Claudiu

Problema incalzire oglinzi

7 posts in this topic

Salutare la toti volvistii , am masina asta (V40 , an 2000, 1.8 benzina ) de ceva timp si nu am stiut ca oglinzile mele sunt incalzite , se pare ca sunt pt ca am vazut la un moment dat ca in ele intra firele . Va intreb unde ar trebui sa verific , daca sunt ceva relee sau altceva . Am verificat sigurantele din cele 2 cutii , cea din habitaclu si ceva de sub capota . In Vadis am cautat si nu gasesc sa vad daca sunt si ceva relee . Ma poate ajuta cineva care are idee sau care s-a lovit de aceasta problema ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur nu functioneaza? Vroiam sa spun ca sunt actionate de la acelasi buton cu dezaburizatorul lunetei, dupa cateva minute de la actionare pune mana pe ele si vezi nu sunt calde?

Edited by vcristi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai simplu le verifici cu un aparat de masura, dacai ai continuitate intre mufele oglinzii inseamna ca este o problema de alimentare . Oricum incalzirea oglinzilor se mai strica asa ca poate aceasta este cauza .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Am si eu o problema cu oglinda de pe partea dreapta: ajunge la ea doar 2-3v, iar la cea din stanga 12v, sigurantele sunt toate ok, iar la relee nu stiu care e oglinda. Putin ajutor ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Am si eu o problema cu oglinda de pe partea dreapta: ajunge la ea doar 2-3v, iar la cea din stanga 12v, sigurantele sunt toate ok, iar la relee nu stiu care e oglinda. Putin ajutor ?

Cred ca este o problema de fire intrerupte sau in scurt. Vezi intai de unde este problema, de la plus sau de la minus. Pui aparatul de masura pe plusul de la baterie (sau din panoul de sigurante) si pe minusul de la incalzire si daca ai 12V inseamna ca firul de masa este ok. Apoi pui pe minusul de la baterie si pe plusul de la incalzire, iar aici ar trebui sa ai doar 2-3 v, daca problema este pe firul acesta. Sigurante si relee, cred ca ai cate una/unul pentru ambele oglinzi, deci daca merge una, inseamna ca ar trebui sa mearga si cealalta, de asta zic ca problema ar putea fi din cablaj

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am identificat releul care tine de incalzirea oglinzii, numai ca e un singur releu care incalzeste si oglinzile si luneta... Sa inteleg ca am scurt undeva de se pierde tensiunea de la releu pana la oglinda ...

Atasat gasiti panul cu sigurante si relee de la VOLVO S40 1996 2.0

post-7143-0-33343300-1420235066_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cam asta cred, ca tensiunea pleaca din acelasi loc, pentru ambele oglinzi. Dar nu vad in schema respectiva siguranta pentru incalzire/dezaburire

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now