Ct92cif

Intrebare despre ceasurile de bord

12 posts in this topic

Salutare sunt noul posesor al unui volvo s80 din 2002,si am o problema ceasurile de bord fac figuri

Se poate sa iau alte ceasuri si sa scriu softul din ceasurile mele ?precizez ceasuri sh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Cauta-l pe BogdanG de pe forum si rezolvi cu el....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare sunt noul posesor al unui volvo s80 din 2002,si am o problema ceasurile de bord fac figuri

Se poate sa iau alte ceasuri si sa scriu softul din ceasurile mele ?precizez ceasuri sh

Salut! Problemele la ceasurile de bord de la volvo se datoreaza variatiilor de temperatura ce afecteaza procesoarele acestora, mai exact piciorusele unui procesor is dezlipite!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate rescrie softul. Nu prea inteleg de ce vrei sa faci asta ? Crezi ca ceasurile SH nu se strica ? Ceasuri SH merita numai daca se ofera garantie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca intr-adevar asta e problema, cunosc o rezolvare: placa cu circuitele se baga la cuptor 5 minute! am reparat prin metoda asta o placa video. unii vor rade, dar a functionat. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Placa video avea ecran LCD ? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

avea crt de 19" inegrat sub ventilator, dar l-am dat afara! haidi bre...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Breee LeChuck, LeMester nu s-a luat de placa ta video, voia sa spuna ca pe placa de bord sunt display-urile cu cristale lichide.. si stii ca lichidele se cam evapora! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

normal, nici eu n-am bagat-o cu totul in cuptor, pt. ca si plasticul are neplacuta proprietate de a se topi (in functie de material)cam de la 80°c.LeMétierÉlectricien facea misto de mine, las´ca stiu io! :evil6:

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu faceam bre misto, si eu bag diverse la cuptor, am insa cumpor electric iar temperatura este controlata digital, eu mai las diverse componente la 200C @10 min si se repara ca prin minune, buba este ca nu merge la ceasurile de bord pt ca nu rezista LCD-urile. Nu am testat sincer sa fiu dar nu prea cred ca un LCD poate rezista la 200C timp de 10 min .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

eeeeee... vezi! nu stiu nici eu ce sa zic in legatura cu lcd-ul, dar ai putea sa faci niste teste, in caz ca ai ceva asemanator care poate fi sacrificat! si eu am cuptor electric, ca la nemti nu prea sunt la moda gazele. :thumbsup2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Puteti face test cu LCD-ul unui ceas electronic mai vechi. E mai subtirel si daca rezista, vor rezista si celelalte!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now