Maurice

matematica de clasa a patra

7 posts in this topic

Am probleme cu fica-mea la mate:

Răzvan are bani în două puşculiţe, în total 142 de lei. După ce a cheltuit 48 de lei, a observat că în prima

puşculiţă i-au mai rămas trei sferturi din suma pe care o avusese, iar în a doua puşculiţă, jumătate.

Câţi lei a avut în fiecare puşculiţă?

Problema de olimpiada care trebuie facuta cu cunostintele de a treia/inceput clasa a patra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rezolvata in 10z de guagle :D

142 - 48 - 48 = 46 ( doua sferturi din suma aflata în prima pusculita)

46 : 2 = 23 (un sfert din suma aflata în prima pusculita)

48 - 23 = 25 (jumatate din suma aflata în a doua pusculita)

4 × 23 = 92 (suma din prima pusculita)

2 × 25 = 50 (suma din a doua pusculita)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan

Aia o stiam si eu ca asa a facut si cea mica si aveam oricum baremul.

Problema mea era ca l-a facut mecanic, fiind similar cu altul, fara sa stie de ce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Feraru, conform programei, are dreptate:

~ ~ ~ ~ + _ _ = 142

si

~ ~ ~ + _ = 142 - 48

deci

~ ~ + _ = 71

~ ~ ~ + _ = 94 => prin comparatie, diferenta de o ~ = 94-71 =23 ..samd

unde "~" reprezinta un sfert din prima iar "_" o jumatate din a doua. Apoi din operatii aritmetice simple => in prima(4~)=92 si in a doua(2_)=50

De fapt e un sistem de 2 ecuatii cu 2 necunoscute:

x+y=142

3/4x+1/2y=142-48

dar astea cred ca se invata la gimaziu..

Ar mai fi o solutie, sa-i spui fiicei ca peste un timp rezolvarea corecta va fi ca Răzvan sa nu mai aiba astfel de probleme.. :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Feraru, conform programei, are dreptate:

~ ~ ~ ~ + _ _ = 142

si

~ ~ ~ + _ = 142 - 48

deci

~ ~ + _ = 71

~ ~ ~ + _ = 94 => prin comparatie, diferenta de o ~ = 94-71 =23 ..samd

unde "~" reprezinta un sfert din prima iar "_" o jumatate din a doua. Apoi din operatii aritmetice simple => in prima(4~)=92 si in a doua(2_)=50

De fapt e un sistem de 2 ecuatii cu 2 necunoscute:

x+y=142

3/4x+1/2y=142-48

dar astea cred ca se invata la gimaziu..

Ar mai fi o solutie, sa-i spui fiicei ca peste un timp rezolvarea corecta va fi ca Răzvan sa nu mai aiba astfel de probleme.. :evil6:

Asa am gandit si eu dar pana sa ajung la segmente (habar n-aveam ce au facut ei la scoala)...o rezolvasem deja cu sitemul de ecuatii si stiam rezultatul.

O sa fi surprins dar au deja probleme cu 3 necunoscute in sisteme de 3 ecuatii (daca vrei).

Problema cu ecuatia de mai sus e ca au facut doar cu numere naturale pana acum si nu mergea cu fractii.

Oricum, sunt niste dobitoci cei care fac programa, mult prea mult pentru creierul lor si fara sa aprofundeze nimic, doar informatii si alte informatii si etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa am gandit si eu dar pana sa ajung la segmente (habar n-aveam ce au facut ei la scoala)...o rezolvasem deja cu sitemul de ecuatii si stiam rezultatul.

O sa fi surprins dar au deja probleme cu 3 necunoscute in sisteme de 3 ecuatii (daca vrei).

Problema cu ecuatia de mai sus e ca au facut doar cu numere naturale pana acum si nu mergea cu fractii.

Oricum, sunt niste dobitoci cei care fac programa, mult prea mult pentru creierul lor si fara sa aprofundeze nimic, doar informatii si alte informatii si etc.

Curaj,o sa fie mai usor din clasa a 5-a!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now