asashy

Becuri semnalizare faruri-schimb

17 posts in this topic

Vă salut din nou! Am observat ieri un bec de la semnalizare faruri un pic exfoliat...cum se pot schimba..că am rămas blocat când am văzut unde sunt ascunse? Pe forum am mai găsit la S 40, dar nu cred că este la fel... :downtown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut . La s60 iti cam zgarii mainile la cele cu xenon din fabrica ca sunt cu cele de pozitii ingramadite . Oricum bafta la dat bara jos :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare Asashy, in primul rand trebuie sa te uiti atent si ai sa vezi corpul de semnalizare este separat de cel de faruri, asta daca ai masina care iti apare pe profil S80 din 2001. Mai departe deschizi capota, si te uiti deasupra farului si corpului de semnalizare in cauza, ai sa vezi acolo ca este un mic orificiu prin care poti vedea, si daca te uiti atent acolo ai sa vezi o clema de culoarea gri, clema aceasta se afla exact intre far si semnalizare in interior cum ti-am explicat. Apesi pe acea clema usor cu o surubelnita mai lunga si apoi tragi usor de corpul de semnalizare si mai departe este usor. Daca nu reusesti o sa fac maine o poza la mine ca sa vezi exact unde am zis ca trebuie sa te uiti sa gasesti acea clema. Bafta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Flaviuss ai dreptate în tot ceea ce spui....daca reuşeşti şi nişte poze ţi-aş fi recunoscător!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maine am sa fac o poza - doua la mine ca sa iti dai seama mai bine unde sa umbli. O seara buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceau, ai mai reusit sa schimbi becul de la semnalizare? Eu ieri nu avusai timp sa fac poza si daca inca mai ai nevoie sa stiu sa fac cateva si sa pun aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nop...a plouat tot timpul aproape in Suceava! daca reusesti sa trimiti cateva poze, ar fi minunat! :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult Flaviuss...marti iti spun ce am facut! :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Am incercat sa apas de clapa si sa trag...dar nu merge! Cat de mult trebuie sa apas pe clapa respectiva...ma tem sa nu o rup...pare fragila fiind de plastic...Flaviuss tu nu ai rupt nimic?

:crybaby:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e chiar asa fragila poti sa apesi putin mai tare pana simti ca se duce in jos si apoi tragi usor. Prima data cand am facut si eu operatiunea tot asa mai reticent eram in a apasa, dar apoi am vazut ca nu e foarte fragila acea clema. Succes si sper sa reusesti de aceasta data.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Flaviuss pe ce parte a portiunii clapei trebuie sa apas? Din cate am observat partea anterioara(din fata) este cea care s-ar putea deplasa...trebuie sa apas pe aceea parte sau pe partea posterioara sa se ridice un pic capatul opus? :downtown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie apasat pe partea dinspre inauntrul masini, daca te uiti la poza 2 acolo se vede aproape de mijloc unde clema aceea gri iese de sub partea aia neagra. Acolo clema aceea gri are o mica ridicatura care tine contra sa nu iasa corpul afara. Deci acea ridicatura trebuie putin apasata in jos ca sa iasa corpul afara dar nu apesi exact acolo ci mai in fata cum ti-am explicat mai sus, ca sa fie elasticitatea mai mare. Succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal , tot in legatura cu schimbatul becurilor poate sa ma ajute si pe mine cine cum schimb si eu becurile la ceasurile de la bord . nu mai functioneza cel de la apa si cel de la kilometraj se vede jumatate.

va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare Gaby78, ia legatura pe forum cu BogdanG, el te poate ajuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reuşit ieri, în sfârşit, să am puţin timp liber şi să schimb becurile la semnalizare...Am avut nevoie de ajutor...eu apăsam clapa şi fratele meu mişca uşor farul......Mulţumesc flaviuss şi o zi plăcută tuturor posesorilor de volvo! :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur ca ai reusit. Succes si drumuri bune!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now