nedgica

Nu se mai deschide usa

32 posts in this topic

S40/2006/1,6D

De cateva zile observ ca usa stanga spate nu se mai descuie (dupa o vizita la spalatorie), adica nu mai sta sus butonul care indica incuiat/descuiat. Daca deschid masina din cheie butonasul usii se ridica si coboara imediat. Daca incerc sa deschid usa din interior, trag de manerul de deschidere si in acest timp se ridica butonasul, cand las manerul butonasul intra la loc. Din exterior nu merge, se comporta exact ca la masina incuiata din inchiderea centralizata. Practic nu mai pot sa deschid usa respectiva pentru ca e incuiata mereu.

Va rog ceva sfaturi, in principal daca poate fi o problema de soft sau o piesa defecta.

Apropo, nu stiu cum lucreaza protectia pentru copii (sa nu poata deschide usa din interior) dar din cate stiu de afara ar trebui sa se poate deschide daca e activata, de aceea am scos din calcul asta, n-am folosit-o niciodata si nu stiu prea multe despre ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica totusi sistemul de blocare a deschiderii usii pentru copii.

Eu am avut astfel de probleme dupa ce a fost activat sistemul si copilul a incercat sa deschida din interior. Am mai scris undeva despre asta.

Un baiat istet de la o spalatorie mi-a desfacut-o. E drept, lucrase la Volvo ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ambele raman "blocate"?! sau numai una?

@MArius nu are treaba sistemul pentru aia mici,in cazul de fata "inteleg" ca nici din afara nu se deschide,,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are legatura child lock-ul cu ce problema ai tu.

Din pacate ti s-a ars actutorul (partea electrica de la incuietoare de pe portiera) care nu e deloc ieftin.

Insa daca e doar motorasul din interior ars se poate schimba (la un electrician bun).

O stiu pentru ca am patit-o si eu cu 2 portiere.

Inarmeaza-te cu rabdare, rabateaza bancheta in spate, scoate fata de portiera si vei putea debloca usa.

Succes

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema standard la S40/V50 .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ambele raman "blocate"?! sau numai una?

@MArius nu are treaba sistemul pentru aia mici,in cazul de fata "inteleg" ca nici din afara nu se deschide,,

Tot ce se poate. Dar nici la mine nu se deschidea nici din afara nici din interior. Acum usa nu mai are nicio problema, deci nu a fost decat un blocaj mecanic. Nu am avut nimic ars, nu am scos fata de usa. Incearca sa fortezi un pic, la mine asa s-a deblocat.

Odata deschisa usa, am constatat ca tumburusul care blocheaza usa pentru copii era intr-o pozitie intre blocat si deblocat. Faptul ca ai fost la spalatorie inainte de blocare imi intareste convingerea ca atunci cand "Dorel" a sters usa a miscat un pic acea micuta parghie.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius aici se vorbeste despre alta masina, nu are nici o legatura cu masina ta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca se poate sa postez aici, eu am o alta problema. Pot deschide portiera spate stanga din exterior, dar nu o pot deschide din interior! :| Sunt piese total separat pentru inchis/deschis interior/exterior?

In schimb inchiderea centralizata se actioneaza normal, DAR se aude ceva ciudat in portiera ca o alarmez/dezalarmez, ca un scartait de usa!

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta ar trebui sa fie child lock-ul.

E gandit sa nu poate deschide copii dinauntru portiera.

Verifica daca e activata chestia asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dane, daca nu ai protectia pentru copii activata, inseamna ca ti-a sarit parghia de la manerul interior ce actioneaza broasca! Desfa fata de usa si investigheaza cu atentia :D!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am verificat azi iar si usa nu se poate deschide nici din exterior nici din interior, din comanda centralizata nu face nimic (nici cheie si nici buton din masina), nu misca butonasul, am incercat sa deschid usa din interior si sa prind butonasul cand trag de maner dar tot nu se deschide, in schimb butonasul este tras puternis in jos ca si cum ar fi alimentat motorasul in sensul de inchidere.

Exista vreo posibilitate sa deschid usa fara sa demontez fata de usa? Operatie care banuiesc ca e cam dificila cu usa inchisa.

ambele raman "blocate"?!  sau numai una?

@MArius  nu are treaba sistemul pentru aia mici,in cazul de fata "inteleg" ca nici din afara nu se deschide,,

ambele raman "blocate"?!  sau numai una?

@MArius  nu are treaba sistemul pentru aia mici,in cazul de fata "inteleg" ca nici din afara nu se deschide,,

Doar usa stanga spate, celelalte nu au nici o problema.

Edited by nedgica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da-mi un tel si poate reusesc sa o deschid din tester .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi s-a rezolvat problema, multumita lui Bogdan (Jos palaria maestre!), era intrerupt firul de comanda (bus) a inchiderii usii si geamului de la usa respectiva (cand am postat prima oara nu observasem ca nu functioneaza nici inchiderea/deschiderea geamului). A deschis usa conectand firul de comanda de la alta usa, dupa care s-a lucrat mai usor cu usa deschisa.

Fata de usa se poate scoate si cu usa inchisa, dupa demontarea banchetei, cu putina atentie nu ramane nici o urma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi s-a rezolvat problema, multumita lui Bogdan (Jos palaria maestre!), era intrerupt firul de comanda (bus) a inchiderii usii si geamului de la usa respectiva (cand am postat prima oara nu observasem ca nu functioneaza nici inchiderea/deschiderea geamului). A deschis usa conectand firul de comanda de la alta usa, dupa care s-a lucrat mai usor cu usa deschisa.

Fata de usa se poate scoate si cu usa inchisa, dupa demontarea banchetei, cu putina atentie nu ramane nici o urma.

Poti sa-mi spui cum scot fata de la usa cu ea inchisa , am aceeasi problema , ca sa nu rup ceva .Mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am inteles eu a desfatut fata portierei dupa ce a deschis usa , cred ca panoul de comanda se poate desface si cu semnal de la o alta masina desblochezi si apoi desfaci fata portierei

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate si portiera inchisa. Sunt tutoriale chiar aici pe forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se da bancheta jos dupa care se trage de fata de usa cu grija pana iese afara.

Dupa care cu fata data jos se masoara firele si se descopera ce fir e taiat si se trage un fir din usa opusa sau dupa caz se merge pe instalatie si se trage un fir din stalp de pe aceiasi parte .

In cazul lui Nedgica eu am avut nevoie de firul de LIN iar mai comod pt mine a fost sa-l trag de pe usa cealalta .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am incercat sa intru pe tutorialul cu pozele , si nu reuseam sa le vad ,asa ca sper ca nu va suparati si am facut ceva poze pentru cei ce vor sa vada cum se poate da fata de usa din spate jos , cu usa inchisa .

Am folosit un torx de 25 si o tubulara de 10 , pentru a da jos fata de usa dupa ce am desfacut cele doua suruburi din manerul usii cu torx-ul de 25 , se trage de fata de usa cu grija pana iese afara , exact cum ne spune si Bogdan G. mai sus .

post-4045-0-44948200-1392124331_thumb.jp

post-4045-0-75190300-1392124358_thumb.jp

post-4045-0-82629900-1392124383_thumb.jp

post-4045-0-11465300-1392124424_thumb.jp

post-4045-0-47515700-1392124458_thumb.jp

post-4045-0-04446100-1392124491_thumb.jp

post-4045-0-91045100-1392124640_thumb.jp

post-4045-0-43934700-1392124557_thumb.jp

post-4045-0-55174100-1392124685_thumb.jp

post-4045-0-51904100-1392124712_thumb.jp

post-4045-0-21546100-1392124736_thumb.jp

post-4045-0-95285800-1392124760_thumb.jp

post-4045-0-76181200-1392124800_thumb.jp

post-4045-0-56357700-1392124832_thumb.jp

post-4045-0-12804400-1392124869_thumb.jp

post-4045-0-27571300-1392124901_thumb.jp

post-4045-0-44862000-1392124951_thumb.jp

post-4045-0-81166600-1392124988_thumb.jp

Am zis sa ajut si eu putin mai ales ca trebuia sa fac asta pt mine , la cat ma ajutati voi cei de aici , si pe mine si pe altii , fiecare poate sa puna , cred eu ceva de la el nu doar sa cerem , asa ar fi frumos .

Cu fata de usa am inceput sa o desfac , sa trag de ea de jos in sus .

Am ajuns si la cealalta mufa ce ,merge spre incuietoare dar de acolo pana unde se bifurca firele adica in jos , nu am gasit nici un fir rupt , am sa trec sa le masor ,cum mi-a spus Bogdan G. , astazi poate reusesc sa fac ceva . Cand termin va anunt .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am facut aceiasi operatiune azi, partea proasta e ca la mine e broasca stricata si se rezolva cu un pic de zeama de ciocan de 3 kile plus un pic de levier . A si sa nu uit, trebuie si alta broasca :D

Sper sa nu fie la fel si la tine .

PS> daca la tine se aude clic/clak din broasca dar nu se deschide usa ai nevoie de ce am scris mai sus, zeama de ciocan si broasca .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-ai dat o veste de nici chef de mancare nu mai am. Exact asta vroiam sa intreb de ce se aude un click dupa sunetul normal de deschidere al centralului ?

Mai exaxct in asta :

post-4045-0-87624500-1392147520_thumb.jp

post-4045-0-51927300-1392147627_thumb.jp

Am auzit undeva in unul din releele din ea , adica , trebuie zeama de ciocan ,sa-mi explici mai pe larg cand poti sa nu-mi fac praf masina !!!! ;)

Edited by m7an9u

Share this post


Link to post
Share on other sites

In poze este modulul de usa, ala functioneaza corect, problema ta este de la broasca iar aia este in usa .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Bogdan G. , acuma caut incuietoarea de la usa spate ca sa pot sa o sprg pe cea defecta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manule eu am rezolvat azi, deci trebuie sa scoti si macaraua, prinzi geamul cu banda adeziva sa nu-ti cada si demontezi tija cu tumburucul care sare sus cand e descuiata usa, dupa ce scoti tija iti ramane o gaura de 3 cm diametru, in gaura aia in partea dreapta sus bagi o surubelnita ascutita si dai tare cu ciocanul pana sar bucati din broasca, dupa ce spargi carcasa gasesti un disc alb zimțat si rotesti de acel disc pana se descuie usa .

Succes .

PS> Mi-a luat 30 secunde sa sparg broasca si sa descui usa si inca 15 minute sa montez broasca la loc dar 24 ore a durat pana mi-a venit broasca de la Ionutz Lup :D .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce bine , sper sa reusesc si eu , cred ca ma pun in contact cu Ionutz Lup si eu pt broasca , aici nu am gasit broasca , si in plus am incredere in voi chiar daca ma costa ceva transportul ,cat te-a costat ? :thumright:

Am vazut ca geamul e prins cu doua clame care au fiecare un surub . I-am trimis un mess lui Ionutz Lup . Multumesc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

A fost 250 lei broasca si 25 lei transportul, totusi mai bine iei din Spania pt ca e ceva mai aproape, trebuie sa existe dezmembrari si in Spania .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now