Sign in to follow this  
Followers 0
iulirx

Sa le dea Dumnezeu sanatate !

3 posts in this topic

http://www.promotor....curesti-9708788

Sa le dea Dumnezeu sanatate, si sa reuseasca sa ne faca si noua un loc de intilnire!

Imi fac abonament, chit ca e 10.000 euro pe an ! Numa' sa pot sa ma duc in fiecare saptamina acolo. Si , chiar ma gindesc , sa ies si io la pensie , ca acu' am unde sa-mi plimb nepotii !

Are exact ce trebe !!!

"

Circuitul, denumit Motorpark România, va fi amplasat lângă comuna Adâncata, la mai puţin de 40 de kilometri de Bucureşti, pe DN Urziceni - Ploieşti. Este vorba de un circuit la un alt nivel faţă de ce există acum în ţară: 4.100 metri lungime, linie dreaptă de 700 de metri, lăţime de 12 metri şi o configuraţie care va permite desfăşurarea atât de curse moto cât şi auto.

Proiectul cuprinde toate utilităţile necesare unui circuit profesionist de auto-moto: centru de presş, centru medical, boxe la standarde de Formula 1, restaurant, benzinărie, service şi şcoală de pilotaj.

Lucrările încep din această lună şi se estimează că vor dura 2 ani, investiţia totală fiind de peste 7 milioane de euro, conform oficialilor. Având în vedere că este vorba de o iniţiativă privată, organizatorii Dunlop Romanian Superbike au decis deja să desfăşoare o etapă test pe acest circuit, programată deja pentru această toamnă. Mai mult, organizatorii DUNLOP RoSBK au încheiat deja un contract pentru următorii 3 ani cu Motorpark România, pentru că acesta este primul circuit din România care se ridică la standardele cerute de competiţiile profesioniste de motociclism viteză.

Putem spera, aşadar, că începând de anul viitor vom avea aici curse organizate în mod regulat, iar pe termen lung am putea visa şi la competiţii internaţionale din portofoliul FIA.

"

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iulica, daca-ti faci abonament, sa ma iei copilot sa echilibram masina ;D ;D ;D!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar ca "sa le dea Dumnezeu sanatate". Asta este o veste minunata.

Era si timpul sa avem si noi un circuit de curse.

Abia astept sa fie gata, sa mergem sa alergam si noi cu masinile in conditii normale (fara gabori).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0