Sign in to follow this  
Followers 0
Adita

S40,electrovalva

12 posts in this topic

Domnilor, aveti idee daca se poate curata electrovalva de pe pompa de presiune ? Imi da un mesaj la bord mereu ,ceva de genu:" sa-mi repar sistemul de alimentare al motorului ".Masina e S40 ,2l D,2005.Am vorbit cu cineva de la Volvo Bucuresti si mi-a spus ca ei nu fac asa ceva pentru ca nu pot sa-mi dea garantie! Am fost cu ea la Volvo Constanta si nu prea stiu ce sa-mi zica, iar sa cumpar alta pompa e mult prea costisitor ( peste 2500 euro ).Masina se comporta diferit,dupa ce mi-au resetat calculatorul si am plecat cu ea accelereaza mult mai bine ,dupa ce-mi apare mesajul accelereaza mai greu . Daca a mai avut cineva o problema asemanatoare sau daca are cunostinte ,va rof sa-mi dati o idee .Va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

E logic sa iti functioneze dupa ce iti sterge eroarea.Sa nu fie ceva de la combustibil sa te duca in eroare.Se potriveste de la Ford asa ca nu te duce la suma de care spui tu.

Sa iti mai pui niste benzina in rezervor cind alimentezi cu motorina(2-3 L benzina pt plin de motorina).Incearca sa vezi din aproape in aproape ce si cum ,pina sa ajungi sa dai pompa jos.Ceva clar si 100% sigur nu pot sa te ajut.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista posibilitatea sa aiba ceva depuneri din motorina si asta sa fie motivul pentru care nu mai lucreaza normal?

Share this post


Link to post
Share on other sites

motorina cand e frig se face vascoasa iar atunci daca ai pus una mai proasta e posibil sa faca depuneri

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand ai postat in sectiunea gresita,am remediat eu.Mai multa atentie pe viitor!

Filtru de motorina cand l-ai schimbat ultima data?Pe tester ce erori da?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am cumparat masina in urma cu 8 luni ,si dupa 1 luna am schimbat toate filtrele ,ulei...Pe tester imi da eroare pe regulatorul de presiune de pe pompa si ei mi-au spus ca nu mai lucreaza bine ,nu mai inchide ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am patit eu chestia asta. Tot la Constanta am depistat (la Liviu). Eu am schimbat pompa cu totul deoarece: nu am vrut sa dau in prima faza cat era pompa la reprezentanta si 2. M am incapatanat sa merg cu ea pana m a lasat de tot ( pe principiul nu trage bine da' se invarte roata). Nu te as sfatui sa faci chestia asta deoarece s ar putea sa se remedieze ieftin (1000 lei valva de debit) fata de minim 1000 euro pompa de inalta in varianta "pana pica". Daca vrei sa asculti un sfat si sa nu bajbai, dai frumos pompa jos si te duci la Rune ( in Bucuresti, incinta Semanatoarea) sa ti o testeze la banc. Da o tu jos la service pentru ca daca mergi cu masina la ei te baga pe la service ul lor sa te incarce la nota ( te mai aburesc si ca e bine sa faci o spalare de la rezervor la injectoare - vreo 200 euro - desi tare ma tem ca nici busonul de motorina nu il spala). Deci e bine sa mergi direct la banc de probe pentru pompa, care este un compartiment diferit de service, cu baieti de treaba. Au tot ce le trebuie pentru reparatia acestui tip de pompa (si e o pompa la care nu gasesti piese). Nu mai bajbai prin Constanta ca nu au ce le trebuie si pierzi si timp si bani. Vezi ca am mai facut un topic pe tema asta cu date de contact de la Rune.

Tie "iti da in nas" in mers?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu,masina merge normal .Doar ca eu stiind cum mergea inainte ,trage putin mai greu dar nu pot sa ma plang de modul de functionare .Ma enerveaza cand vad ca-mi apare mesajul la bord si nu stie nimeni sa-mi zica ce are ,sa-mi spuna ceva sigur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da o fuga pana la Bucuresti(cand se vor mai topi zapezile) la Bogdan G si vei afla sigur de unde e buba!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca a fost la Kamsas la Liviu e suficient. Baiatul stie cu Dice. Problema este ca sunt scumpe piesele la ei. Testeaza pompa si apoi vezi ce e de facut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva daca injectoarele si pompa de injectie se potrivesc de pe un S40 din 2008 pe un S40 din 2005 (2 D).Domnul de la care vreau sa le cumpar m-a asigurat ca nu exista diferente si ca sistemul de injectie e acelasi (injectoare Siemens+pompa Siemens ).Va rog sa-mi spuneti daca exista diferente /incompatibilitati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pompa mea e Denso parca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0