DanHagiu

Ajutor achizitie S60 2008

20 posts in this topic

Buna ziua!

Am speranta ca intr-un viitor nu foarte indepartat, voi deveni fericitul posesor al unui Volvo - la mana a doua.

Am tot cautat in ultimele saptamani masina, criteriile de selectie fiind in principiu: <12000 eur (inclusiv TVA), TVA deductibil, >2007, >100 cp, <100000km. Criterii suplimentare (dar nu obligatorii pentru ca nu sunt convins de justetea lor): benzina (pentru ca mi-e frica de masinile SH cu motor diesel - mai exact de multele capcane posibile), motor sub 2000 cm3 (pentru ca habar n-am ce inseamna ca si costuri ulterioare o masina peste 2000).

Bon ... introducerea fiind facuta, am dat peste urmatoarea oferta:

Volvo S60, 2008, 170CP, 2435 cm3, euro4, benzina, 32000 km - la 9500 eur brut.

Intrebari:

1. Face banii? ... intrebare retorica oarecum, pare a fi foarte corect pretul, poate putin prea corect; am aceasta problema cu preturile care PAR (in opinia mea) mici.

2. Care sunt problemele stiute la acest model?

3. Care ar fi costurile de intretinere pentru acest model? Aproximativ bineinteles.

3. Aveti si alte recomandari avand in vedere filtrele enumerate mai sus?

4. Nu ar trebui sa ma cramponez in a alege neaparat motor pe benzina?

Multumesc mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune o poza cu masina care vrei sa o cumperi(daca ai).

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai zis

<2000

asta are 2435

diferenta la impozit

Nu sunt un perfectionist, mai las si de la mine :P

Necunoscuta nu e impozitul, ci intretinerea unui motor de genul asta si consumul real.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e un raspuns de genul "mai ai de spalat geamuri young padawan pana sa ai dreptul la o opinie". Sau asa suna, misterios rau.

Oricum, de grabit nu ma grabesc nicaieri. Optiunile in plaja 8000-12000 eur nu sunt deloc putine. Nu neaparat Volvo - dar e prima optiune ... subiectiva :)

Referitor la masina asta, cel mai mare semn de intrebare pe care il am e numarul foarte mic de km raportat la anul de fabricatie si pretul sincer. Ca si comparatie, am gasit s40 cu optiuni comparabile si (mult) mai multi km cam la acelasi pret, chiar mai scump, cu o varianta de motorizare inferioara ca cilindree/cp.

Mai astept pareri, sfaturi, opinii.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea e ca sunt cam suspecti acei km.In rest nu exceleaza cu nimic in afara anului de fabricatie.

O chestie de luat in seama:Daca va uitati atenti pe portbagaj are badge-uri de 2.4T ???

Are un capac la oglinda lipsa,stergatoarele alea au o pozitie ciudata....si presul acela in portbagaj....

Motorul este unul bun,simplu fara mari probleme.Daca are ulei bun merge sute de mii de km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 32k scaunul soferului ar trebui sa arate mai bine nu credeti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cu banii astia mi-as lua S80 cu 2.5T din 2007.Sunt cateva prin Belgia si Germania , accesorizare SUMMUM , cutie Geartronic , scaune piele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acord cu @mid

Dar trebuie luata in considerare si problema taxei auto in cazul asta ;) La banii astia se gasesc masini bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite aici o masina care merita atentie :

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cati km ai de gand sa faci cu masina pe an? Daca depasesti 20-25k eu zic ca se merita sa alegi un diesel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca o sa sar de 20-25k pe an. Probabil vreo 10-15k in Bucuresti, restul afara - concedii etc.

Intre timp, motoarele de >2000 au iesit total din discutie si de asemenea iau in calcul si alte marci. In banii astia (9-11000) sunt foarte multe masini bune care merita atentie, majoritatea japoneze.

In final, decizia finala va fi luata in functie de km parcursi pana acum, costurile de intretinere pe termen mediu si cat de usor/greu o voi putea revinde ca al doilea proprietar.

Pana acum pe lista am:

Volvo S40 (nu stiu daca pot deduce TVA-ul, va trebui sa-l sun pe om): http://www.autovit.ro/volvo-s40-C23256121.html?utm_source=automarket&utm_medium=cpc&utm_content=Volvo%252BS40%252B%252B%25252F%252BBenzina%252B%2525282007%252529&utm_campaign=autovit-2010-07-30

2 Honda Accord (2007, 2008), 1 Mazda 3 Hatchback si 1 Mazda 6. Japonezele domina lista din pacate ... dar nu le pot ignora :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca motorizare, 1,8 benzina ti-l recomand cu mare drag!Costuri reduse de intretinere si un consum decent!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca motorizare, 1,8 benzina ti-l recomand cu mare drag!Costuri reduse de intretinere si un consum decent!

Poti detalia te rog ce inseamna costuri reduse de intretinere si consum decent?

Share this post


Link to post
Share on other sites

2004, 71500 km - consum 10% oras, 7% in afara orasului (si vara pentru ca am jante de 18" si iarna datorita anvelopelor si temperaturilor scazute) - o revizie de costa in jur de 400 - 500 lei (filtre si ulei schimbate). Distributia este pe lant! Practic, daca ai grija de masina, nu are ce sa se strice la ea, decat consumabilele schimbate la timp! Am vrut sa o vand si eu, dar cand am vazut cat ofera piata pe ea, am renuntat, este o masina buna pentru a te putea dezlipii de ea pentru o asa suma mizera!

Share this post


Link to post
Share on other sites

2004, 71500 km - consum 10% oras, 7% in afara orasului (si vara pentru ca am jante de 18" si iarna datorita anvelopelor si temperaturilor scazute) - o revizie de costa in jur de 400 - 500 lei (filtre si ulei schimbate). Distributia este pe lant! Practic, daca ai grija de masina, nu are ce sa se strice la ea, decat consumabilele schimbate la timp! Am vrut sa o vand si eu, dar cand am vazut cat ofera piata pe ea, am renuntat, este o masina buna pentru a te putea dezlipii de ea pentru o asa suma mizera!

Multumesc mult pentru info :)

PS: Nu am inca nici un fel de update. Cautarile continua ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

multa bafta in alegerea perfecta :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now