myS40

unde pot afla si eu daca e schimbata distributia???

14 posts in this topic

      Salutare domnilor.

    Am 158.000 km cu masina si nu stiu inca sigur daca distributia a fost schimbata la 120.000 km. Masina e adusa din Olanda.  Cunoasteti vreun service in Bucuresti care ar putea sa-mi zica daca a fost schimbata distributia???

    Masina merge frumos. Dar cand imi mai aduc aminte de distributie ma apuca tremuratul:)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai bine ar fi sa o schimbi ca sa fi sigur.

Surprinzator chiar, nu te costa asa mult cum poate te duce gandul .

Prefer sa schimb distributia inca o data decat sa schimb prostia aia de scut de plastic , si aparatorile de noroi  :angry7:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai cartea masini ar trebui pe stampila pusa de la service si nr de tel de la firma aceea /daca ai nr o sa i sun eu daca vrei sa ii intreb daca au schimbat sau nu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Erard multumesc mult.  Fiindca eu am tot sunat dar oamenii nu vorbeau nici engleza nici franceza,

  Diseara cand ajung acasa o sa-ti dau o adrese email sau nr de tel poate ma poti ajuta.

    Multumesc mult!

  Fac cinste:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

No problem bucuros sa ajut la nevoie patimasi volvo .Da mi nr de tel sa ii sun direct ca pe mail dureaza .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e dupa carte, urmeaza la 160.000 km. schimbarea distributiei, dar mai bine sa o schimbi acum si te costa aprox. 700 lei cu tot cu pompa de apa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai bine e sa ii ceri factura celui de la care iei masina.

Orice factura, are scrisa pe ea " codurile de la ce s-a schimbat "

si apoi, daca chiar vrei sa verifici, mergi la un magazin de piese si intrebi acolo ( c afapt divers ) daca acele coduri sunt de la Volvo.

Oricum, stai linistit, ca orice propietar de volvo, nu cred ca ar minti in legatura cu distributia.

Pa Pa

    Erard multumesc mult.  Fiindca eu am tot sunat dar oamenii nu vorbeau nici engleza nici franceza,

  Diseara cand ajung acasa o sa-ti dau o adrese email sau nr de tel poate ma poti ajuta.

    Multumesc mult!

  Fac cinste:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Salut Erard,

  Scuze pentri intarziere.

  Iti dau datele masinii si contactul de la service.

    Din pacate service-ul este in Belgia, daca poti sa suni acolo iti voi recunoscator.

    www.esselensandre.be

    +32(0)52 35 89 08

    ultima revizie a fost facuta 17.10.2006  , 120113 km

    VOLVO S40  2004    1.9 diesel.

  serie  YV1VS70824F023013

      Multumesc mult!

Si astept vesti de la tine,

   

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am adus masinile din Germania si aveau la motor un abtzibild pe care era desenata distributia si data + Km la care s-a facut schimbarea. Chiar si la masinile din Italia, unde nu sunt asa scrupulosi cu service-urile am vazut astfel de abtzibilduri. Cauta, poate gasesti ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut acum am sunat dar imi trebui nr masini [cel belgian] sau numele propietarului care a facut ultima revizie la ei , ca datele astea le au in calculator si atunci pot sa imi spuna cand a fost schimbata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da au schimbat cam toate consumabilele ,filtru ulei ,ulei,filtru aer ,lichide , curea distributie si au mai zis ca au schimbat si curea alternator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am aceeasi problema numai ca eu am un S80 si are 156.000km. pe nici un fel de tester nu se poate afla?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe tester se verifica partea electrica + partea mecanica legata de directie si suspensii. Nu se poate face inspectie a curelei de distributie decat Vizual. Cel mai indicat este sa intrebi la service Volvo cand a fost schimbata. Cureaua in mod normal la masina ta se schimba la 160.000km. Daca a fost cumparata din tara distributia a fost schimbata la 80.000Km. - si daca kilometrii sunt reali. Dar cel mai sigur intreaba la un Service VOLVO si dupa seria masinii iti poate spune ce s-a facut la ultima intrare in Service. Baza lor de date este comuna astfel incat orice reprezentanta iti poate spune acest lucru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cine va zis voua ca pe Tester se poate verifica!

Va spun eu cum " Duceti-va la un Magazin de Piese Auto cu certificatu de Inmatriculare si comandati un Chit Distributie ".

Apoi, va duceti si il schimbati.

Asa, puteti vedea " daca schimbu a fost facut sau nu ".

Nu mai fiti asa zgarciti cand vine vorba de Masina Voastra, de Siguranta Voastra.

Ori vreti sa va interesati apoi " Oare Testerul imi poate spune daca pot Gasi un alt motor? "

Si eu am aceeasi problema numai ca eu am un S80 si are 156.000km. pe nici un fel de tester nu se poate afla?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now