!

A 2 a problema cum pot dezactiva si dispozitivul acela care ticaie ca nu e pusa centura???!!!

V as fi recunoscator daca ma ti ajuta cu cateva sfaturi sau solutii!!

Drumuri bune!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Razvan!De obicei se rezolva cu inlocuirea centurii iar referitor la "ticait" exista mai multe solutii dar eu ti-o recomand pe cea mai "sanatoasa"POARTA CENTURA DE SIGURANTA!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru ticaitul centurii vezi ca sub scaunul soferului este o mufa cu doua fire. daca ai mecanismul centurii montat sus pe stilpul dintre usi o gasesti foarte greu. dar cum a spus si capi_1977 cel mai bine este sa porti centura. la mine nu se mai stringea deci am avut noroc. nu iti trebuie decit o cheie de 17 (sau 19 nu mai stiu) si se rezolva. ai grija la plasticul de pe stilp. are o clema sus pe interior.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razvan de ticait poti sa scapi si daca scoti butoanele alea 2 din bord de unde ai avariile :) sau sa iti cumperi un cap de la centura si sa il tii tot timpul cuplat acolo.

Cat despre treaba cu centura incearca sa te uiti atent acolo ca se poate cand ai lasat centura si s-a tras singura inapoi sa se incurce si sa nu ruleze cum trebuie, eu asa am patit :D

Oricum decat sa dai banii pe o amenda ptr centura mai bine iti cumperi alta de la dezmembrari sau o repari pe aia cat mai repede, lucrez ca sofer pe distributie si sunt satul de amenzi pentru telefon si centura si nu mai plec niciodata fara handsfree si centura pusa din parcare. Nu e vorba de amenzi cat e vorba de siguranta ta ca nu mai esti atent 100% cand vorbesti la telefon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut tuturor posesorilor de Volvo!!!

In legatura cu problema mea de la centura de singuranta,am rezolvat ff usor.Am scos,prin tragere protectia de plastic care acopera dispozitivul de la centura,si am dat cu spray WD-40,in toate orificiile si micile gauri care le am gasit la acel sistem de blocaj!Rezultatul.....in 5 min mergea ca una noua,de altfel functioneaza si in prezent fara probleme.

Va multumesc tuturor pentru sfaturi!

Drumuri bune!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0