VOLVO16

VOLVO EURO.....CIT ??????????

10 posts in this topic

MASINA MEA (VOLVO 460 GLE 1,7i  AN 1994) E COTATA DREPT NON-EURO. TOTUSI CRED CA NU POATE FI COMPARATA  NICI MACAR CU O DACIE DIN ACELASI AN. CUM POT AFLA DACA NU E INCADRATA LA NORMA CARE TREBUIE SI CE AR TREBIU SA FAC CA SA O ADUC LA ADEVAR. M-AM SATURAT SA PLATESC ADMINISTRATIEI LOCALE NISTE BANI PE CARE NU-I MERITA (STIM CU TOTII PE CE DRUMURI CIRCULAM >:( , DE PARCARI NU MAI ZIC) SI LA NIVEL NATIONAL BANII INCASATI PE ROVINIETA SE DUC CINE STIE PE UNDE CA "AUTOSTRAZILE" CONSTRUITE DE EI NICI NU SUNT GATA SI DEJA SE STRICA CEEA CE S-A FACUT .

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca la RAR apare ca Non-Euro, nu cred ca se poate face nimic. Ramane Non-Euro (cred)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.stie cineva un volvo 850 t5 din '96 daca are euro 2?Astept un raspuns clar,vreau sa imi iau unu si nu vreau sa ma trezesc ca vin cu el si ma costa o caruta de banii.Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

a mea e din noiembrie 96 si are euro 2 - pina in ianuarie 96 au euro 1 (deci tot ce e din 93-94-95 are euro 1). Insa atunci cind vei fi linga ea uita-te pe actele ce ti se da, mai sigur nu se poate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok,mersi mult.Poate intre timp mai schimba si astia taxa si nu trebuie sa platesc atat de mult inmatricularea,daca nu asta este

Share this post


Link to post
Share on other sites

momentan e trist - cu noua si CRETINA taxa - la 1984 cmc (cit are cel mai mic 850 T5) ai de dat 3100 de euro  ::)...Mai dai pe ea "afara" ~ 2000 euro + acte + drum(cheltuieli aferente) + Acte in tara (RAR, ITP, alte reparatii minore-cu putina bafta daca masina e ok) - fa si tu un calcul daca renteaza sa-ti mai aduci de-afara un 850...in afara de cazul in care-l aduci sa-l tii (faci bucati) pentru piese. Ai mare grija ce defecte are masina - coduri eroare, martori aprinsi pe bord, AC nefunctional (ei vor zice ca nu are freon,etc)...

In tara tot cu ~ 4000 euro il iei - si daca dai de cineva care a avut grija de ea (cit se poate avea in romania - mecanici idioti, piese aftermarket sau SH puse pe ea, etc) - cred ca iesi mai bine. Acum tu decizi, bineinteles.

Cauta si prin Ungaria,Bulgaria,vecini - nu trebuie sa te duci neaparat pina in Italia sau Germania sa iei unul, la anii ei cam toate sint la fel, mai mult sau mai putin. Sper sa-ti fie de folos sfaturile mele.

Bafta si tine-ne la curent, ar fi grozav sa avem inca un 850 printre noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Exista posibilitatea ca o masina sa fie EURO1 si "recatalizata" cu catalizator EURO2.

Asta trebuie sa rezulte din datele de pe brief si eventual sa existe si actele de montaj ale catalizatorului(in care este trecuta seria catalizatorului care se regaseste pe masina). In astfel de cazuri masina se recunoaste ca fiind EURO2.

Am avut aceasta situatie cu un Passat CL, 1.6 benzina, atentie.......1990. In mod normal masina era maxim EURO1, dar a fost "recatalizata" in 2006 in Germania cu catalizator EURO2. La RAR, cei de acolo nu au putut decat sa recunoasca omologarea facuta in Germania si sa rezulte ca masina este EURO2.

Bafta !  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-un fel matrixxx,ai dreptate.Acuma sa vedem ce o fii cu taxa,pt ca la 3000 de euro nu are sens sa ma duc sa imi iau de afara masina,vineri se va decide ceva in legatura cu taxa.In cazul in care taxa va scadea sau va fii ca inainte vreau sa imi aduc un t5 r,asta ar fii boala mea,daca nu o sa caut in tara unul,oricum un 850 t5 vreau neaparat sa imi i-au imi place la nebunie masina.Mersi mult pt sfaturi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te cred. Dupa ce o sa conduci (ai) un T5, nu o sa mai vrei un motor mai slab - crede-ma pe cuvint.

Bafta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now