Arendashu

Oglinda Stanga

62 posts in this topic

Salut.Am si eu nevoie de o informatie.Cat ma ajunge o oglinda retrovizoare stanga la S40 II si de unde o pot lua mai ieftin?.Nu ma intereseaza neaparat sa fie noua.Imi trebuie tot... oglinda+capac+motoras.Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

ionutz lup din suceava, la el gasesti aproape orice! succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu capacul te pot ajuta eu, am unul pe stanga ramas pe stoc nou-nout, la 400RON (la reprezentanta este 1200RON)

Motoras are un client de-al meu SH, probabil pe la 100RON, il voi intreba.

Mai ramane sa gasesti carcasa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

De curiozitate, ce s-a întâmplat cu ea? Ția fost furată sau lovită? Te întreb pentru că mie îmi trebuie un capac pe care nu=l găsesc separat și pe care sunt șanse mari să-l mai ai dacă ți-a fost lovită :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adrian, ce capac nu gasesti separat ? Cel de jos de sub oglinda sau care ? Si apropo, chiar daca Arendashu l-ar mai avea, s-ar putea sa nu ti se potriveasca pt. ca modelul tau este cu doi ani mai tanar :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

septy - am vorbit deja cu ionutz lup, nu mai are oglinzi.Multumesc

midnight - am ramas masca cand am aflat in reprezentanta ce preturi au (doar capacul 1.250 ron) toata oglinda undeva la 2.100.

AdrianC - in afara localitatii la 100km/h ciocnire de oglinzi,prea multa "apropiere" intre masini.Nu a mai ramas decat suportul si firele.

Astept sa vina azi de la Baia Mare toata oglinda undeva la 70 euro.Sper sa fie pe bune.Am verificat si vorbit cu persoana de contact de acolo de mai multe ori si nu ar parea o gluma proasta,daca nu... am altceva pe okazii cu 300 ron, oglinda fara capac.Cu capacul tau midnight.. o intregesc.Va tin la curent.Apropo,ce culoare are capacul tau midnight?.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Arendashu: Înțeleg. Bine că ești teafăr!

@Midnight: Capacul de sun semnalizator. Am povestit în vară despre el. Nici până acum nu l-am găsit... Și nu cred că sunt șanse să îl găsesc altfel decât așa de la cineva cu o oglindă spartă.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arendashule, ia uita-te aici in poza si lamureste-ma te rog, ca eu sub semnal nu stiu de niciun capac :smile:

post-3-0-20966600-1324372160_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu nu-mi dau seama exact la care capac se refera AdrianC, de la punctu 5-6 din schema probabil,sau poate e ceva din suport.Oricum ceva sigur ii lipseste.Fa o poza si pune sa vedem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O să fac și poză, dar capacul de care vorbesc e din suport. Cred că schema atașată e de la alt model de mașină decât a mea că acolo într-adevăr nu apare.

Atașez poza deseară.

Ha, am găsit pe net o poză cu capacul ăla care îmi lipsește.

post-3088-0-51928000-1324382794_thumb.pn

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adrian, poza este de la un V50 din 2005, imi cer scuze, am combinat modelul tau cu anul de fabricatie al lui Arendashu :smile:...

Motivul pentru care nu gasesti acel capac este faptul ca se vinde DOAR cu corpul oglinzii cu tot !

Ai mai jos poza pt. modelul 2007. Singurul "capac" este piesa "14", de sub montantul oglinzii.

post-3-0-49293500-1324383392_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Undeva intre 450RON (retractabila manual) si 770RON (retractabila electric).

Atentie, corpul NU contine platoul cu motorasul, capacul din spate, semnalul, nici geamul de oglinda !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, da, pe ala l-am comdandat în vară de la tine și a venit cu totul altceva decât îmi trebuia mie (Am mai comandat și pe alte variante și tot timpul a venit același lucru). De aia cred și eu că piesa care îmi lipsește vine cu corpul oglinzii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahhh, deci tu erai ! :))) Pai normal ca a venit ALTCEVA pentru ca tu imi cereai un lucru, dar de fapt vroiai altceva ! :) Ma miram si eu de ce nu se potriveste !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Așadar ~450 că oglinda mea e manuală. Deci mai stau și mai aștept să văd dacă nu cumva găsesc la cineva din întâmplare numai bucata aia de plastic.

Faza e că în poză piesa 14 arată că s-ar potrivi exact unde îmi trebuie mie

Edited by AdrianC

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti..eu am rezolvat-o.Am primit oglinda cu totul de la Arad.Costul ei a fost de 70 euro , plus 10 euro transport.Montajul a fost gratis ca am pus-o eu.

Am iesit destul de bine,fata de preturile originale.

Numai bine.Sarbatori Fericite !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e mare pont,i-am luat de pe net, Depozitul de Dezmembrari din cate imi aduc aminte este site-ul...

Care are nevoie de piese sau ceva..0745.606.279 este nr. lor de telefon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Cine ma poate ajuta si pe mine cu o rama de la oglinda stanga pentru v50 2007, am busito intr-o poarta, am incercat sa o indrept dar fara succes, este prea dur plasticul, si un tutorial cum sa o desfacar fi binevenit, atasez ceva poze, sau cat costa una noua, capacul din fata are doar o ureche rupta.

Multumesc

post-3893-0-82878700-1342678327_thumb.jp

post-3893-0-96299200-1342678330_thumb.jp

post-3893-0-63472600-1342678334_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate acea rama vine doar cu tot cu oglinda.... Poate la dezmembrari sa mai ai o sansa ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu e rupta sau distrus ceva pe acolo, incearca sa o incalzesti mult si sa o readuci la forma initiala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am incercat sa o indrept dar fara succes, plasticul este foarte dur, o sa incerc cu un piusto cu aer cald sa vad daca reusesc, cine ma ajuta cu o schita, sa incerc ca o desfac.

Mulutmesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, ai reusit sa iti repari oglinda, sau ti-ai luat alta? Daca ti-ai luat alta imi vinzi mie capacul de sub semnalizator. Vezi pozele de mai sus pt detalii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Nu am cuparat alta, nu am gasit nicaieri, asa ca am inderptat rama in proportie de 90%, cad o sa am un pic de timp liber o sa o refac complet, nu iese ca din fabrica dar merge, o sa pun cateva poze cand este gata.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Nu am cuparat alta, nu am gasit nicaieri, asa ca am inderptat rama in proportie de 90%, cad o sa am un pic de timp liber o sa o refac complet, nu iese ca din fabrica dar merge, o sa pun cateva poze cand este gata.

Multumesc

@Ptutunaru: s-ar putea sa te pot ajuta eu cu rama de oglinda de care ai nevoie. Mi-am luat eu o oglinda oarecum completa pentru a o face pe am mea insa mie, in afara de capacul de care am tot vorbit, nu imi trebuie. Daca vrei, am si capacul exterior, absolut intact si fara zgarieturi exact de culoarea masinii tale.

Edited by AdrianC

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now