flaviuss15

Revizie S80 ulei si filtre

32 posts in this topic

Daca nu consuma nu inseamna ca uleiul este bun, eventual motorul e bun dar nu este un criteriu (calitate a uleiului) faptul ca nu consuma. Totusi sa nu incerci si ulei de transmisie chiar daca acela nu o sa se schimbe nici la culoare pe langa faptul ca nu o sa-l consume. :downtown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

2800 km facuti de la ultimul schimb de ulei si nivelul e acelasi (macar nu e flamand motorul sau turbo)

Eu ii bag 5w40 Castrol Edge. Din cate stiam 5w30 este mai mult pentru cele cu filtru de particule.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da , dar si 5w40 DPF de la castrol este pentru autoturisme cu filtru de particule si pt catalizatoarele (3 way catalitic converter) care se afla pe volvo.ideea e ca si 5 w40 este full syntetic si nu mi-l papa.Momentan am 3400 km facuti de la schimb si nici o modificare pe joja (slava Cerului)

Edited by Stronghold

Share this post


Link to post
Share on other sites

Culbutorii si tachetii joaca hora ca baietii

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ii bag 5w40 Castrol Edge. Din cate stiam 5w30 este mai mult pentru cele cu filtru de particule.

Faci şi spui nişte prostii cât tine de mari. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu consuma nu inseamna ca uleiul este bun, eventual motorul e bun dar nu este un criteriu (calitate a uleiului) faptul ca nu consuma. Totusi sa nu incerci si ulei de transmisie chiar daca acela nu o sa se schimbe nici la culoare pe langa faptul ca nu o sa-l consume. :downtown:

Mariusica te contrazic putin aici si iti vin cu fapt concret. Cand am luat dricul nu stiu ce ulei era in el dar femeia a spus ca l-a schimbat cu 5000km in urma pana sa iau eu masina. Ma crezi ca la fiecare 1500km trebuia sa mai adaug 0,5l ? Crede-ma ca nu vorbesc aiureli. De cand am facut schimbul cu 5w40 castrol magnatec sunt 15.000 deja si am bagat acum cateva zile 750ml. Nici macar nu e ars, chiar i-am aratat sotie ce culoare faina are uleiul dupa 15mii. Eu zic ca totusi conteaza si uleiul. Il mai las 5000 si il schimb iar ca asa mi-au si agatat aia eticheta ca la 20.000 sa-l schimb

Si inca un fapt concret. Un prieten isi face schimbul de ulei la polonezu' si nici macar nu stie ce ulei i baga ala dar dupa 10.000 e negru uleiul, ars si pute a benzina dar masina nu consuma ulei.

Edited by i love VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faci şi spui nişte prostii cât tine de mari. ;D

Mai nou am vazut pe bidoane ca uleiul 5w40 poate fi folosit si pentru cele cu filtru de particule.

ps: Ce alte prostii am facut?!

ps2: Motorul asta merge si cu osanza de porc....(dar sa fie fluida!!)

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now