danutttz

montaj instalatie gpl

10 posts in this topic

Buna seara tuturor am si eu cateva nelamuriri.....Am un vecin care a cumparat un passat motor 18 20V turbo si are instalatia de gaz pe ea....el vinde masina si instalatia de gaz o iau eu ....montajul l-am facut in proportie de 90% au mai ramas decat doar firele care vin in calculatorul masinii mele sunt 4 fire de la injectoare gen impulsu per injector...si as dori sa va intreb pe voi daca avetii idee care sunt firele care da impuls la fiecare injector....si au mai ramas 2 fire care erau puse tot in calculator ....noi am montato exact cum era pe passat dar la calculator au firele diferite.....cum mama naibii identific eu cele 4 fire???si au mai ramas inca 2 care ...eu cred ca e impuls de la pompa de benzina erau legate tot la calculatoru de la passat ...tre sa ma uit la ala unde duceau firele ...important sunt astea 4 are cineva cunostinta de asa ceva??? instalatia e una turceasca ATIKER E37 67E-01.....pe passat functiona foarte bine.......am fost si la un service a zis ca instalatia e montata bine numai ca mi-au cerut 100 de euro pentru legaturile a 4 fire....era un domn electrician foarte ignorant .....

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca aia 100 euro nu inseamna doar legarea a 4 fire, inseamna si ceva acte de instalare. Nu o sa o omologhezi daca ti-ai instalat-o singur...

Si nu te-as sfatui sa mergi cu instalatie neomologata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut mai bine o montezi la un service autorizat o si omologai pentru ca o n-o sa poti face itp la masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut ,vezi ca trebuie sa ai si 2 module electronice unul se numeste emulator celalalt nu mai stiu ,care fenteaza calculatorul si opreste injectoarele sa nu mearga in gol ,fara acte pe instalatie nu o omologheaza nimeni dar poti circula asa si cind mergi sa faci ITP dai jos vaporizatorul dupa care il pui inapoi eu asa faceam .

Share this post


Link to post
Share on other sites

oricum cu masina mea nu pot merge la itp pentru ca nu e inscrisa itpul nu il fac in tara si pot face o omologare la cineva daca ar fi nevoie....eu vreau doar montajul am montat totul in afara de firele astea 6 .....4 sunt de la injectoare si inca 2 vad maine unde duceau la passatu ala....am montat absolut tot inafara de astea....si am fost la un service dinasta de monteaza sau uitat baietii la ea a zis ca e montata ok doar ca pt a imi spune cum vin firele alea imi cer ca si cum ar montaua toata cap coada 100 euro.....

Edited by danutttz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai cauta alte service-uri , pentru ce e mai complexa treaba asta.Trebuie verificate etansarile ,contactele , prinderile , facute reglaje pe calculator , ca sa-ti functioneze bine(in parametri). Daca nu-ti convine pretul , cauta un alt service cu un pret mai bun , dar nu umbla cu improvizatii , ca e riscul prea mare.......Verifica , cel putin , imbinarile , cu solutie de apa si sapun , sa nu ai pierderi de gaz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut !

Mai Dnutttz , mai ,nu e asa simpla problema GPL`ului !

Nu e ca si cum ti-ai monta roata de rezerva sau...niste stikere magnetice pe usa !

Bun , sa zicem ca reusesti sa legi firele GROAZEI ! Dar.... mai trebuie configurata harta de gaz , dupa harta benzinei !!!

Cum faci tu asta ?!!!

Caci...nu ai nici calificarea necesara si nici sculele(interfata si soft-ul).

Puteai sa-ti montezi singur instalatia GPL, numai in cazul in care o luai de pe o masinarie cu un motor ca al tau !

Apropos! Am debitmetrul tau , ramas dupa vanzare ! Este in stare perfecta !

Altfel...stii ca imi esti deag , dar....totusi, merita masina ta 100 euro pentru a functiona bine in GPL , caci...e un ...T4, nu ?!!!

Nu iuta ca am avut GPL pe 2.0T si....mai am si pe "R" , deci ..sunt fan GPL !

Chiar si...SUZANA are GPL !

BUGA, Alin BUGA

Edited by alinbuga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda aveti dreptate tocmai asta am discutat mai devreme cu cel care imi da instalatia ....am sa duc masina luni in service.....Si baietii de acolo spuneau aceeasi chestie nu e vorba numai de montat cat e vorba de reglaje......ar trebuii schimbate si diuzele spuneau ei pentru ca e puterea mai mare la motor ....oricum mi se pare un pret bun pentru montaj instalatie de pe alta masina ...nu toate service-urile accepta sa iti monteze instalatie de pe alta masina......Nu imi explicase ieri mai nimic ala de acolo de aceea nu intelesesem despre ce e vorba.....el zicea gen da domne iti leg firele te costa 100 de euro! A da numai vreau:)))adica nu a specificat ca o si regleaza sau ca imi da foaie gen a fost montata intr-un service autorizat......Si se putea intampla si ceea ce ziceam eu omu imi lega alea si zicea gata dami 100 si dute fati reglajele.......acum am stabilit tot cu el si sper sa iasa bine ...o sa va tin la curent cu chestia asta.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai ales bine sa mergi la un montator autorizat eu sunt din buzau si am mers la progaz vernesti si am montat un BRC cost total instalatie de la ei si montaj 2950 ron

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now