dann

Frana de mana

10 posts in this topic

Buna ziua.Am schimbat sambata la masina, placutele de frana fata+spate. Dupa aceasta operatie am observat ca frana de mana are cursa

foarte mare si este eficienta abia cind ajunge la capat.Din ce stiu, cablul de la frana de mana este cu autoreglaj,se poate face ceva? Daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema va rog sa ma ajutati cu un sfat.Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut eu am acelasi model din 2005,reglajul il are chiar langa manerul de la frana de mana da jos burduful si are un surub de reglaj (asa e la mine )desi la tine ar trebui sa aiba cursa mica acum cu placute noi????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uita-te sa nu fie deranjata sufa pe dedesupt,sa nu cumva sa fie sarita de la prinderi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cablu la frana de mana nu e cu auto-reglaj.Se regleaza foarte simplu daca feresti mansonul manetei de la frana de mana, ai in spatele manetei o piulita si cu o tubulara de 10,11 sau 13 mm (nu mai stiu exact) reglezi.Atentie, in momentul cand faci reglajul este ideal ca ambele roti din spate sa fie suspendate pentru a putea verifica nivelul de intindere al cablului.Inainte de a verifica fa cateva curse sus(maxim) - jos la maneta de frana si apoi verifica "la mana" daca strange prea tare placutele pe disc sau nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

La V50, frana de mana e pe placute sau pe saboti ca la S60. Nu am o VIDA la indemana. Eu zic sa verifici si lucrul asta.

E un pic dubios ca ai obtinut efectul invers in urma schimbarii placutelor.

Daca ai saboti pe frana de mana, verifica daca nu cumva astia sunt defecti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu la noi este doar disc de frana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,asa am vazut si eu cind mi-au schimbat placutele.Am sa verific cablul acolo unde mi-ati spus.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.Numai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valiu,la S40/V50 frana de mana actioneaza aceleasi placute care sunt folosite si la frana de picior.

Intradevar ciudata experienta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu stiam si nici vida nu am avut la indemana asa ca venisem si eu cu o parere :)

Mercic. Asa invatam/aflam multe :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat,era de la piulita din spatele manetei de frana de mana.Va multumesc tuturor.Numai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now