Sign in to follow this  
Followers 0
Brava

Tutoriale (DIY) pentru vopsit masina & preturi vopsea , calitate etc.

6 posts in this topic

Cat de cuarnd trebuie sa vopsesc masina , am tot cautat pe www tutoriale , preturi la vopsele (orice ar fi sa nu luati vopsea din targ vitan , este cam dubla la pret .. aprox 100E 1 litru ) , etc.

Am gasit un site interesant : http://learnautopainting.com/

Si niste tutoriale pe Youtube , facute tot de tipul respectiv :

Video 1 - Aplicare spoiler :

Video 2 - Aplicare "sprit chit" pe zonele unde a fost chituita tabla :

Video 3 - Izolarea zonelor ce nu trebuie vopsite , degreseare + vopsirea propriu-zisa :

Video 4 - Rezumat la primele 3 tutoriale :

Video 5 - Polishare dupa vopsire :

Tutoriale youtube , despre vopsirea masinii : http://www.youtube.c...d&view=0&page=2

Un DIY din Romania : http://205gti.3xforum.ro/post/79/1/Vopsire_si_vopsele/

Edited by Brava
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pana la urma unde o vopsesti si ce culoare? sa o colantezi nu vrei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dublu pret!!!!!!!!!!!!!!!! :o .Am impresia ca nu esti informat pe deplin.Sint preturi pe la 17.5-20 lei /100Gr si doar daca cumva este perlata ar fi mai scumpa dar asa ceva nu gasesti decit pe comanda .In tirg este vopsea acrilica (2 locatii serioase) si nu pe baza de apa care este intradevar mai scumpa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost in targ .. am dat codul meu 431 (sau pe acolo ) gri sobolan metalizat in ambele locuri a fost aprox 400 lei (vopsea + intaritor + lac) , vopsea Klar .

Andule o fac neagra , nici nu ma gandesc la colantare ....sucks :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost in targ .. am dat codul meu 431 (sau pe acolo ) gri sobolan metalizat in ambele locuri a fost aprox 400 lei (vopsea + intaritor + lac) , vopsea Klar .

Andule o fac neagra , nici nu ma gandesc la colantare ....sucks :lol:

Ehh.Pai ai spus vopsea la inceput.( vorbeam doar de mixuri).Lac si intaritor separat este altceva si normal ca ajunge la un pret aproximativ cu cel spus intial de tine.Ar fi fost bine sa cumperi pe baza de apa ,etse mai scumpa, (nu din tirg ca nu au) pentru ca iti acopera foarte bine si arata mult mai bine decit cea acrilica.Daca ii mai dai si un lac ceramic (scump si asta) iti faci masina boboc.Trebuie insa vopsitor capabil .Totusi investitia ar fi cam mare cum zic eu.

Sa ai bafta si sa iasa frumos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e faza ... am gasit la 250 lei tot kit-ul/litru .

Inca analizez ce culoare (mai mult ca sigur va fi negru) , vopsea (marca) ........vopsitor bun am :D

Multumesc mult ... sper si eu sa iasa cum trebuie .

Oricum topicul acesta l-am deschis pentru discutii despre vopsit masina .... in general .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0