opus

Volvo Guard.....alarma

9 posts in this topic

Stiti careva sa i-mi spuneti cum aflu daca am sau nu montat alarma pe masina. Citisem undeva ca alarma este montata din fabrica la toate masinile[ 850 desigur]. Pe geam am lipita folia de atentionare Volvo Guard, senzoru de pe bord e acolo[ nu e activ] am scos-o si are mufa cu cablurile pe ea..........in cartea masinii la partea cu alarma apare o specificatie cum ca...nu si pt masinile pt Elvetia.....adica nu inteleg daca e dezactivata sau nu e montata........masina am primit-o din Elvetia si fosta proprietara a cumparat-o de la o reprezentanta de acolo, noua deci sper ca masina fiind produsa pt Elvetia sa aiba doar dezactivata alarma ??? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu stiu ca fiecare alarma are sub capota tampenia aia de goarna care face ca toate orataniile - cele 7 trenuri de semnale cretine. Daca ai goarna si nu merge - poate e dezactivata. Daca nu ai goarna...cine mai stie ? ;)

La mine a fost montata de un proprietar, e de tipul URGO, masina nu a avut din nastere decit un fel de claxon (pe linga celelalte 2 adevarate) undeva sus, aproape de grila aia de la stergatoare care ai demontat-o tu de curind. Acelui "claxonash" nu i-am gasit rostul, era ceva legat de ANTITHIEF, un fel de antifurt original.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deschide portiera cu cheia (nu din telecomanda). Ar trebui sa urle.

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine a fost montata de un proprietar, e de tipul URGO, masina nu a avut din nastere decit un fel de claxon (pe linga celelalte 2 adevarate)

Alooo.... Nenea NEO, URGO e leucoplasturi bre !!! Care este... ! ;D UNGO este marca :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
:D :D :D  Ai dreptate!  :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vad nici o goarna pe sub capota ......dar alarmele sonore fiind interzise in Elvetia mi se pare normal sa nu fie montat.......m-ar interesa sa aflu unde anume e pozitionata alarma.....m-as duce dupa firele de la senzorul de pe bord dar asta a-s insemna sa demontez o parte a bordului....mai astept , poate a dezmembrat cineva vreun 850 si are vreo idee ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

YV1LW5106T2225507......si ms ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu stiu ca fiecare alarma are sub capota tampenia aia de goarna care face ca toate orataniile - cele 7 trenuri de semnale cretine. Daca ai goarna si nu merge - poate e dezactivata. Daca nu ai goarna...cine mai stie ? ;)

La mine a fost montata de un proprietar, e de tipul URGO, masina nu a avut din nastere decit un fel de claxon (pe linga celelalte 2 adevarate) undeva sus, aproape de grila aia de la stergatoare care ai demontat-o tu de curind. Acelui "claxonash" nu i-am gasit rostul, era ceva legat de ANTITHIEF, un fel de antifurt original.

Pe stalul din derapta langa parbriz ar trebui sa ia mota un "modul" aia'i alarma ta ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now