Sign in to follow this  
Followers 0
dann

Placute frina

7 posts in this topic

Buna ziua.As avea o intrebare pt. cunoscatori,daca vreau sa schimb placutele de frina trebuie sa merg neaparat la reprezentanta?

Mi s-a spus de la un service ca pt.aceasta operatie trebuie sa se conecteze la un calculator pt. a putea sa retraga pistonasul de la etrier,altfel nu se poate.Scuze daca nu m-am exprimat corect,multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Interesant raspuns ai primit

Uite cum am procedat eu:

Share this post


Link to post
Share on other sites

foarte profesionist cel de la service :)) in cazul in care pistonasul e iesit prea mult, adica ai mers f mult cu placutele fara sa le schimbi si sunt tocite la maxim,se impinge pistonasul cu o mini-presa, dureaza cum 3 min :)), si cred ca orice service are asa ceva. deci le poti schimba si tu cu un pic de atentie, nu mai stiu ce sa-ti zica astia ca sa-ti ia banii !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ! Asta este chiar tare ! Pai daca era electric, poate era nevoie de un pc, calculator, etc ! Sistemul de franare este unul obisnuit, operatia de schimbare a placutelor se poate face la orice service sau poti sa o faci si tu ! Pistonasul se poate impinge cu usurinta in etrier, exceptie facand cele care trebuie impinse si rotite in acelasi timp !

ps: foarte tare chestia cu conectatul la un calculator pt a retrage pistonul !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc tuturor pt.raspunsuri,am sa le schimb la service la un prieten.

Sint bucuros ca am aflat de la voi care-i treaba exact.Toate cele bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate sau gandit ca ii passat mai nou de 2006 :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0