alexandrubog

spalare motor fara apa

14 posts in this topic

Salut,exista vreo alternativa pentru spalat motorul fara a folosi apa?cineva imi zicea de ultrasunete dar n am gasit nimic de felul asta pe net...poate stie cineva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca exista pe piata un spray cu care se poate spala masina....fara apa. Costa vreo 20 ron. Eu prefer sa il spal pe al meu cu furtunul la curte. Ii dau un "fum" de apa....iau o perie cu coada si niste Pur/axion lichid....o sapunesc bine dupa care o spal cu furtunul la o presiune relativ scazuta a apei. Las apa sa se scurga dupa care o sterg cu carpa de microfibre.

ps: Motorul trebuie sa fie rece la spalarea cu apa....si cred ca si la solutia din spray.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu il spal numai cu presiune si nu a chitait niciodata, nu dau insa spre "firewall" pt ca ramane fara "blanita" .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am spalat si blana de pe capota :D O spal doar vara....o las sa se scurga cu capota ridicata aproximativ o ora dupa care ma invart prin oras. Caldura degajata de motor va usca "blana" de pe capota destul de repede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand am facut detaling-ul vara trecuta, am fost surprins sa vad cat de curat era motorul. Cand colo, cei de la Expert Detailing mi-au spus ca au uitat sa ma intrebe de motor si nu l-au spalat. Si cum de e asa de curat ? am intrebat eu. "L-am sters doar cu o carpa si cu un spray" a fost raspunsul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu prefer sa nu il spal la furtun la la aparat cu presiune! Mai bine sters la carpa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am GPL pe masina si cei care l au instalat mi au spus sa nu l spal cu apa pt ca sunt tot felu de senzori pe acolo care se vor defecta,intre timp am avut niste musafiri nepoftiti respectiv niste sobolani pe sub capota si vreau sa scot mirousul lor de acolo (miros pe care eu nu l simt dar ei cu certitudine il simt pt ca vad ca se tot intorc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este heimdallr,dar am zis sa incep cu o spalare..apropos pe siteul asta pe care mi l ai trimis este folosit termenul de "marten"...traducerea imi zice ca insemna "jder"..sau se refera la rozatoare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact de rozatoare e vorba, problema este ca nu rezolvi 100% problema daca montezi un astfel de dispozitiv . Am vazut insa la un S60 montata o tava cu otrava de sobolani si a rezolvat problema .

Iti pot confirma colegii Catalin si AlinBuga, ei au pus astfel de dispozitive cu ultrasunete si rozatoarele dansau pe langa ele ca la Bambu . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
:))...da,foarte posibil sa fie asa(treaba cu dansul),initial si eu am pus otrava dar un nene care se ocupa cu deratizari mi a spus ca este o greseala pt ca principiul acelor otravuri pt sobolani este ca emana niste mirosuri care i atrage pe acolo si n as dori sa ma trezesc cu un intreg batalion la mine sub capota chiar daca ulterior unii dintre ei vor muri...ma rog,prima miscare ar fi sa spal motorul,dar,asa cum am mentionat si in titlu,imi trebuie o solutie fara apa pt aceasta actiune

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi bine sa pui otrava undeva sub masina....macar o perioada de timp pana ii omori pe cei ce au cuibul la tine in masina. Eu in locul tau as spala motorul cu apa la furtun (cu presiune scazuta) si as da cu fairy/axion dupa care de ce nu....cu un parfum ceva...:D Cred ca asa ai scoate in mare mirosul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci ia o solutie de degresat/ spalat motorul.....o dai cam toata dupa care sterge-o cu carpa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate iti este de ajutor :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now