Sign in to follow this  
Followers 0
Zefirus

Placute frana

12 posts in this topic

Ce parere aveti de placutele astea de frana Volvo, MADE IN ITALY? Merita, sau as putea iesi mai ieftin la reprezentanta? As prefera sa fie tot originale..

FATA (240 RON) - http://www.ebay.co.uk/itm/200708780335?ssPageName=STRK:MEWAX:VRI&_trksid=p3984.m1423.l2661#ht_573wt_871

SPATE (200 RON) - http://www.ebay.co.uk/itm/200708780333?ssPageName=STRK:MEWAX:VRI&_trksid=p3984.m1423.l2661#ht_512wt_871

Am si o alta alternativa, placute de frana importate de AutoNet, fabricate de un producator nemtesc, 240 RON fata+spate. A incercat cineva alti producatori?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am Ate sunt bunicele dar incearca ferodo performance sau originale

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am Ate sunt bunicele dar incearca ferodo performance sau originale

Adriane, ATE bate Ferodo :)! Nu stiu cu ce sunt echipate versiunile mai noi, dar restul folosesc ATE ( pe produs scrie volvo, dar fabricantul este ATE)! Eu tot ATE folosesc si sunt foarte multumit! Zefirus, cere o oferta de pret lui Midnight si Roberto, au preturi mai mici fata de reprezentante!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ferodo ca alea in afara de gama Thermoquiet care mai e ceva de capul lor sunt mid-level si sunt cat ATE de scumpe, ATE fiind sistemul de franare pus pe Volvo si ATE fiind si placutele din fabrica.

Daca vrei ca Volvo-ul sa iti ofere siguranta ai 2 variante :

- Originale

- ATE care sunt tot originalele doar ca direct de la producator

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ferodo ca alea in afara de gama Thermoquiet care mai e ceva de capul lor sunt mid-level si sunt cat ATE de scumpe, ATE fiind sistemul de franare pus pe Volvo si ATE fiind si placutele din fabrica.

Daca vrei ca Volvo-ul sa iti ofere siguranta ai 2 variante :

- Originale

- ATE care sunt tot originalele doar ca direct de la producator

Te poti interesa si de niste placute ATE, Roberto?

Iti trimit un PM si cu VIN-ul masinii?

Edited by Zefirus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andu eu am avut pe s60 Ferodo Performance. Nu stiu daca ai avut ocazia sa franezi cu asa placute ,eu am ramas mut sunt altceva ,depaseam o masina si au sarit 2 oameni pe trecerea de pietoni si m-am asteptat sa intre abs ul dar s-a oprit masina in distanta foarte scurta oamenii s-au blocat si au inceput sa rada. Am discuri de 305 pe ea si placute ATE :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te poti interesa si de niste placute ATE, Roberto?

Iti trimit un PM si cu VIN-ul masinii?

Iti dau maine pret pe PM, nu imi trebuie seria neaparat :).

Andu eu am avut pe s60 Ferodo Performance. Nu stiu daca ai avut ocazia sa franezi cu asa placute ,eu am ramas mut sunt altceva ,depaseam o masina si au sarit 2 oameni pe trecerea de pietoni si m-am asteptat sa intre abs ul dar s-a oprit masina in distanta foarte scurta oamenii s-au blocat si au inceput sa rada. Am discuri de 305 pe ea si placute ATE :hello:

pentru Ferodo DS Performance exista ATE Power Pads :), dar placutele astea se combina cu discuri DS sau Ate Power DIsc ca sa fie "ca la carte" si fac parte din alta gama.

Ideal e sa folosesti consumabile de calitate si disc+placute din aceeasi gama al aceluiasi producator, e vorba de compozitii a materialelor, teste facute de producatori, etc.

Scartaitul franelor apare foarte des cand combini marci si game de produse, fie ele si de la brand-uri mari

Avand in vedere ca sistemul de franare e ATE, discurile sunt ATE => placute ATE

Share this post


Link to post
Share on other sites

folosesc discuri EBC ( groved UPR ) si placute EBC -greenstuff imbunatatirea este evidenta fata de cele stoc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

folosesc discuri EBC ( groved UPR ) si placute EBC -greenstuff imbunatatirea este evidenta fata de cele stoc...

De unde le-ai cumparat si cam care a fost pretul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

EBC-urile acelea sunt altceva, iar pentru daily use nu isi merita investitia, mai ales la un motor 1.6D.

Oricum, fara cauciucuri adecvate orice placute premium sunt useless.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu mai stiu pretul per componenta deoarece am schimbat discuri + placute ( F +S ) iar discurille fata le-am pus de 300 in loc de 278 mm originale totul cam 17 milioane anul trecut -bineinteles cu distantieri de etrier noi si racorduri metalice ( separat )

( Nota etrierii sunt identici doar suportii sunt diferiti !! oricum etrierii si suportii sunt identici cu cei de pe Ford Focus 2 2.0Tdci de unde le-am si "procurat " FoMoCo)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0