rynno85

Pentru ieseni - Unde se poate schimba distributia?

12 posts in this topic

As vrea sa schimb distributia la S40-ul meu, as fi vrut la Auto Mayer pe splai, dar mi-au spus ca nus ce piesa le lipseste si nu pot sa imi faca lucrarea. (ori s-au saturat sa ii urmareasc atat de stresant), acum chiar nu stiu unde as putea sa fac aceasta reparatie si sa fie un service ok dar nu foarte scump, nu Tester (reprezentanta)(iesenii stiu ce preturi practica). Daca puteti recomanda un service ok unde ati facut asemenea reparatii sau unde sunteti in general mutumiti de calitatea lucrarilor si seriozitate va rog sa imi spuneti.

Despre Autocenter din Valea Lupului ce parere aveti?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Autocenter e ok si ca preturi si ca manopera sau calitatea ei. La cel din Valea Lupului mi-am facut pana acum o revizie (ulei + filtre), schimbat capetele de bara si bieletele pe fata, schimbat discurile si placutele pe fata + batut la cap cu o zi intreaga de teste cand aveam o problema neidentificata la directie (care s-a dovedit a fi doar un strat de material antiderapant de vreo 2-3 cm asezat frumos pe interiorul jentilor) - acestea toate la S60. Baietii lucreaza bine, sunt serviabili si poti sta chiar langa masina cat timp ti-o repara. Seful de service poate parea mai cu nasul pe sus la prima vedere dar e baiat bun.

Cu Golful sotiei am fost mai mult la celalalt Autocenter (cel dinainte de Moara de Foc), n-au fost probleme de nici un fel nici acolo. Aici seful de service e mult mai comunicativ - oricum in caz ca e nevoie de ceva te vor trimite de la un service la celalat.

Totusi iti recomand sa ceri o ofera de pret si la Tester Iasi, nu strica sa trimiti un mail (ei raspund la emailuri, cei de la Autocenter nu prea)

Edited by Patrichi_Mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc! apreciez obiectivitatea cu care mi-ati raspuns. Am trimis un mail la Tester Iasi, desi am auzit povesti deloc placute cu cei de la Tester, iar pretul pe ora de manopera stiu ca este cel mai pare pe Iasi.

Sper ca mai sunt ieseni care pot sa ma ajute cu aceasta dilema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

as putea incerca eu sa te ajut dar fara sa ma refer strict la distributie, ca asta nu am schimbat-o inca.

mai am pana la 240.000 de km.

Tester - am fost de mai multe ori la ei, mai ales cand masina era in garantie. In cateva cuvinte : preturi nesimtite rau, calitate si seriozitate discutabila.

In majoritatea cazurilor a fost rezonabil dar extrem de scump.

Am insa si doua experiente negative rau.

O data, dintr-un motiv oarecare, trebuiau sa-mi schimbe stergatoarele de parbriz si nu au facut-o desi piesele si manopera figurau pe factura si nu era putin. Am remarcat fine urme de noroi pe lame chiar inainte de a pleca din service si i-am aratat sefului care a remediat problema. dar daca nu remarcam pe moment ?

Alta data, asta foarte recent, in august mai exact, la o zi dupa o revizie facuta la ei cu toate schimburile de rigoare, am verificat joja de ulei si am remarcat ca uleiul era negru taciune, exact ca un ulei folosit, desi ar fi trebuit sa fie nou-nout. cineva mi-a zis ca asa ar fi la diesel, uleiul se inegreste imediat. nu stiu ce sa spun dar cert este ca in portbagaj imi lasasera toate cutiile de la piesele schimbate (inclusiv piesele) si bidoanele de la lichidul de frana si de la antigel. de la ulei nu. In plus, la plecare, dupa terminarea lucrarii, seful de pe service-ul Volvo, care se schimbase fata de ultima mea vizita la ei, mi-a propus sa cumpar un kit original (vopsea si lac) de mici reparatii ale zgarieturilor de pe tabla, aratandu-mi ca ar fi cateva. cinstit vorbind eu nu le vazusem niciodata pana atunci. cel putin una dintre ele pe mijlocul capacului de portbagaj era greu sa nu o fi observat si e si mai greu sa-mi imaginez cum a fi putut fi facuta fara ca eu sa stiu. in conditiile in care eu locuiesc la casa iar masina sta numai in garaj si nu am copii sau animale domestice care sa fi putut face asta, am ramas cu un mare semn de intrebare dupa ultima mea vizita la Tester.

Autocenter - am fost o data la cei din Valea Lupului pentru un schimb de ulei. Mecanicul pe care mi l-au dat parea sa faca prima data asta la un Volvo sau o mai facuse cu mult timp inainte si uitase. Noroc ca am remarcat eu ca nu stransese un colier ca altfel il lasa asa. Sigur, in conditiile in care eu nu am vrut decat un schimb de ulei si ala pentru ca era dat ca bonus la uleiul cumparat de la ei, doar nu erau sa-mi dea cel mai bun meserias. sunt perfect de acord cu asta. in acelasi timp insa, dupa parerea mea, pentru un mecanic auto schimbul de ulei face parte din abc-ul meseriei.

Despre alte service-uri din Iasi nu pot sa-ti spun nimic pentru ca nu am fost cu Volvo. Dupa garantie, mi-am rezolvat treburile cu un mecanic particular care lucreaza pe cont propriu si care e si el proprietar al unui XC 90, cu exceptia situatiilor cand omul chiar nu a putut si a trebuit sa merg in service.

Odata el mi-a recomandat service-ul din Pacurari care e langa Kaufland, OMV, spunandu-mi ca ar fi seriosi. Nu am fost asa ca nu stiu ce sa-ti spun.

Pe de alta parte, eu am fost de foarte multe ori in Sermecom - Valea Lupului. Niciodata cu Volvo ci doar cu Matiz-ul si am fost mereu foarte multumit. Am vazut ca lucrau pe orice fel de masini, de cateva ori am vazut si Volvo, modele noi, iar clienti au multi tare.

Sper ca te-am ajutat cat de cat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc @tudormed, astfel de raspunsuri as dori, si cat mai multe, astfel incat sa pot sa imi fac o idee cat mai obiectiva. Sper ca postul asta va ajuta pe viitor si alti ieseni cu dileme similare. La Tester pretul ofertat este de aprox 2500.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar atat de putini ieseni posesori de volvo, eu parca am vazut mai multe pe strazi, poate totusi imi mai raspunde cineva cu o informatie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

1. Cati km are motorul ? Scuze, curiozitatea...

2. Tester cu 2.500 lei mi se pare exorbitant. Am fost la ei exclusiv de nevoie si de fiecare data mi-a parut rau dupa bani. Kitul de distributie il gasesti la un pret din 3 cifre; vorbesc de producator bun. Mai pune antigelul. Nu ajungi nici la jumatatea lui 2.500.

3. Cu toata increderea iti recomand Sermecomul, sunt seriosi, competenti si au preturi ok. Poti veni, desigur, cu piesele tale.

4. Peste vreo 2 saptamani o sa iti pot spune si de pretul manoperei la mecanicul Volvo particular de care a scris Tudor(med) mai sus.

Sper sa te fi ajutat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astept un raspuns despre mecanicul respectiv, mentionez ca pretul de la Tester include si schimbul de curea alternator + ce role sunt acolo +antigel, dar chiar si asa tot dublu e. O sa schimb distributia imediat dupa data de 15 dec.

Pentru moment pentru service-urile unde ma gandesc sa fac operatiunea este:

1. Autocenter - strict pentru faptul ca pot sa stau langa mecanici cat timp lucreaza si sa vad totul.

2. Sermecom - nu am auzit decat de bine de ei

3. BTM

Masina are aproape 140 mii de mile ceea ce inseamna vreo 220 mil km, prefer sa schimb acum si sa stau linistit dupa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha ,deci la un mecanic auto

credeam ca la un farmacist :hello2: :hello2: :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

220.000 km si nu ai schimbat distributia ? Ooo, multa lume se va minuna aici, tin-te bine.

Acum 1 an am scris la toate reprezentantele Volvo din tara si le-am cerut un numar de km pentru schimbarea distributiei: 1. nu au fost 2 raspunsuri identice ( am dat VIN-ul ca sa nu fie probeme de identificare ) si 2. toate raspunsurile aveau un numar din 5 cifre. Motivatiile si argumentarile faceau insa toti banii ! ! !

Cu mecanicul vorbesc saptamana viitoare.

Seara placuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Tester mi-au spus clar ca distributia se schimba la 240.000 km, din cei aproape 220 mii pe care ii are, proximativ 170 mii au fost rulati in strainatate. Din ce am citit pe forum distributia chiar se chimba la 240 mii. De ce sa se minuneze lumea? Astept raspunsul cu mecanicul. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar atat de putini ieseni posesori de volvo, eu parca am vazut mai multe pe strazi, poate totusi imi mai raspunde cineva cu o informatie.

Am un XC 90, am amintiri neplacute cu tehnicul de laTester, eu am mecanicul meu care se acupa de masini . Dami pe PM mesaj si discutam .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now