mihai30

filtru aer conditionat

19 posts in this topic

salut!stie cumva cineva cum se schimba filtru de aer conditionat,mai bine zis unde este pus?

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca te referi la filtru de polen trebuie data clapeta de acceleratie jos, dupa care ai un sertar in partea dreapta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai in primul rand spune-ne ce motorizare detii pe masina, numai asa te putem ajuta! :) Difera de la motorizare la alta!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

2.0d

Pai in primul rand spune-ne ce motorizare detii pe masina, numai asa te putem ajuta! :smile: Difera de la motorizare la alta!

este un 2.0 d

2.0d

este un 2.0 d

scz.are ceva surub acolo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca te referi la filtru de polen trebuie data clapeta de acceleratie jos, dupa care ai un sertar in partea dreapta.

Cred ca vroiai sa zici pedala de acceleratie, nu? :D :D :D

scz.are ceva surub acolo?

Are!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, se afla sub pedala de acceleratie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca vroiai sa zici pedala de acceleratie, nu? :D :D :D

Are!

Si doar am scris pedala si am sters :tard:

Ontopic: Dai jos ce e sub bord de plastic, scoti mufa de la pedala de acceleratie, desfaci cele 3 suruburi (pozitia e f incomoda) si tragi mocheta. Vezi gasi ca un locas unde este filtrul de polen. Atentia la pozitia in care il montezi pe cel nou. Sa fie cu sageata spre interior.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozitie de toata jena, te va chinui putin in special surubul de sus de la pedala.Capacul ce acopera filtrul are 2 suruburi(cred), dar posibil ca cel de sus sa nu fie prins pt ca este imposibil sa ajungi la el.Daca iti iasa bine dureaza cam 20min, daca nu poate si 1h

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tipic ford :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu mai baga fordu chiar asa pt ca si la mazda si la pejo ii la fel.Trebuia sa zici tipic PSA sau a celor din aceasta platforma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, corect, my bad :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

La filtrul de polen sigur trebuie demontata pedala de acceleratie?

N-ar merge ceva in genul asta?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La filtrul de polen sigur trebuie demontata pedala de acceleratie?

N-ar merge ceva in genul asta?

O metoda pentru puturosi! Sa nu mai zic ca facandu-l acordeon sa intre, poate nu-si revine la forma lui, permitand sa treaca tot felul de mizerii! Inainte sa bagi noul filtru, trebuie curatat locul de praf, frunze, insecte (fara sa dai pedala jos accesul este cam limitat)!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

pedala o dai jo in 5min. dupa ce am scos filtrul am bagat aspiratorul folosind adaptorul de plastic subtire sa intre in locas si am tras toate frunzulitele si mizeria.apoi am bagat filtrul

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La filtrul de polen sigur trebuie demontata pedala de acceleratie?

N-ar merge ceva in genul asta?

:hello2::hello::hello2: :hello2: :hello2: :hello2: :hello2: :hello2: :hello2::hello: :hello: :hello: :hello: :hello: :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mihai30, ce sa intelegem din raspunsul tau? :) Ai reusit conform instructiunilor din video?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa nu mai deschid un topic nou...

Ce filtru de habitaclu folositi in general? Eu am MANN cu carbon activ, am IAQS pe masina (care nu functioneaza deloc, am inteles ca senzorul se poate testa si ca au o durata de viata de 6-10 ani ? al meu are 6 deja..). Problema e ca intreg sistemul, senzor plus filtru e total inutil. Orice miros si fum intra in masina cu brio. Ca e mirosul de la Protan de pe splai, ca e un autobuz in fata, ca e miros pasuni care ard, nu conteaza. Si aerul conditionat miroase la inceput (desi l-am curatat anul trecut in vara la Primus unde am zis ca nu mai pun piciorul). La voi cum se comporta sistemul de climatizare? Data viitoare o sa iau filtru in cutiuta albastra sa vad daca e vreo diferenta.

Senzorul chiar se poate testa?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact ca la tine functioneaza si la mine , filtrul tot mann , sapt asta am sa il schimb cu QWP . Din pct meu de vedere filtru ala iti tine mustele si frunzele afara...

Eu as fi pus filtru simplu doar ca nu am gasit atat de ieftin ...

Pe iaqs ar trebui sa iti dea eroare daca e ars , eu nu am eroare dar tot nu face mai nimica ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe http://www.swedespeed.com/ am citit ca senzorul poate fi murdar si trebuie curatat si ca se poate testa dand cu nu stiu ce spray si se observa daca se inchid fantele alea sau nu. Nu mai gasesc postul original. Mi se pare aiurea ca nu au facut sa se aprinda un led galben ceva cand e activat automat... Am VERDE pe A, deci automat, ambele stinse = aer de afara si M pe rosu, deci e pe recirculare?

am comandat filtrul polen pt IAQS Volvo original de la Midnight si o sa merg sa vorbesc cu Bogdan si apoi postez aici rezultatele.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now