gaby.volvo

probleme ABS s40 anul 2000

5 posts in this topic

Buna ziua! Va salut pe toti iubitorii de VOLVO.

Am si eu o problema cu ABS-ul. Sa va explic despre ce este vorba, poate ma puteti ajuta cu niste sfaturi.

In urma unei defectiuni, am schimbat cutia de viteze si planetarele. Dupa ce am schimbat planetarele, mi-a aparut martorul de ABS in bord. Dar nu asta este problema cea mai grava, este faptul ca imi face "figuri" de fiecare data cand calc frana. Mai exact imi respinge pedala de frana si ma mai duce 2-3 merti de la actionare, si se aude si un zgomot asa aiurea.

Mentionez ca eu am 122 CP si planetarele au fost de pe una cu 116 CP (16 valve). Oare din cauza asta sa fie?

Cineva mi-a spus ca cei de la Service unde am lasat masina pentru schimbarea planetarelor au batut cu ciocanul in capul de planetara si a deraglat senzorul. Poate fi si asta o problema?

Multumesc si astept raspunsuri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa ajungi la un tester sa-ti citeasca erorile pe ABS. De-acolo poti sapa mai departe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

am fost si la tester, si mi-au spus ca zimtii de la planetare nu sunt egali cu cei de la roata. acuma....ma gandesc sa schimb numai capul de la planetare daca se poate

Share this post


Link to post
Share on other sites

HA ?! : :confused2: Adica cum, dupa ei tu ai DOUA perechi de "zimti" ? :)))))

Man, exista o SINGURA coroana de ABS pe fiecare roata, care este monitorizata de cate un senzor. Ori ai un dinte spart pe una din coroane, ori a luat-o senzorul in balarii, de-aceea ti-am recomandat sa mergi la tester. Ca sa ne spui EXACT codul de eroare pe care ti-l da masina.

Nu ai nevoie de capul de planetara intreg, iti pot aduce doar inelul de ABS, dar intai trebuie sa stii EXACT care e problema, ca sa nu faci investitii inutile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok. Am sa merg din nou dar in alta parte la un tester, si o sa va spun exact problema.

Multumesc deocamdata pentru sfat!

O zi buna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now