Sign in to follow this  
Followers 0
alexandrubog

punct de frontiera neaglomerat

5 posts in this topic

Salut,aveti idee de un punct de frontiera cu ungaria mai putin aglomerat decat cel de la nadlac?Am inteles ca pe langa nadlac mai sunt cateva dar habar n am care sunt,poate stiti voi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,

Turnu sau Varsand ar fi prin zona.

Eu in urma cu vreo doi-trei ani am vrut tot asa sa ocolesc vama de la Bors, asa ca am luat-o tot spre una mica - Valea lui Mihai. S-a dovedit a fi o greseala, desi nu era nimeni cand am ajuns in vama, am stat maimult de o ora. Vamesul ungur ne-a cautat cu rabdare in toate bagajele (de doua ori), ne-a scotocit masina de la bara fata pana la bara spate (de doua ori), a vrut sa ne dea amenda pentru ca am trecut peste o linie continua in punctul de trecere a frontierei desi el a fost cel care mi-a facut semn sa trag pe culoarul respectiv si nu s-a potolit pana nu i-am cerut vamesului roman numarul de telefon de la Ambasada Romaniei la Budapesta. In total, peste o ora.

Asa ca de atunci m-am vindecat si trec trec doar prin puncte mari - Bors sau Petea in cazul meu. Si cel mult ma pun sa deschid portbagajul.

Edited by Behu

Share this post


Link to post
Share on other sites

CENAD este doar pentru autoturisme, fara TIR-uri .... si iesi dupa Mako deci scutesti Arad-Nadlac-Mako, din sensul de la Mako Intorci cam 2 km si urci pe autostrada direct catre Szeghed-Budapesta... Din Timisoara iesirea spre Cenad este pe Str. CALEA TORONTALULUI, unde la iesirea din Timisoara ai un Petrom cu motorina foarte buna, eu tot timpul de acolo alimentez si scot un consum de 4 - 4,5 l la Skoda de 1,9 Tdi (extaurban), daca te mai pot ajuta sun pe aici. Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi pt sfaturi..intr adevar mi am amintit ca si eu am patit cu ani in urma o chestie asemanatoare cu a colegului behu la granita cu ungaria dar era inainte de 2007 si ma gandeam ca intre timp lucrurile s au mai schimbat ...

mariusyoyo,nu m am gandit sa ies prin timisoara,trebuie sa iau in considerare traseul,mai ales portiunea aia de la drobeta unde se lucreaza si unde stai de ti ies peri albi,dar poate e o idee buna,fac calcule si te tin la curent daca am vreo nelamurire...ceva probleme la granita cu vamesii?probleme in sensul de magarii ca nu am la mine nimic care sa creeze probleme sau ceva de genu asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi pt sfaturi..intr adevar mi am amintit ca si eu am patit cu ani in urma o chestie asemanatoare cu a colegului behu la granita cu ungaria dar era inainte de 2007 si ma gandeam ca intre timp lucrurile s au mai schimbat ...

mariusyoyo,nu m am gandit sa ies prin timisoara,trebuie sa iau in considerare traseul,mai ales portiunea aia de la drobeta unde se lucreaza si unde stai de ti ies peri albi,dar poate e o idee buna,fac calcule si te tin la curent daca am vreo nelamurire...ceva probleme la granita cu vamesii?probleme in sensul de magarii ca nu am la mine nimic care sa creeze probleme sau ceva de genu asta

In mod normal Ungurii cauta tigari, bautura, daca nu sunt nu au ce sa te tina pe acolo, eu de obicei Palinka o imbuteliez in sticle de 2l de apa minerala si o las la picioare in spate, dar nu au deschis niciodata sticlele sau sa ceara ceva spaga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0