cipilika

vreau sa fac o remorca dintr-un v40

33 posts in this topic

nu stiu daca merita sa-l fac sport....pt ca astea de RAR o sa ma frece la faza asta....si vreau sa-i las asa articulatiile pe spate..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca are carlig de remorcare cu instalatie electrica deja montat pe masina cred ca poate conecta stopurile remorcii la mufa carligului ; sistemul de franare se foloseste numai in stationar si se poate adapta la sabotii de frana care se actioneaza mecanic prin ridicarea manetei franei de mana si tensionatea cablului nu hidraulic ca la etrieri . Cel mai bine sa mergi la RAR sa te interesezi ce conditii au pentru omologare .Bafta la proiect.

Edited by misu_servici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce nu mai înţeleg e cum vrei să-i pui în funcţionare stopurile. Le legi direct la maşina care o tractează şi tot schimbi siguranţele? Dar frâna cum vrei să fie acţionată automat, atunci când apeşi tu pedala, că doar e frână hidraulică? Tragi conducte sau tragi cablu şi tot tragi frâna de mână când apeşi pedala? Sau îi pui pompă remorcii?

Cum spune si Misu, stopurile viitoarei remorci se vor lega la instalatia electrica a masinii! Daca remorca are sub 750 kg, nu are nevoie de sistem de franare! Sistemul de franare la remorci functioneaza asa: cele care au pe protap burduf ascund un piston, care, atunci cand franezi si remorca vine din inertie spre masina, actioneaza pistonul si franeaza rotile remorcii. Protapul functioneaza ca un amortizor (ajuns la capat franeaza remorca)! Atasez poze cu protap simplu (fara sistem franare) si protap cu sistem franare!

Acum ai inteles? :violent1: :violent1: :violent1:

post-1775-0-00574900-1332279481_thumb.jp

post-1775-0-99422400-1332279481_thumb.jp

post-1775-0-48000700-1332279482_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

da exact asa vreau sa fac ...intalatia electrica de la stopurile pe spate o leg la o priza de remorca si o mufez cu priza de la carligul meu. iar sistemul de franare va fi prin inertie ce va activa pe vechiul sistem de la frana de mana... nu-i mare inginerie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hellooo!Ce se mai intampla cu remorca?Hai fa ceva,ca ti-o iau inainte! :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

remorca ii la nivel de idee...acum m-am apucat de proiecte mai serioase... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum ar fi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi fac un service....si numai am timp de nimic....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now