mih4y

volvo s60 d5 2001 vs bmw 318i e46 2002

30 posts in this topic

vreau sa vand volov s60 d5 2001 si sa iau bmw 318i sau 320 i an 2002-2003.volvo are ambreiajul si volanta pe duca deci trebuie schimbate, ceva bate pe spate si mai multe mici defecte.practic nu merita sa bag o gramada de bani in ea.nu eu am distrus masina din nefericire asa am luat o dar am descoperit pe urma defectele.stiu ca e forumul iubitorilor de volvo aici dar vreau niste pareri in legatura cu ce vreau sa fac vreau sa fiti indiferenti va rog.

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai macar cauta un 318d sau 320d.

Daca vrei sa ai si un consum cat de cat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma gandesc sa tin bmw asta pe care il iau cam 1 an sa zic.deci intr un an cat ar renta sa cumpar un diesel care e mai scump si motorina e mai scumpa si poate un diesel e mai scump la intretinere decat un benzinar care e mai ieftin si consuma cu putin mai mult.asa ma gandeam acum astept opiniile voastre.

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia-ti 320i. Toate diesel-urile de la noi sunt obosite si cu kilometrajul dat peste cap (mai ales BMW-urile 320d). Daca vrei s-o vinzi dupa un an, nu merita diesel. Si spune-i celui care cumpara S60-ul de defecte. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am uitat sa precizez ca eu stau in londra dar nici aici nu se lauda lumea cu masini si kilometri reali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai la tu stai la Londra si tot kitul e 600 de euro cu volanta cu tot nu o sa se compare niciodata 320 cu d5 parerea mea e sa l repari .

Share this post


Link to post
Share on other sites

adrian mai vine manopera.Care este destul de scumpa..In Londra!

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci e 850 cu totul numai partea ambreiaj plus volanta, si nu sunt singurele puncte rele sincer,nimeni nu ar tine masina asta doar ca eu am fost foarte orb cand am luat o. eram prea grabit sa plec cu ea si acum imi pare rau.as vreau un seria 3 pt ca asta a fost visul meu sa zic asa mi a placut caroseria din 2002-2003 dar spre sfarsitul anului 2012 promit sa ma intorc aici pe forum si sa va spun datele tehnice de la volvo-ul pe care il voi lua.tot s60 e masina parerea mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai grija ca la BMW seria 3, tractiunea e pe spate, si la majoritatea lor se rupe diferentialul de pe spate si apoi trebuie sudat.La seria 3 asta e problema lor, la majoritatea, ca se rupe de acolo de sub porbagaj si trebuie apoi sa il sudezi, dar nu oricine se baga sa sudeze asa ceva deoarece este o lucrare destul de dificila si de migaloasa si te costa ceva banuti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare sincer rau ca ai avut ghinion cu S60-ul. Ontopic, acum un an cand mi-am luat s60-ul cautam si eu alternative in caz ca nu as fi gasit unul care sa imi placa si pe aceasi plaja de ani (mai jos de 2004 nu voiam sa cobor) acelasi buget (mai sus de 9-10 mii de euro nu voiam sa urc) si acelasi nr aprox de km (maxim 120.000) ma oprisem la BMW 320 si Mercedes C220. Pentru ca aveam de gand sa iau o masina pe care sa nu o schimb in viitorul apropiat am fost destul de tipicar in apreciere. La Mercedes (vorbesc doar de C Class aici) m-a dezamagit mult designul interior, comfortul (apare foarte frecvent fenomenul de "arsuri la buci" la drum lung) si anumite elemente care sunt complet pe dos (daca pe volan pui comenzi pt sonor, pe care le semnalizezi prin niste cercuri, unul iesit in relief si unul adancit, cum pui "+" pe cel adancit si "-" pe cel ridicat ?). Referitor la 320 am vazut si testat cateva, iar sansele in tara sa gasesti unul ne-abuzat, ne-cosmetizat (tunning extern dupa "propriul gust") sau ne-atins pe undeva (vreo 3 erau trecute maret "fara accident" dar la o examinare atenta descopereai ciocaneala sau urmele de sudura) sunt destul de mici. In plus, daca te-ai obisnuit cu confortul s60-ului, 320-ul e si mai ingust si mai scurt (s60-ul e cel mai lat si lung dintre cele 3). E evident ca daca ai avea 3 scoase noi, in tipla din fabrica, le-ai putea compara si aprecia altfel si in nici un caz nu spun ca ar fi masini "proaste" sau "slabe" vreouna din ele dar cand tragi linie ajungi doar la calitatea pietei SH-urilor din care vei alege si respectiv preferinta personala. S60-ul mi s-a potrivit ca o manusa, nu regret ca l-am luat si nici nu am de gand sa scap de el prea curand indiferent de ce probleme mi-ar face.

Edited by Patrichi_Mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

uau buna explicatie ai dat

sincer vreau sa ma intorc la s60 pt ca e masina adevarata tocmai ce am venit de la aeroport si am zburat la propriu pe autostrada confort si tot dar are probleme si costa prea mult nu merita dar iau un seria 3 pt ca bugetul meu acum e cam mic ca sa imi iau un s60 din 2004 sau 2005 cum vreau eu si asta e motivul schimbariii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Decat sa cumperi un 318,210 i mai bine cauta un s60 de 140,170 sau 210 cp.Asta in cazul in care vrei benzina.

Ma indoiesc ca bmw ul sa fie mai ieftin la intretinere ca Volvo..

Acuma na,daca esti fan bmw ia ti !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul de 2L benzina (N42B20A) de pe E46 nu este cel mai reusit motor de la BMW, daca are 120.ooo mile deja trebuie sa te gandesti la cuzineti chiar arbore cotit in unele cazuri iar consumul de ulei poate ajunge la 500ml @ 1200 mile . De obicei astfel de masini cand au probleme sunt puse la vanzare iar teapa este maxima, bagi 10W-40 sau chiar 15W-40 si nu mai bate motorul circa 1000 mile dupa care incepe sa bata motorul si este destul de costisitor .

Daca vrei un motor mai bun trebuie sa te gandesti la 320i, motorul in 6 cilindrii de 2.2L(M54B22) este ceva mai reusit ca fiabilitate ramanand doar problemele de mecanica, se strica destul de repede articulatia, exact ca la S60.

Per ansamblu un E46 nu este mai fiabil decat un S60 I , mai putine bube pe electrica dar destule bube pe mecanica, in schimb mai multe serviceuri si mai cunoscuta ca marca, din punctul meu de vedere este mai greu de reparat un BMW pe partea mecanica in schimb electronica este foarte usoara si intuitiva .

Eu nu as da un S60 I pe un E46 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici nu vreau sa dau s60 pe bmw seria 3 care ii mai ia din cand foc calculatorul de la lumini si putin bordul

Nici nu vreau sa dau s60 pe bmw seria 3 care ii mai ia din cand in cand foc calculatorul de la lumini si putin bordul

Share this post


Link to post
Share on other sites

inca nu ma gandesc sa scap asa repede de s60

problema era cu ambreiajul dar tocmai am condus alt s60 si era foarte mica diferenta intre uzura ambreiajului la al meu fata de acel s60.

problema e ca la mine acum cam 2 luni intr o dimineata batea volanta inimaginabil de rau.asa de rau incat crede am ca se sparge motorul.ca si cum cineva batea cu un ciocan in metal cat putea de tare.

a 2 zi nu a mai facut adica de a 2 zi si pana acum nici macar nu mai auzi volanta vreau sa spun absolut deloc ciudat lucru la volvo in schimb cand apas ambreiajul simt ca bate ceva in pedala deci cand tin piciorul apasat la fund decat atunci se simte o mica bataie in pedala.

acum intrebarea e ce ar putea fi ? ce crede ti ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie schimbat kitul si volanta si nu mai ai probleme ,o sa fie alta masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

stii care e problema.nu cred ca o masina din 2001 merita o investitie de aproximativ 1000 euro.asta e diferenta sa cumperi alta cu 2-3 ani mai noua cel putin in cazul meu in anglia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

o cumperi mai noua cu un an ,doi.Dar sa nu fie investitia mai mare !

Share this post


Link to post
Share on other sites

ambreiajul ma costa cam 700 plus cateva lucruri marunte la ea sa zic cam 900 in total

daca o vand mai pun 1200 si iau alta tot s60 din 2004 cu piele crem si automata merita mai mult decat daca as schimba un ambreiaj la un s60 din 2001

parerea mea

multumesc pt raspuns

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt eu expert ,dar dupa ce iei s60 din 2004 si dupa 2000 de mile bate volanta ,mai stiu eu ce face ambreiajul,tragi linia si vezi cum iesi la socoteala.

Zic si eu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

poi acela va fi automat si oricum daca era manuala merita 700 lire ambreiajul avand in vedere ca e an mai nou si km mai putini dar o vreau automata acum

Share this post


Link to post
Share on other sites

O vrei tu acu automata.DAr vezi ca alea is mult mai sumpe!

Share this post


Link to post
Share on other sites

diferenta ar fi ambreiajul la a mea plus inca 500 de lire deci nu foarte scumpa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e adevarul dar ce -ti mai doresti de la 250000 km sa mearga ca noua nu are cum cand ai shimbat ultima data lichidul de frana dar antigelul cu ce trebuie nu de 2 lei ca masina asta a costat de noua de nu -ti vine sa crezi ,cum ai grija de ea asa are grija si ea de tine o sa ai surpriza sa vinzi masina si sa cumperi una mai noua u vreo 3 ,4 ani mai noua dar cu de vreo 3 ori mai multe probleme decat ai acum ,plus o cutie automata care nu stii daca a schimbat uleiul in ea si ce a bagat daca a pus atf mobil si sunt multe de spus iar vibratii ia si cand se blocheaza rola unisens sau fulia la alternator .

Daca vrei ca cineva sa te intelega iti recomand folosirea semnelor de punctuatie , ....altfel te poti limita la a tine un jurnal , ca nu il va citi nimeni .

Multumesc.

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

masina pe care o am acum o am de 3 luni si dupa ce am luat o am observat cat de neingrijita a fost la absolut tot inclusiv ulei bucsi si multe altele chiar si jeg in ea.

am gasit din 2004 la 140000 km diferenta e de cam 1600 lire in plus fata de a mea si arata mult mai bine si e modelul mai nou care are barile si anumite ornamente chromate sau faruri cu xenon si automata.acum cunosc destul de bine masina asta incat sa stiu ce defecte sa caut acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now