Anto

Bare transversale plafon Volvo S60 2011

9 posts in this topic

Salutare,

Vin si eu cu intrebare printre membrii mai vechi de aici, daca stiu sau au auzit de unde se pot cumpara accesorii (eventual originale) pentru Volvo. Ma intereseaza sa cumpar un set de bare pentru plafoniera. Cele originale la Volvo pentru S60 2011 sunt 1200 de RON, ceea ce mi se pare exagerat (avand in vedere ca pentru masina lu taica-meu am cumparat originale, de mercedes, cu 400 RON, bine, nu din magazin dar noi.) Am incercat la un magazin care comercializeaza THULE unde am gasit un model care se potriveste dar arata ca dracu pe masina. Ma intereseaza, eventual si daca este cineva care are de vanzare asa ceva si nu ii folosesc, cu mare placere le cumpar la un pret decent. Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns. In ideea in care cineva este interesat... Va transmit atasat catalogul complet de accesorii pentru S60/V60, avand preturile de lista cu TVA practicate de Volvo in Germania. Veti observa diferente si de pana la 50% in minus fata de preturile din Romania... Barele pe care le caut eu costa 149 EUR in Germania si 257 EUR in Romania. Interesant nu?

VOLVO_S60_V60_MY11_v2.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

E logic nu interesant .

Hai sa calculam cate masini vinde Volvo in Germania si cate in RO, incepi tu calculul sau il incep eu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anto... cu 149Eur le iei din Germania, si daca mai pui transportul ajungi la 200Eur.

Iar in Romania, nu stiu unde le-ai gasit tu cu 257Eur, pt. ca eu le vand cu 175Eur... si asta cu tot cu TVA !

Share this post


Link to post
Share on other sites

E logic nu interesant .

Hai sa calculam cate masini vinde Volvo in Germania si cate in RO, incepi tu calculul sau il incep eu ?

Pai nu stiu daca e neaparat logic... Pretul de productie al respectivelor bare e acelasi, indiferent daca e Romania sau Germania. Sa zicem ca ar fi mai scumpe ca e transportul pana in Romania... Dar nu cred ca are vreo legatura cu cate masini se vand. Daca ar merge pe aceasta strategie... nu ar trebuie si masina ca atare sa fie mai scumpa decat in Germania ? Ceea ce nu e chiar asa. Eu zic ca aici e vorba de politica celor care le importa... In mare parte. Dar nu cunosc treaba asta deci e posibil sa ai si tu dreptate

Anto... cu 149Eur le iei din Germania, si daca mai pui transportul ajungi la 200Eur.

Iar in Romania, nu stiu unde le-ai gasit tu cu 257Eur, pt. ca eu le vand cu 175Eur... si asta cu tot cu TVA !

Pretul l-am gasit la Volvo la reprezentanta. Cele pe care le vinzi tu cu 175 EUR cu TVA sunt cele originale? Daca nu ma insel de la tine e mesajul de pe e-mail de dimineata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, cele pe care le vand eu sunt 175Eur, cod 30756562, dat de Heimdall.

Nu stiu la care mesaj de dimineata de pe mail, la mine in "SENT" nu apare nimic catre tine legat de bari transversale...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Anto nu ai inteles nimic, ce legatura are pretul de productie cu pretul final ?

E vorba de pretul de achizitie al importatorului din RO el are pret mai mare de achizitie decat sa spunem Volvo Cars of America . Pretul este impus in functie de cat vinzi, la masini e altfel, este un fel de subventie, va dam preturi mici de tot sa existam si noi pe acea piata daca 1000 masini inseamna ca exista Volvo :D

De obicei la Volvo cele mai mici preturi la piese le gasesti in SUA, pt ca aceasta tara inghite o treime din productia Volvo Cars.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Anto nu ai inteles nimic, ce legatura are pretul de productie cu pretul final ?

E vorba de pretul de achizitie al importatorului din RO el are pret mai mare de achizitie decat sa spunem Volvo Cars of America . Pretul este impus in functie de cat vinzi, la masini e altfel, este un fel de subventie, va dam preturi mici de tot sa existam si noi pe acea piata daca 1000 masini inseamna ca exista Volvo :D

De obicei la Volvo cele mai mici preturi la piese le gasesti in SUA, pt ca aceasta tara inghite o treime din productia Volvo Cars.

In fine, explicatia ta nu imi pare neaparat logica... Dar poate ai dreptate si au ei o strategie ... Dar cand vrei sa intri pe o piata, parerea mea , este ca incerci sa fii cat se poate de atractiv... In fine, thx de informatii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now