cojocaru27

Revizia de 60 000 km

10 posts in this topic

Salutare, stiu ca s-a mai discutat de cateva ori insa nu am gasit nimic clar pana cum.

Ma gandeam, desi e un efort si stiu asta, poate ne ajuta cineva care are softul adecvat sa creeze un topic in care sa puna toate reviziile corespunzatoare pentru acest motor.

Ma gandesc ca sunt multi in situatia mea si decat sa incepem o mie de subiecte pe aceeasi tema, mai bine sa fie toate in acelasi loc, poate ne ajuta Bogdan cand are timp. THX.

Acum revenind la subiectul creat de mine.

Am fost surprinz cand cei de la Volvo Brasov mi-au spus ca la aceasta revizie, de 60000km se completeaza kit-ul de regenerare a filtrului de particule - 1100lei

Eu stiam ca nu ai treaba cu el pana la 200 000km, deci care e advarul? nu vreau nici sa merg cu el la limita dar nici sa donez bani fara voia mea catre Volvo.

Apoi pe langa filtre, gen toate, ulei si placutele de frana fata, pe care le vad la limita - ce altceva mai trebuie?

Mi s-a sugerat deasemeni kit distributie si curea accesorii+pompa de apa - iar mi se pare o prostie la numarul asta de km, dar nu as vrea sa risc.

sunt sigur ca suntem mai multi in aceasta situatie iar cei care avem cartea service in alte limbi decat romana si engleza, chiar e mai complicat.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu distributia intradevar e cam trasa de par la 60.000, dar cu restul nu. In special aditivul pentru DPF!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai idee cum se poate completa acest aditiv fara sa trecem prin Volvo service unde costa 1100 lei ?

thx.

Share this post


Link to post
Share on other sites

larahau a fost la deva si a schimbat pe la 110mii km pt ca era mai gol bidonasul. a cumparat 1.5l de la reprezentanta ford cred, si l a costat parca max 6mil...80 lei manopera

a luat infineum

din cate stiu pe tester apare nivelul din bidonas

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Simplu, iti cumperi tu aditivul si completezi dupa care poti trece pe la BogdanG sau pe la mine sa-ti resetam lucrurile :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce chestie..., mie mi-au spus cei de la Volvo Brasov ca distributia merge pana la 240 mii km dar totusi se schimba la 180 de mii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De curiozitate: la Szeged sunt mai ieftine reviziile/interventiile decat la noi? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A fost o perioada in care era mai ieftin, acum nu stiu ce se mai intampla. Incearca sa folosesti email-ul, sigur se poate afla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now