mih4y

demontare usa spate

9 posts in this topic

salutare baieti

am si eu o mica problema.un idiont mi a infundat putin usa pe spate in parcare ieri si as vrea sa incerc sa imping tabla inapoi nu e foarte grav dar as vrea sa stiu si eu cum sa dau fata usii jos.

si inca ceva dar sa nu radeti.alt idiot acum 1 saptamana tot in parcare am gasit o lovita mi a spart un far si a indoit o aripa pe partea stanga langa farul spart si am gasit cele 2 piese trebuie doar inlocuite.as vrea sa stiu cum se da bara jos cat sa bag farul.

multumesc frumos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

-pentru fata de usa: cu o unealta cu varf subtire scoti capacelul din scobitura de care tragi usa si sub el e un surub torx TX25 parca, apoi desfaci clipsurile de pe margine apasand pe centrul lor, ridici de panou in sus si spre tine usor si deconectezi cablurile (de la clanta si firele pt boxa). La remontare invers, inainte de a pune clipsurile le impingi "miezul" inapoi (sa iasa putin in afara) si apoi le apesi sa fie la nivel.

post-329-0-36216800-1325146315_thumb.jpg

-pentru far trebuie sa dai toata bara jos, are doua suruburi sub bandouri (ornamentele se scot prin tragere), doua in coltul spoilerului spre roata, clipsurile de sub marginea capotei si trebuie slabite suruburile torx din partea anterioara a pasajului de roata pentru a scoate bara din suportii laterali (tragi de margine putin spre fata si lateral, in afara); apoi farul are 4 suruburi(doua sus, unul in fata si unul pe lateral mai greu de accesat)

post-329-0-93177000-1325146324_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru far trebuie sa dai bara jos are doua suruburi de 12 dupa ornamentele din plastic care le dai foarte usor jos intai pe cele laterale facand parghie cu o surubelnita in cel din mijloc dupa care tragi usor cu grija sa nu i rupi clemele (e frig afara) dupa care cel din mijloc bagi tubulara de 12 si desfaci cele 2 suruburi de sub ornamentul din mijloc dai stergatoarele la faruri daca ai xenon din fabrica cu tubulara de 8 targi de furtunasele de apa de la stergatoare sunt imbinate la mijloc dupacare cu o surubelnita impingi umpic pana face clanc clemele de sub capota vreo 7 ,8 cleme ai grija sa nu le pierzi iar apoi ai 2 surburi cu torx 25 la jumatetea barii langa roata care in timp ce le desfaci te apesi in ele ca sa se duca o clema din plastic care agata bara in lateral nu trebuie sa desfaci de tot suruburile astea doua ,ci doar cat a trecut clema de bara apoi e posibil sa mai ai sub bara 2 suruburi cu torx 25 langa roti tragi de bara e pe sanie pana iese din sanie si tii de ea ca trebuie sa dai jos mufele de la proiectoare apesi pe clema si tragi de mufa ,dupa ce ai dat bara jos ai farul 2 suruburi de 10 sus si un surub in partea ascutita a farului tot cu 10 si in lateral trebuie sa desfaci 4 suruburi care tin sina pe care intra bara 2 suruburi de 10 si 2 suruburi cu torx25 dupa care tragi usor de sina din plastic pentru ca sub ea este un sururb de 10 care tine farul in partea semnalizarii apoi scoti mufa de la motoras stergator mufa motras far mufa semnalizare mufa pozitie mufa far sper ca ai inteles sunt si filmulete pe net .Operatiunea asta in 6 minute maxim e gata esti cam departe te ajutam eu bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc frumos pt ajutor.revin cu raspuns daca am reusit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am revenit cu problema usii pe spate

am dat fata jos dar nu am acces in spatele boxei sa zic asa.deci tabla la usa in partea de jos e putin impinsa in interior si eu as vrea sa o indrept pt ca nu pare dificil dar nu ajung la partea aceea a usii pt ca mai e inca o fata de usa de metal cea care tine boxa pt muzica

deci acum as vrea sa va rog sa mi spuneti daca aveti idee cum rezolv problema daca acea fata care tine boxa se demonteaza

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Demontezi boxa cu totul cu un spiral mai mare tai niturile si dupa ce termini treaba o nituiesti la loc.

Multa bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

....

tabla la usa in partea de jos e putin impinsa in interior si eu as vrea sa o indrept pt ca nu pare dificil dar nu ajung la partea aceea a usii pt ca mai e inca o fata de usa de metal cea care tine boxa pt muzica

deci acum as vrea sa va rog sa mi spuneti daca aveti idee cum rezolv problema daca acea fata care tine boxa se demonteaza

multumesc

Te complici cu desfacutul..Tie ti-ar trebui mai degraba asa ceva:

sau

sau

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pt soolutia cu datul niturilor jos dar ma complic prea mult sincer.in schimb ``pasionat`` vreau sa ti spun ca am luat de pe ebay acel mic mecanism din primul link pt ca e ceea ce imi trebuie.lovitura la mine e in partea de jos a usii unde e si lini aceea curba tablei sa zic asa sper ca voi reusi sa o scot

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now