danutttz

daca merg cu peste 3000-4000 rpm gasesc motoru cu ulei pe el

8 posts in this topic

Buna seara la toata lumea!! Acum 2 saptamani am observat ca, daca fortez masina putin imi arunca ulei pe motor....Adica daca merg cu peste 3000-4000 rpm gasesc motoru cu ulei pe el....i-am dat capacul motorului jos si surpriza era foarte curat nici un gram de ulei....uleiul care, curge nu stiu de unde provine precizez ca sub capacul motorului nu e gram de ulei la fel si pe chiuloasa.......Uleiul care il arunca este prelins pe joja de ulei pe ventilator si pe furtunu acela de turbo care traverseaza motorul din spate in fata.....Furtunul jojei de ulei acela de fier e plin de ulei mai mult in partea de jos....pe unde mama naibii poate arunca?,,,, se poate sa arunce ulei pe furtunu de turbo??? sau pe acolo vine doar aer???? Precizez ca doar atunci cand depasesc 3000-3500 de ture se inatampla lucru asta.....daca merg normal si nu intervine turbo nu gasesc nici un gram de ulei pierdut......Nivelul uleiului e ok .....masina trage excelent....chiuloasa si garnitura acesteia sunt fara vreo urma de ulei la fel si motoru.....cum imi pot da seama de unde vine uleiu asta ....poate sa vina de unde intra joja de ulei in baie???sa il arunce asa de tare in sus pana la ventilator??este posibil asa ceva???? maine vreau sa o ridic pe rampa sa ma uit si nu prea imi dau seama ce caut???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sub galeria de admisie e canistra de la PCV (Positive Crankcase Ventilation), o cutie neagra. Uita-te si acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciar acum am sa plec sa vad .....dar eu cred ca e ceva legat si de turbo..... de arunca ulei numai cand intra turbo daca merg normal cu ea fara sa o fortez nu se intampla nimic......:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci uita-te si la intercooler si la tubulatura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Compresia trimisa in baie si pe la joja.

Edited by criss

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu m-am gandit sa nu sperii omul. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca nu mi-am dat seama pe unde curge.....dar compresia in baie nu prea cred .....nu trebuia sa bage si benzina in ulei ....sau habar nam.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now