sergiupiano

se poate inlocui volanul simplu cu cel cu comenzi la V40 2003

18 posts in this topic

Salut la toata lumea,

Asa cum se poate vedea si din titlul topicului as vrea sa schimb volanul actual cu unul care are comenzi ,stie cineva daca este posibil?

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

De curiozitate cum arata un volan de V40 ce are comenzi pe el ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer ma asteptam la un raspuns serios nu la ironii gratuite, nu stiu daca exista un volan care sa aiba comenzi in dotarea vreunui model V40 tocmai de-asta am solicitat ajutorul, in schimb daca va uitati la pozele postate de kadudu se observa o asemanare izbitoare a formei volanului (S60 D5 2002) cel putin, nu stiu daca si a functionalitatii , cu volanul de V40 2003.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca merge doar fizic ... nu si practic , calculatorul de airbag este cu siguranta altul iar comenzile merg pe "Can Bus"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca merge doar fizic ... nu si practic , calculatorul de airbag este cu siguranta altul iar comenzile merg pe "Can Bus"

Daca as folosii airbag-ul de pe volanul meu , ma gandesc ca avand aceiasi forma s-ar putea sa se potriveasca, ar mai ramane de stiut daca comenzile de pe volanul S60 se pot conecta la CAN BUS.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu nu ai asa ceva :) ... mai pe romaneste la S60 intra un singur fir pentru toate comenzile .

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu poti face schimbul asta...nu se potriveste, ai de facut ceva modificari neortodoxe... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sergiu tu chiar crezi ca daca seamana doua volane sunt la fel, tu chiar crezi ca butoanele alea sunt wireless, tu chiar crezi ca nu au fire? Cum crezi tu ca treci firele alea? Ba mai mult cum crezi tu ca poti implementa ceva ce nu se poate implementa, casetofonul tau nu are posibilitate de comenzi duble ba mai mult tu nu ai CEM de S60->XC90 pt a putea implementa acest sistem iar comunicatia este pe CAN, adica acele butoane apartin de SWM, ele trimit CEM-ului comanda iar CEM-ul trimite AUM-ului (casetofonului) comanda . Cum crezi tu ca poti implementa o comunicatie digitala care este si asa foarte greu de spart .

Daca vrei sa faci o chestie de genul asta dar cu bani, multi bani. Poti pune volan de S60/S80 /de care vrei tu, airbagul il folosesti pe cel al volanului nou pt ca nu merge airbag de S40/v40 pe S60/S80 etc, iar comenzile audio le legi la un sistem cu telecomanda RF cu 4 functii iar receptorul telecomenzii il legi la fata casetofonului la volum +/- si 1-20/DISC +/-, astfel ai implementat comenzile audio pe S40/V40 . Costurile insa sunt usturatoare si nu stiu cine iti poate face astfel de modificare ba mai mult nu stiu ce HU ai acum pe masina .

Asa la prima strigare cred ca un 400E ti-ar ajunge pt piese si manopera, asta in functie de cat costa volanul cu airbag .

Intrebarea mea pt tine este: merita sa dai 400E pt 4 butoane ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wow... Cate initiale ... sunt un pic confuz.... :slap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar volanul unui V40 in 4 spite se poate inlocui cu unul in 3 tot de v40?

OFFTOPIC Dar ceasurile din bord se pot inlocui?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@cyprynel te referi la volanul montat la modelele pana in 2000?

ceasurile din bord se poat inlocui,dar trebuie sa fie cam acelasi model.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau sa modific volanul si ceasurile din prima poza cu cele din a doua fotografie.Se poate doar plug and play?

post-3601-0-76613100-1334480376_thumb.jp

post-3601-0-58583500-1334480389_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

volanul in 3 spite te ajunge vreo 100euro. iar mufele de la air-bag ii tot cu 2 fire,.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar ceasurile nu le poti modifica!Difera mufele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ii tot de pe un diesel nu difera mufele....

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ii tot de pe un diesel nu difera mufele....

eu zic ca difera!

DAca ai ambele modele prin curte ,te rog sa incerci.Astfel vom stii si noi cei cu s/v40 daca merge adaptarea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am la dezm 12 volvo s40/v40 intre anii 1996-2004 si la modele diesel sunt la fel mai putin modele din 1996-1997 care sunt mai mult mecanice....bordurile....iar in rest sunt la fel...o sa revin cu poze dupa paste la ceasurile din bord.... ca sa te convingi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now