papi

Set burduf planetara cutie

7 posts in this topic

Salutare din nou.. Vad ca toamna, anotimpul belsugului, unii culeg roadele iar eu platesc,platesc...am nevoie de un set burduf planetara cap cutie viteze stanga, adica cu rulment si semering..unde sa gasesc asa ceva? Poate are cineva macar o poza sa stiu si eu ce sa caut..mc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauta la magazinele care vand piese de Renault... Pentru cutie JB3-306 sau JC5-222 (citeste ce scrie pe cutia ta) !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banuiesc ca ai observat de la pata de ulei din locul de unde ai parcat !!!

Piesa in sine nu e scumpa,doar ca manopera...poate ai vr'un prieten 8) care te poate ajuta la partea de mecanica...montat-demontat;doar ca rulmentul e mai bine sa-l pastrezi pe cel care e pe planetara,daca bineinteles e inca OK,nu prea potriveste ala care-l cumperi impreuna cu burduful si-ti da mult de lucru fara rost.Mare grija la uleiul din cutie,fiindca cum ai scos planetara cum se scurge ( ar fi ideal sa-l inlocuiesti - intre 2,0 l si 2,2 l iti intra...nu stiu daca am facut bine doar ca am un prieten ce lucreaza mecanic la atelierul lui taica-su de camioane,si mi-a bagat REPSOL ce il baga in cutii de camioane=tiruri).

Oricum pana in prezent toate sunt OK,la un pret "fenomenal".

Edited by pasteurxxx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banuiesc ca ai observat de la pata de ulei din locul de unde ai parcat !!!

Piesa in sine nu e scumpa,doar ca manopera...poate ai vr'un prieten 8) care te poate ajuta la partea de mecanica...montat-demontat;doar ca rulmentul e mai bine sa-l pastrezi pe cel care e pe planetara,daca bineinteles e inca OK,nu prea potriveste ala care-l cumperi impreuna cu burduful si-ti da mult de lucru fara rost.Mare grija la uleiul din cutie,fiindca cum ai scos planetara cum se scurge ( ar fi ideal sa-l inlocuiesti - intre 2,0 l si 2,2 l iti intra...nu stiu daca am facut bine doar ca am un prieten ce lucreaza mecanic la atelierul lui taica-su de camioane,si mi-a bagat REPSOL ce il baga in cutii de camioane=tiruri).

Oricum pana in prezent toate sunt OK,la un pret "fenomenal".

Am observat si uneori in locul de parcare(nu curge foarte mult) si cand am ridicat masina pe elevator, inainte era curata de mancam de sub motor iar acum era ulei in partea stanga si imprejurul zonei. Am mai schimbat anterior doar burduful cand niste mecanici de 2 lei au facut ei varza calita si am schimbat si uleiul din cutie.Trebuie sa inlocuiesc tot uleiul si intra vreo 3-3.4 litri, insa nu stiu unde sa gasesc setul cu burduf + rulmet+semering.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutari ma poate ajuta cine imi trebuie un cod pentru rulmentii cu ace de la planetara pentru volvo v40 an 2000 de 122 cai cod motor b4184s2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut johnybic..nu am idee, imi pare rau ca nu te pot ajuta. Referitor la setul de burduf plus rulment, am gasit unul ce se potriveste si la Citroen si Peugeot, pret 85 lei, din pacate am aruncat cutia ca sa va zic acel cod..daca are nevoie alt volvist, fac rost de el de la cei de unde l-am cumparat. Numai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc mult maine ma duc la mecanic cica reuseste el sa=mi aseze acele la acesti rulmenti in ordine cu toate ca eu voiam sai cumpar noi ,din cate stiu si am vazut eu ceva asemanator acele ace(bile cilindrice) nu ar trebui sa iasa din coroana lor decat daca rulmetul(bucsa ) ca asa ii mai zice este uzata

post-2095-0-10832600-1321998902_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now