CristianIepure

Problema clima

6 posts in this topic

Servus,

Am achiziționat de curând un XC70 din 2001, si de citeva zile am descoperit ca instalația de climatizare baga aer rece timp de 10-15 minute, dupa care începe sa bage aer cald.... Daca opresc masina 2-3 minute, iar baga 10-15 minute rece, apoi revine la proastele obiceiuri...iar baga cald... O fi senzorul de presiune? Compresorul pare sa nu se oprească din mers.... Ieri am reumplut cu freon instalația de climatizare, nici o deosebire. Domnul ce a efectuat operatiunea in cauza a spus ca masina se raceste pina la 10-9C, nu vrea cu nici un chip sa meargă pâna la 5-6C. Voi ce părere aveți? V-ați mai lovit de așa ceva? Întreb deoarece nu am văzut nici un post care sa contina o situație similară....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti sigur ca ambreiajul de la compresorul AC functioneaza ? Fiind 2001 mai au obiceiul sa nu mai cupleze compresorul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit postul lui Roberto si m-am hotărât sa fac bucati compresorul... Credeți ca experienta lui Roberto se pupă cu situația in care s-ar afla compresorul meu? Motorul e cel de 147kw, benzinar, T3 cred, cel din 2001. Cred ca am sa-i scot o saiba...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este acelasi ambreiaj .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mullțam de informație, luni la serviciu îl desfac impreuna cu un coleg :smile:.

Salut! Cum se prezinta situatia? I-ati dat de cap?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now