alexzbf

Ajutor pentru un coleg din constanta

7 posts in this topic

Salutare tuturor.cum spune si numele topic-ului am nevoie de putin ajutor din partea unui coleg din constanta.caut pe cineva cu un s/v40 diesel 1.9 de 90 de cai care poate ridica capota pentru 2 minute sa identific 2 furtune.zilele trecute am gasit 2 furtune care nu duc nicaieri si vreau sa stiu unde ar trebui cuplate.Unul din ele iese dintr-un cilindru/supapa aflata pe corpul pompei de injectie iar celalalt iese din admisie.dau o bere celui care ma ajuta sau celui care imi poate urca cateva poze cu motorul aici pe forum.Mi-ar trebui cateva poze facute din dreptul supapei egr.Multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite o poza gasita pe net, poate te ajuta cu ceva. Eventual o salvezi in PC si dai zoom. chiar daca nu se vede prea clar, poate iti dai seama ce e pe acolo

post-259-0-18213900-1336332927_thumb.jpg

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

ms mult Ionut.totusi ma ajuta si mai mult daca era poza facuta mai pe spate si mai central sa vad furtunele care merg la egr si supapa de aer de la turbo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te ajuta cele atasate ?

post-100-0-18105500-1336374117_thumb.jpg

post-100-0-18990800-1336374119_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut Roberto.din pacate nu ma ajuta prea mult .imi trebuie neaparat niste poze reale cu motorul sa vad unde si cum merg furtunele alea nenorocite :(.ms mult de ajutor si daca este totusi cineva cu un diesel de 90 de cai care vrea sa faca o pamana raman dator :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca cel care iese din cilindru-supapa pompa de injectie este subtire ar trebui sa duca la electrovalva de vacum(langa modulul incalzire bujii).celalat din "admisie" este descris cam generic.mai multe detalii te rog.

Share this post


Link to post
Share on other sites
alexzbf uite poate te pot ajuta ceva poze ce am pus eu ca avusem probleme cu instalatia electrica ... pe la jumatatea paginii sunt poze cum a iesit instalatia electrica mai de aproape poate te ajuta cu furtunele misterioase ale tale ;)
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now