Sign in to follow this  
Followers 0
raser V460

Demontare electromotor V460

5 posts in this topic

Salut,

Am o problema referitoare la modul in care se scoate de pe masina electromotorul la un Volvo 460 din 1995.

Aparent, suruburile se desfac pe deasupra, dar pe acolo nu ai acces sa scoti si electromotorul afara (este acoperit de o tabla fixa si oricum nu ai cum ajunge la corpul lui).

Pe dedesubt, alta dandana: este fixat deasupra planetarei dreapta si sub galeria de evacuare; practic, singura modalitate de a-l da afara e sa scoti planetara  :-\ .

Daca are cineva idei mai bune si mai practice, astept cu nerabdare propuneri.

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:P stai linistit nu dai nici o planetara jos

se desface din 3 suruburi de la cutia de vireze dupa care se desface firul de +,atentie!deconectezi acumulatorul prima data , dupa ce ai desfacut cele 3 suruburi intri sub masina si desfaci aparatoarea(aia e pt al feri de temperatura de la galeria de evacuare)si il sucesti putin

nu trebuie scoasa nici o planetara demonteaza protecti,la montare obligatoriu se monteaza la loc protectia de temperaturaajuta enormdar ce simptome are ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danielle,

Multumesc pentru sfaturi.

Cel care s-a bagat sub masina (eu nu prea incap ridicata doar pe cric  8) ) spunea ca nu vede cum se demonteaza aparatoarea.

Problema e ca la contact pe demaror se aude doar un clanc, iar curentul la bord nu scade. Bateria e buna. Ma gandesc ca s-ar putea sa fie carbunii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dane, s-a rezolvat-demontat asa cum ai zis tu, multumesc mult.

Era crapat platoul care tine carbunii, asa ca l-am scihmbat, impreuna cu carbunii si bucsa de la bendix (rulmentul din spate pe ace nu l-am gasit, dar se prezenta ok)>

Acum masina pleaca "la sfert" si se pare ca si bateria o duce mai bine.

Multumesc inca o data si o sa te caut pentru niste piese.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut din nou, Dane,

M-ar interesa ptr. un 460 din 1995, urmatoarele:

- furtun subtire (retur) dintre radiator racire apa si vasul de expansiune;

- stop stanga spate (fara placa cu becuri, doar partea exterioara, daca se poate);

- far stanga (doar geamul), dar asta nu e o urgenta, ma mai gandesc in functie de pret;

- placa din plastic de deasupra radiatoarelor, cum deschizi capota, in fata;

- stergatoare faruri (lamelele, ca bratele le am).

Fa-mi te rog un pret la fiecare, te sun si vorbim.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0