vlvboy

Probleme semnalizare

51 posts in this topic

deasupra oglinzii iti arata semnul ca si cum nu ai avea centura pusa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da.

Nu am observat nimic aiurea in functionarea instrumentelor sau motorului

Share this post


Link to post
Share on other sites

motorul de 102cp este cea mai reusita configuratie de la volvo pentru generatia 2001-2004. garantez pentru ceea ce zic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acord cu tine ! Masina este taxi si are 170 mii de mile(aproape 300 mii km) si e de necrezut ce comportament are! Nu a avut nicio problema majora.

Dar totusi ce sa fac cu releul asta? :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

este un releu care raspunde de avarii si semnalizare ...dar numai stiu care...si ti-l pot trimite oricand...

Share this post


Link to post
Share on other sites

codul nu-l stiu....pret 50ron

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai... Daca apuci sa il dai jos zi mi te rog codul sau o poza sa fiu sigur ca asta e. eu doar il vad dar nu am reusit sa il scot deocamdata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai verificat limitatorul de unde se fixeaza centura?Actioneaza-l si masoara cu un multimetru continuitatea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu l am verificat dar nu as zice ca are legatura cu centura pentru ca semnul vizual de atentionare nu se aprinde cand tacane si am centura pusa.De vreo 3 zile tacane doar sporadic, acelasi sunet rapid ca la atentionarea pentru centura, dar daca semnalizez e normal...

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut.am si eu o problema cu semnalizarea...adik,ieri dupa ce am facut o depasire si am oprit semnalizarea acel ,,tzacanit,, a continuat sa se auda ceva mai incet decat normal dar se auzea.La un moment dat am tinut semnalizarea mai mult si a iesit si un pic de fum.....de atunci am evitat sa o folosesc pe cat posibil....,,tzacanitul,, se aude mai pregnant cateva secunde dupa ce dau din semnalizare iar dupa aceea scade in intensitate si se aude cand...si cand.Mentionez ca in tot acest timp centura o aveam pusa iar becul acela din plafoniera a stat stins....si se aprindea in timp ce ,,tzacanea,, releul.

ASTAZI AM SCHIMBAT RELEUL K AM BANUIT K ESTE DIN EL DAR FACE LA FEL.multumesc sper sa ma ajute cineva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aveti alarma aftermarket montata pe masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

... nu decat inchiderea originala.Am mai citit pe aici k ar mai putea fi si din butonul de avarii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am idee...incearca sa cauti intri pe un forum de "afara".

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut.am si eu o problema cu semnalizarea...adik,ieri dupa ce am facut o depasire si am oprit semnalizarea acel ,,tzacanit,, a continuat sa se auda ceva mai incet decat normal dar se auzea.La un moment dat am tinut semnalizarea mai mult si a iesit si un pic de fum.....de atunci am evitat sa o folosesc pe cat posibil....,,tzacanitul,, se aude mai pregnant cateva secunde dupa ce dau din semnalizare iar dupa aceea scade in intensitate si se aude cand...si cand.Mentionez ca in tot acest timp centura o aveam pusa iar becul acela din plafoniera a stat stins....si se aprindea in timp ce ,,tzacanea,, releul.

Asa am patit si eu ieri. Stie cineva care este buba?(de unde vine fumul) In afara de releu, pe care o sa-l schimb, mai poate fi si altceva? Am mai schimbat acum vreo cativa ani releul, dar atunci nu aveam acel"fum" care iesea din spatele volanului

Edited by prroga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa raspund tot eu ca sa lamurim problema cu "fumul" si cu erorile de semnalizare si tzacanitul de semnalizare pentru atentionare centura. Fumul si toate problemele proveneau din blocul de semnalizare (cel in care intra maneta de semnalizare) Dupa ce am comandat si montat un alt bloc de semnalizare de la Cipilika , m-am apucat si l-am desfacut pe cel "bolnav". Inauntru am gasit contactele pline de vaselina si pilitura fina. Dupa curatarea corespunzatoare a contactului toate problemele au disparut ca prin minune. Asa ca acum am doua blocuri de semnalizare. Am vrut sa-l returnez si sa iau in schimb un buton de avarii (pentru ca imi face si ala probleme), insa Cipilika mi l-a lasat cadou si mi-a trimis, suplimentar si gratis, butonul. Deci, daca aveti nevoie de piese SH apelati cu incredere....

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi merge semnalizarea normal. Daca apas butonul de avarii, avariile nu merg. Trebuie sa mai apas o data ca sa mearga semnalizarea. Am schimbat de la cipilik butonul de avarii si tot nu merge. Care ar putea fi cauza? Ideea e ca avariile nu merg si daca apa butonul din greseala, imi ia si semnalizarea. Pot semnaliza, ca participantii la trafic nu vad asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posibil sa trebuiasca schimbat releul pt semnalizare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai alarma aftermarket pe masina?

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-are treaba ca nu e ca la tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si care e releul pentru semnalizare? Cine imi poate indica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Încearcă sa te uiți pe capacul de sub capota dacă i-l ai.. Dacă nu google e o soluție PT poza la capac bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu suspectez tot butonul de "avarii". Verifica totusi mufele aferente sistemului si maneta de semnalizare...

Just in case, iti trimit si schema pentru identificarea pozitiei releului de semnalizare (nr 3).

Bafta! avx.

haz relay.bmp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now