marshall

Turela ramasa deschisa

12 posts in this topic

Buna seara!

Problema a inceput asa:acum 3 saptamani am sesizat ca turela nu raspundea la comenzi asa ca am verificat siguranta din stanga bordului,rezultat...buna,am extras-o din slot,am introdus-o la loc,am pus contact si surpriza,mergea.Dupa 2 zile am incercat sa folosesc din nou turela dar fara rezultat ,ca si cum nu ar fi alimentata cu tensiune,asa ca am renuntat sa ma mai consum ca oricum este iarna.

Surpriza s-a produs astazi la intoarcerea de la munte pe un traseu accidentat si acoperit din belsug cu zapada-am sesizat ca turela era deschisa in pozitia ridicat,am incercat sa o cobor dar fara rezultat,nu misca ,nu face nici un zgomot(mort):)

Am refacut protocolul cu verificarea sigurantei care am descoperit-o ca fiind buna,am extras-o am bagat-o la loc sperand ca o fi un contact imperfect acolo, am pus din nou contactul si am actionat butonul pt a cobora trapa dar asa a ramas,deschisa.

Rugamintea mea este sa ma ajutati cu un sfat,o sugestie sau o rezolvare la problema daca v-ati confruntat cu asa ceva sau simtomul va spune ceva.Multumesc!

Un an bun si fara incidente!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turela ? Ai cumva un ... tanc ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La cum s-a catarat astazi pe munte, in zapada s-ar putea spune :)

sunroof dar cred ca mai este folosit si termenul de turela nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am auzit mai des de trapa :lol: Ai incercat sa o inchizi mecanic?Daca nu ma insel undeva pe dedesuptul unui plastic de pe langa butonul de actionare electrica trebuie sa aiba un ''surub'' ceva de genul prin care poti sa o inchizi manual.

Daca sistemul de glisare este bun si nu agata/blocheaza pe undeva sigur este din motoras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ultima data cand a functionat a facut-o exemplar din punct de vedere al mecanismului,acum cred ca se incapataneaza din electrica.

Vorba mosneagului caruia i-a murit baba :s-a mai inbolnavit ea,dar ca acum nu a facut niciodata :)

O sa incerc maine sa inchid manual pana gasesc solutia,mersi de pont!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi tovarasi,am desfacut capacul mecanismului de la trapa si am constatat cu stupoare ca nu este nici un mecanism pt inchidere manuala a acesteia,asa ca a dormit cu ea deschisa in acea noapte.A doua zi am facut cercetari mai profunde si am descoperi urmatoarele:cutiuta neagra ce contine placa logica cu multe microchipuri mai continea si multa apa,am uscat si mai apoi curatat cu alcool,montat la loc si nimic.in cursul acelei zile am ajuns si la atelierul electro a unui service unde domnul electronist a reusit sa inchida trapa tatonand cu un fir luat de la masa releul existent pe circuitul de care v-am vorbit mai devreme.

Nu s-a terminat totul aici,dumnealui a incalzit circuitul la un jet de aer fierbinte a montat la loc si foarte timid dupa indelungi jocuri din comutatorul care comanda trapa a luat-o din loc, dar doar sporadic,oricum era mai mult decat nimic dar din cauza timpului a trebuit sa plec.

In acea seara am desfacut singur butonul si l-am curatat temeinic ,am montat la loc dar din nou fara nici un rezultat.

In mod clar problema a fost produsa de infiltrarea apei in circuit care cel mai probabil a oxidat diverse componente,infiltrare care a avut loc pe la (senzorul metric)cel care contorizeaza mecanic miscarea inaite-inapoi a turelei.

Daca imi vin idei si apar scimbari va anunt si la fel si voi,daca aveti sugestii astept cu mare drag sa ma luminati.

Vorba unui amic de-al meu: in rest masina-i buna...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara!

Spuneti-mi va rog unde la dezmembrari as putea gasi placa electronica responsabila cu comanda trapei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ţi-i recomand pe Sandro sau pe Ionuţ Lup, ambii aici prezenţi, pe forum. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Am avut ocazia sa probez partea elctronica si butonul de pe un s60 dar simtomele raman identice,acum e moarta toata elctronica masinii ma axez pe asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E oficial! tot nu functioneaza! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tat numa'' respect!

Stiind ca nu functioneaza,nici nu am mai atins butonul de frica sa nu cauzez noi pagube ori neplaceri in alte parti, CEM de ex. Fac legatura intre trapa si CEM deoarece ultima data cand am intervenit la aceasta a crapat CEM .Imi puteti sugera un ''doctor'' bun? poate mai apuc sa vad soarele prin acoperis :rolleyes2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tat numa'' respect!

Stiind ca nu functioneaza,nici nu am mai atins butonul de frica sa nu cauzez noi pagube ori neplaceri in alte parti, CEM de ex. Fac legatura intre trapa si CEM deoarece ultima data cand am intervenit la aceasta a crapat CEM .Imi puteti sugera un ''doctor'' bun? poate mai apuc sa vad soarele prin acoperis :rolleyes2:

Bogdan G, dar e cam departe. Vorbeste cu el, poate ajungi in Bucuresti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now