Sign in to follow this  
Followers 0
makedon

Vreau si eu ceva sfaturi.

7 posts in this topic

Salutare,

as dorii si eu niste sfaturi/pareri... deci, am gasit una bucata masina, situatia ei fiind urmatoarea: in 2005 a fost cumparata in leasing pe o firma..in 2008 a avut un accident(trebuiesc inlocutie farurile, bara fata si aripa dreapta) pana la sfarsitul lui 2009 sa platit ratele.. apoi proprietarul cred eu ca a considerat inutil sa mai plateasca ratele si nu a mai platit... mai avea vreo 4-5 rate(ceva de genu). Masina e imatriculata pe firma lui nea asta.

In alta ordine... eu vreau sa iau masina fiind vorba de un volvo s40, s-o repar si sa o folosesc.. acum de ce ma tem..pot sa ii fac ITP-ul(ca nu mai are din 21.12.2008)?in conditiile care masina va ramane pe firma o perioada. Daca ma gasesc aia de la leasing prin trafic ma scot pe geam si imi iau masina? Merita sa ma dau cu capu de pereti pt masina asta?

Multumesc anticipat

Alex Adam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca masina e inmatriculata pe firma lui "nenea", atunci inseamna ca nu mai are nimic de platit la leasing. Daca era in rate, e altceva. Ca sa faci ITP, iti trebuie cartea de identitate a masinii, RCA valabil, talonul si buletinul celui care merge cu masina la ITP. Daca e in leasing, se accepta o copie dupa carte, insa cu stampila societatii de leasing care sa ateste ca e conform cu originalul.

Tu cum vrei sa faci, sa-i dai banii si sa iei masina fara sa faci acte ?!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina a fost luata in leasing, sa rezolvat problema.. dar nu in totalitate... nu gasim cartea masinii, se poate sa scot duplicat?

Am facut contract de vanzare-cumparare, dar masina va mai ramane o perioada pe firma lu nenea.. zilele urmatoare voi revenii si cu poze..

Toate cele bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ceea ce am inteles eu rezulta asa : Se achizitioneaza prin contract de leasing un autovehicul (pe S.C. - nu persoana fizica), ulterior firma nu mai achita un anumit numar de rate aferente contractului; totusi autovehiculul este inmatriculat pe respectiva societate comerciala. Ceva nu se leaga. Leasing presupune de regula "chirie" si asta pana la achitarea ultimei transe din contravaloarea respectivului bun, in caz contrar acel bun revenind de drept finantatorului - adica societatea de leasing.

As avea doua intrebari.

1. Ce clauze contine contractul incheiat intre firma de leasing si societatea (firma) detinuta precum spui tu, de "nenea" respectiv ? Ce presupun (cu siguranta ele exista) clauzele de rezolutiune a respectivului contract de leasing ?

De regula si conform practicii comune în materie, incalcarea de catre utilizator (in speta societatea lui "nenea") a uneia din clauzele contractului conduce la rezolutiunea oricarui alt contract în derulare între finantator si utilizator, iar orice numar de rate ramase de achitat de catre utilizator devenind (desi este nelegal) scadente în totalitate, cu titlu de daune-interese în favoarea finantatorului, precum si cu consecinta restituirii bunului catre cel din urma.

2. Ce fel de contract ai incheiat tu cu "nenea" si unde ? E vorba cumva de un contract cu preluare de rate si taxa reziduala ?

Nu as vrea sa o iei in nume de rau , insa era poate mai bine sa fi reflectat mai mult inainte de a te avanta in a incheia un contract de vanzare cumparare pentru un bun care (in contextul prezentat de tine) nu cred ca ii apartine de drept SRL-ului lui "nenea". Daca m-am inselat- mea culpa; imi fac harakiri virtual si retrag tot ceea ce am scris mai sus.

Duplicat al cartii de identitate a autovehiculului se poate scoate relativ usor, insa originalul de regula sta "inchis sub cheie" la finantator, urmand a fi predat (impreuna cu al doilea rand de chei) utilizatorului odata cu incetarea contractului de leasing, prin indeplinirea tuturor obligatiilor ce decurg din acel contract.

Edited by AdiP

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pentru explicatia larga pe care ai dat-o

eu am scris simplu: naspa

sa speram sa nu fi dat banii aiurea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

nu am dat un leu, deocamdata descurc(sau cel putin incerc) sforile... dupa ce voi pune totul cap cap o sa revin cu detalii... pana atunci sunt in ceata..si Dl. AdiP ma afundat si mai rau... deja imi creste par alb :help:

LE. nu iau nimic in nume de rau, domane fer!deasta cer sfaturi, sa nu ma dau cu capu de pereti mai tarziu.nu am facut nici-un contract inca, pana nu stiu tot... ai scapat de chinul virtual :hello2:

Edited by makedon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0