Midnight Caller

Voi cum va relaxati ?

53 posts in this topic

    Avand in vedere ca zilele trecute am avut ceva certuri cu o insomnie, apelez la voi si va intreb... cand mosh Ene e prin nisipurile din Hawaii... ce metode folositi pentru a adormi ? Exclus Extraveral, Rudotel, Fenobarbital si alte d-astea "naturale"... Desigur si fara bate-n cap, sau alte anestezice neconventionale ;D

    Eu daca imi imaginez o pajiste linistita plina de floricele si pasarele care canta invariabil tre' sa apara vreun paianjen scarbos sau vreun animal salbatic... si uite-asa ma uit din nou pe pereti  :thefinger:

    Pliz  :help:

Share this post


Link to post
Share on other sites

hehe, Vin demisec tati si dormi bustean (de la ala dulce te cam doare capul a doua zi). Demisecul nu lasa urme  :confused4:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu, unul, mai fac o oferta  ;D

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roaga colega de apartament sa iti dea o karata la baza craniului, cat poate de tare :D Blanaaaa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am zis fara bate-n cap.... ai warn ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aoleu, scuze....

Sa ma gandesc... ceva presiune pe jugulara... cat sa infometeze un pic glagoria... Dar stai, ca aia e vena, nu artera...

Nu prea mai am optiuni. :)

Laptic caldut? Ceai antistres?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cre' ca mai bine imi dau demisia de pe forum...  :wave:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru mine faptul ca ceasul suna in fiecare dimineata la 6 reprezinta un somnifer foarte bun  ;D

Totusi, daca se intampla sa adorm mai greu, televizorul face minuni, setat pe un talk-show, cu sonor suficient de mic cat sa ma chinui sa aud ce vorbesc aia acolo incat obosesc incercand sa nu pierd firul. Cam in maxim un sfert de ora somnul vine garantat.

Daca nu, vorba lui muadDib, un pahar cu lapte cald...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea functioneaza la mine... oricum sunt mandru ca nu fac parte din cei 48% !!!  :sex:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Alex: incearca sa-ti "lamuresti" subconstientul ca nu-ti umbla nimeni la masina!  ;D Daca reusesti, vei avea un somn profund si odihnitor!!! :-*

@ Danyx: sa intelegem ca functioneaza chestia aia?  ;D ;D ;D

Sa-ti traiasca baietii !!! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Danyx: sa intelegem ca functioneaza chestia aia?  ;D ;D ;D

Sa-ti traiasca baietii !!! ;)

Multumesc ....avand in vedere ca am 3 (TREI) baietei .....eu zic , ca ...."chestia" ...functioneaza

......nu crezi ?  :toothy2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Eu iti propun cand nu ai somn sa te urci in masina sa dai muzica la minim si sa te plimbi prin oras cateva ture sa te relaxezi in masinuta ta si apoi sa revii acasa, probabil ca te vei culca satisfacut:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

si la mine merge faza cu televizorul dat pe minim la un talk show.....in ultima vreme parca "in gura presei" a lu' badea imi merge cel mai bine la somnic...:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Draga Alex pentru problema ta exista o singura solutie sa combini tot ce au scris colegii nostri anterior mesajului meu si ce vor scrie in continuare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Midnight Caller, eu iti recomand sa incerci pe cat posibil sa incerci sa previ aceasta insomnie. Degeaba te intrebi tu cum sa faci sa dormi daca te uita Dzeu la calculator, iti pui mobilul sub perna  ;D , seara bagi in tine numai "halci si pizze", fumezi de spargi etc ....si ce urmeaza acum este super tareee...chiar as vrea sa vad cum face Alex cele de mai jos  ;D

"Daca dupa ce v-ati culcat nu va vine somnul practicati lent cateva exercitii de respiratie astfel: se inspira pe nas numarand pana la 8, se retine aerul numarand pana la 12 si se expira pe nas numarand pana la 6.

Dupa exercitiile de respiratie puteti incerca urmatorul exercitiu: din pozitia culcat la orizontala executati miscari rapide cu degetele de la picioare. (mare atentie la Dra de langa tine)

Daca tot nu adormiti, nu va agitati. Aprindeti veioza, radioul sau televizorul si cititi, ascultati sau priviti pana ce ochii vi se inchid. (sau mai bine mai raspunzi unei intrebari postate de catre un utilizator pe www.volvo-club.ro)

Share this post


Link to post
Share on other sites

poti sa incerci OTV-serialul cu ELODIA ca dupa cum se anunta v-a depasi TINAR si NELINISTIT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate pare o prostie sau ceva nebunesc, dar daca am o insomnie si vreau sa adorm imi imaginez ca conduc un S60 in timp ce ascult la volum aproape minin Depeche Mode-Free Love ;D

Pe bune ca la mine tine :happy12:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma imbrac si ma duc afara si ma joc cu cainele (stau la casa), sau daca e foarte frig caut pe TV

Cele de mai sus ma refer noaptea cand nu am somn

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa adormi trebuie sa faci un exercitiu mintal. Nu, nu e vorba de numaratul oilor, nici plimbarea in Volvo sau alte asemenea.

Trebuie doar sa iti imaginezi ca nu poti dormi

Timp de cateva minute imagineaza-ti ca esti OBLIGAT sa nu dormi. Aici intervine imaginatia fiecaruia: fie iti imaginezi ca esti prizonier intr-o unitate militara ori iti inchipui ca cineva tocmai joaca ruleta ruseasca in capul tau ori ai naufragiat pe o insula si te alearga o specie nemaivazuta de animal carnivor, etc, etc :)

Important e "sa traiesti momentul". Daca reusesti, dupa cateva minute (2-4) revino cu gandul la camera ta, la patul moale si la linistea ce te inconjoara. Nu vei mai apuca sa realizezi ca... ai si adormit deja. 

Sa imi spui daca a functionat :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Nu pot sa ma abtin...tot asa era un tip care nu putea adormi deoarece ii aparea in imaginatia lui un pitic care ii spunea ...pisa-te pe tine...si omul meu o facea. Disperat merge la doctor ii explica ce si cum, la care doctorul ii spune : cind mai zice piticul asa tu spune-i ca nu vrei !  A doua zi vine iar la doctor...-Dom doctor a venit piticul si a zis sa ma pis pe mine si eu i-am zis ca nu vreau ! -Si?  Si atunci a zis sa ma cac...si am facut-o...

    Am scris bancul ca un exemplu la ce i-ti imaginezi...daca te crezi prizonier pe undeva si incerci sa evadezi ?  Mai spargi ceva prin casa in puterea noptii... :machinegun:

        Glumesc desigur....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Alex, io zic sa scoti oala de bani ingropata in fundul curtii, si sa te apuci sa ii numeri seara. La un moment dat trebuie sa te ia somnul, la ditamai porcoiul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Propbabil pana acum ai gasit rezolvarea la problema ta! Cu toate astea, pe mine ma ajuta in trecut sa ma intind langa logodnica mea. Era indeajuns pt amandoi sa adormim, chiar daca unul inainte de acest moment nu putea (e legat de secretia de endorfine). Acum, cand logodnica mea nu mai e..., si sunt macinat de ganduri care nu ma lasa sa adorm... am gasit mai multe solutii.

Prima era sa-mi imaginez ca inot intr-o apa verde intens (probabil ma relaxam si imi reglam si respiratia). A doua, si cea mai buna, incearca sa te culci la ora 23. Atunci e punctul cel mai optim al zilei sa dormi. Si ultima replica e avizata!  ;)

Ce sa-ti urez? Somn usor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now